Nakon što je otkriveno da nam seizmolozi rade na prastarim uređajima država im ipak šalje nešto nove opreme

Neki uređaji u Seizmološkoj službi stari su i više od stoljeća

22.03.2020., Zagreb - U Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici odrzan je drugi sastanak drzavnog vrha i politickog dijela stozera civilne zastite s najnovijim informacijama nakon snaznog potresa koji je pogodio Zagreb.  Voditeljica seizmoloske sluzbe Ines Ivancic. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Voditeljica Seizmološke službe Ines Ivančić potvrdila je u emisiji Dobro jutro, Hrvatska da im Ministarstvo znanosti šalje 20-ak novih seizmografa. Njima će, kaže, moći bilježiti podatke za sva zbivanja i dati konkretnije odgovore.

Ovaj tjedan Telegram je otkrio kako je još prije dva mjeseca Zagreb trebao nabaviti novu opremu za analizu potresa, no tu su nabavu u gradskoj skupštini stanka Milana Bandića i HDZ stopirali. Sada dio opreme stiže od države. Neki uređaji koje koriste hrvatski seizmolozi stari su i 120 godina.

Potres se ne može predvidjeti

Gospođa Ivančić jutros je govorila i o tvrdnjama turskog seizmologa koji uvjerava da postoje predznaci velikih potresa. Ona se s tim nije složila.

Opisala je i velike rupe u tlu koje se pojavljuju diljem Banije nakon razornog potresa. “To je specifična pojava za tlo na kojem se nalazi područje pogođeno potresom”, rekla je.

Imamo li sada najviše potresa?

Na pitanje jesmo li ikada u povijesti zabilježili ovako dugu seizmološku aktivnost Ivančić je rekla kako jesmo.

“I 1996. godine zabilježeno je tisuću potresa u godini, a 1909. godine kada je postojao samo jedan seizmograf u Zagrebu, u Zagrebu je zabilježeno više od 50 značajnih potresa”, rekla je i dodala kako su potresi pojave koje se očekuju.

U jučerašnjem danu bilo je više od 15 potresa magnitude veće od dva po Richteru, potvrdila je.