Nakon tjedana mutnih političkih igrica postalo je sasvim jasno da Turska kreće u prijevremene izbore

Erdogan je jučer objavio da će novi izbori biti u studenom

Turkey's President Tayyip Erdogan makes a speech during a graduation ceremony in Ankara, on June 11, 2015. Erdogan called for the formation of a new coalition government as soon as possible, ending almost four days of unusual silence after legislative polls seen as a blow to his authority. AFP PHOTO/ADEM ALTAN
FOTO: AFP

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan jučer je obznanio vijest da će 1. studenog raspisati nove parlamentarne izbore kako bi prekinuo politička natezanja koja se posljednjih tjedana odigravaju između četiri turske najveće parlamentarne stranke, donosi New York Times. Nestabilnost koja trenutačno dominira turskom političkom scenom mnogi, inače, pripisuju djelovanju samog Erdogana.

“Imat ćemo prijevremene parlamentarne izbore”, poručio je Erdogan jučerašnjoj konferenciji za novinare u Ankari. “Uz Božju volju Turska će 1. studenog imati, kako ja to volim zvati, ponovljene izbore.”

Njegova je stranka Pravda i razvoj, naime, na izborima održanima 7. lipnja izgubila većinu u parlamentu i otada se svim snaga bori da se na bilo koji način zadrži na vlasti. Predsjednik Erdogan je tad Ahmetu Davutogluu dao priliku da formira vladu što mu nije pošlo za rukom ni nakon višetjednih pregovora. Davutoglu je konaćno u utorak, pet dana prije ustavom propisanog roka, odustao od svakog pokušaja sastavljanja nove vlade.

Erdogan se ni pod koju cijenu ne želi odreći vlasti

Nakon što je mandatar odustao od pokušaja da sastavi vladu, turski je predsjednik tu mogućnost mogao ponuditi čelniku najveće opozicijske stranke, sekularnoj Republičkoj narodnoj partiji. No, on je jučer obznanio da mu to ne pada na pamet. Umjesto toga radije će pričekati da prođe propisani zakonski rok i onda poduzeti potrebne mjere kako bi se raspisali novi parlamentarni izbori vjerojatno s nadom da će oni njegovoj stranci opet osigurati apsolutnu većinu.

Erdogan se, naime, nadao da će izborima održanima u lipnju produžiti desetogodišnju vladavinu svoje stranke dovoljno dugo dok se ne napiše novi ustav koji bi predsjedniku dao veće ovlasti. No, stvari su ulaskom kurdskog bloka u parlament po prvi put u povijesti pošle po zlu pa je njegova stranka izgubila neočekivano velik broj zastupničkih mjesta. Otada je predsjednik navodno opstruirao pregovore ne bi li provođenjem populističkih mjera ipak zadobio povjerenje građana na (planiranim) prijevremenim izborima.

Inače, podrška Erdoganovoj stranci Pravda i razvoj u lipnju je s 49% pala na 41% što je u konačnici značilo 18 mjesta manje no što je bilo potrebno da zadrži apsolutnu većinu u parlamentu. No, posljednja istraživanja pokazuju da se taj trend nakon kurdskih paramilitarnih akcija provedenih na jugu zemlje opet okrenuo u korist desničarskih patriota.