Nakon što se robot koji je sletio na komet probudio i javio Zemlji, svi se ozbiljno pitaju koji je idući korak

Znanstvenici razmišljaju da i Rosettu pošalju na površinu kometa

Philae s Rosette
FOTO: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team

Znanstvenicima Europske svemirske agencija (ESA) koji rade na misiji Rosetta se obistinila stara narodna poslovica ‘U svakom zlu ima nekog dobra’. Naime, robot Philae nije baš uspješno sletio na komet 67P već je odskočio pri slijetanju i zaglavio se u sjeni jedne stijene. Međutim, nakon jučerašnjeg buđenja robota, znanstvenici su shvatili da bi sjena mogla biti ključni faktor preživljavanja robota Philae, javlja CNN.

Nakon što su u studenom prošle godine iscrpljene baterije koje su dale 60 sati rada, Philae nije mogao proizvesti dovoljno energije iz solarnih panela upravo zato što je završio u sjeni. Međutim, upravo ta sjena koje je sprječavala punjenje baterija će poslužiti kao zaštita od Sunčeve energije kako se komet Čurjumov-Gerasimenko približava Suncu.

Prvotni plan je bio da robot funkcionira do ožujka ove godine kada je bilo očekivano da će visoka temperatura doslovno spaliti komponente robota Philae. Nedostatak svjetlosti je spriječio punjenje baterija i znanstvenici su bili prisiljeni staviti Philae u hibernaciju. Zbog približavanja Suncu, solarne ćelije napokon imaju dovoljno svjetlosti da bi počeli puniti baterije i davati energiju robotu.

Usporedba fotografija kometa 67P nastalih pomoću teleskopa i s Rosette
Usporedba fotografija kometa 67P nastalih pomoću teleskopa i s Rosette ESA/NASA

“Bio sam oduševljen. Svi smo bili oduševljeni. Najviše zbog toga što je Philae preživio dugu zimu. Ovo je sjajna prilika da prikupimo još podataka.” rekao je Laurence O’Rourke u razgovoru za CNN i dodao: “Nevjerojatno je da imamo mogućnost za prikupljanje podataka s površine kometa koji se približava perihelionu.” Perihelion je točka u kojoj je neko tijelo najbliže Suncu, a komet 67P će tu točku dostići sredinom kolovoza.

Sudbina robota Philae je poznata, ali što će biti s orbiterom Rosetta, koji kruži oko kometa 67p? O’Rourke je rekao da će se Rosetta približiti na 5 kilometara od kometa i poslati fotografije dosad neviđenih detalja kometa, ali je i dodao da postoji prijedlog za produljenje misije do rujna iduće godine kada bi pokušali spustiti Rosettu na površinu kometa kojeg prati.

Fotografija s kometa 67P
Fotografija s kometa 67P ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Može li Rosetta preživjeti još jednu orbitu kometa oko Sunca? Orbita traje oko 6 godina i postavlja se pitanje, može li Rosetta nastaviti svoju misiju još dugi niz godina. O’Rourke je skeptičan: “To je iznimno bitno pitanje, ali ja sam uvjeren da su šanse za to jako male.”

Međutim, kako CNN naglašava, nakon 10 godina provedenih na putovanju do kometa, nakon gotovo neuspjelog slijetanja i nakon nevjerojatne sreće s mjestom slijetanja, možda nas Rosetta i Philae još jednom iznenade.

https://i.imgur.com/TUkKuhf.gif