Nakon što je Obama drastično smanjio kaznu Chelsea Manning, svi čekaju hoće li Assange ispuniti svoje obećanje

Obećao je preko Twittera da će se, ako Manning bude pomilovana, vratiti u SAD

Julian Assange, founder of the online leaking platform WikiLeaks, is seen on a screen as he addresses journalists via a live video connection during a press conference on the platform's 10th anniversary on October 4, 2016 in Berlin.
WikiLeaks celebrates its 10th birthday defiantly proud as the pioneer of online leaking platforms, while its controversial founder vows to pursue its work despite widespread criticsm. / AFP PHOTO / STEFFI LOOS
FOTO: AFP

Predsjednik Barack Obama u utorak je smanjio zatvorsku kaznu bivšoj vojnikinji i ‘krtici’ WikiLeaksa Chelsea Manning, osuđenoj za odavanje tajnih informacija. Bit će oslobođena u svibnju, objavila je Bijela kuća. Manning, transrodna vojnikinja koja se prije zvala Bradley Manning, rođena je kao muškarac no nakon presude za špijunažu rekla je da se identificira kao žena.

U kolovozu 2013. osuđena je na 35 godina zatvora jer je predala WikiLeaksu 700.000 tajnih dokumenata. U studenom 2016. Manning je molila američkog predsjednika Baracka Obamu da smanji njezinu kaznu prije nego napusti Bijelu kuću i tada je rekla da ne traži pomilovanje.

“Jedinu olakšicu koju tražim je da izađem iz vojnog zatvora, nakon što sam provela 6 godina u izolaciji”, napisala je Chelsea Manning, a prenio je The New York Times.

Manning je bila osuđena na 35 godina zatvora

Manning, koja izdržava kaznu u vojnome zatvoru Fort Leavenworth u Kansasu, u ćeliji je štrajkala glađu i dvaput je pokušala počiniti samoubojstvo. Njezina kazna sada istječe 17. svibnja, objavila je Bijela kuća.

Manning je radila kao obavještajni analitičar u Bagdadu 2010. kada je predala WikiLeaksu tajne dokumente i izvješća s bojišnice, a materijal je sadržavao i videosnimke napada američkih helikoptera Apachea na osumnjičene pobunjenike u Iraku od kojih su više desetaka ubijeni, uključujući dvoje djelatnika agencije Reuters.

Njezin odvjetnik je tvrdio da dosuđena kazna daleko premašuje međunarodne zakonske norme. Bijela kuća već je ranije naznačila da bi mogla preinačiti kaznu Manning, što nije slučaj i s Edwardom Snowdenom, bivšim vanjskim suradnikom Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA) koji je je predao tajne dokumente i spas od kaznenog progona pronašao u Rusiji. Inače, Snowdenu će, kako je upravo objavilo rusko ministarstvo unutarnjih poslova, produljiti dozvolu za boravak u Rusiji na “još nekoliko godina”, piše The Guardian.

Obećao dolazak preko Twittera

Osnivač Wikileaksa Julian Assange rekao je prošle godine da će se predati američkim vlastima ako Obama pomiluje Chelsea Manning. Prošli tjedan na Twitteru, WikiLeaks je objavio status: “Ako Obama zagarantira pomilovanje za Manning, Assange će pristati na izručenje Americi, unatoč jasnoj neustavnosti slučaja.”, piše The Guardian.

Obamin potez testirat će Assangeovo obećanje. U izjavi koju je dao u utorak Assange je rekao kako Manning nikad nije trebala biti osuđena i opisao je kao “junakinju, čijoj se hrabrosti trebalo aplaudirati, a ne osuđivati je”.

Odvjetnici tvrde da stoji iza svega što je rekao

U izjavi od utorka, odvjetnici Assangea nisu objavili namjerava li Assange doći u SAD. “Američki odvjetnici Juliana Assangea opetovano su tražili Ministarstvo pravosuđa da pojasni status Juliana Assangea i htjeli bismo da to naprave sada na način da objave kako zatvaraju istragu i ne podižu nikakave optužbe.”, izjavila je Melinda Taylor, odvjetnica Juliana Assangea.

Taylor je naglasila da prethodni komentari oko implikacija na slučaj Manning i dalje stoje. “On stoji kod svega što je rekao.”, rekla je Taylor kako navodi The Guardian. U utorak je Obama smanjio zatvorske kazne za 209 pojedinaca i pomilovao 64 drugih osuđenika.