Nekad je nužno odabrati stranu

Nakon tri godine MUP ipak kani riješiti diskriminaciju trudnica

Vrijeme provedeno na bolovanju zbog trudnoće i rodiljnom dopustu više ne bi trebalo usporavati napredovanje u službi

FOTO: PIXSELL

Trebale su, zasad, tri pune godine, no ako je suditi po odgovoru MUP-a koji smo dobili, uskoro će se ipak ispoštovati preporuke Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova i promijeniti uredba o stjecanju policijskih zvanja koja je vrlo jasno diskriminirala trudnice i majke.

Naime, kako smo nedavno pisali još je 2015. godine Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić utvrdila kako je Uredba o uvjetima za stjecanje policijskih zvanja, oznakama policijskih zvanja, funkcionalnim oznakama radnih mjesta, promaknuću i napredovanju kroz policijska zvanja protivna Zakonu o ravnopravnosti spolova i kako predstavlja diskriminaciju žena.

Zaposlenima u policiji je, naime, uvjet napredovanja u zvanju (što za sobom vuče i veću plaću), četiri neprekinute godine provedene u službi. No, kad se radi o bolovanju radi čuvanja trudnoće, ili rodiljnom dopustu, to vrijeme se ne računa kao provedeno u službi i time trudnicama i majkama značajno otežava profesionalno napredovanje. Što je poprilično sramotna situacija za zemlju u kojoj je demografija jedan od većih društvenih problema.

Radna skupina prihvatila preporuke Pravobraniteljice

Krajem 2015. je uredbu obećao promijeniti tadašnji ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, no on je uskoro postao bivši, a stanje se nije mijenjalo sve do danas. Međutim, kako stoji u odgovoru MUP-a Telegramu, to bi se uskoro trebalo promijeniti. U travnju ove godine je ministar Davor Božinović osnovao Radnu skupinu za cjelovite izmjene uredbe o policijskim zvanjima na čijem je čelu Gordana Bušić-Vojnović. Radna skupina je prihvatila preporuke Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova.

Kako stoji u rodno osviještenom odgovoru MUP-a “naša je intencija da se ubuduće izričito navede razlog odsutnosti odnosno da se ista odredba nadopuni propisivanjem dodatnih razloga radi kojih će se za redovno promaknuće računati godina u kojoj je policijski službenik/službenica bio/bila odsutan/a te nije obavljao/la poslove svog radnog mjesta šest i više mjeseci zbog korištenja rodiljinog ili roditeljskog dopusta odnosno bolovanja zbog komplikacija u trudnoći ili u vezi s trudnoćom”. Ukratko, da trudnoća i rodiljni dopust više ne budu razlog za usporavanje napredovanja službenicama policije.

Obzirom da radna skupina vijeća već osam mjeseci i da su preporuke Pravobraniteljice stare tri godine, za nadati se je da do definitivnih promjena diskriminirajuće uredbe neće trebati još predugo čekati.