Nekad je nužno odabrati stranu

Merkel je sada najveći jamac očuvanja vrijednosti i institucija Zapada kakvog poznajemo

Njemačka kancelarka sljedeće godine tražit će svoj četvrti mandat

German chancellor Angela Merkel leaves after a session at the Bundestag lower house of parliament on the Greek crisis on July 1, 2015 in Berlin. German Chancellor Angela Merkel said that "the future of Europe is not at stake" because of the crisis over Greece after the breakdown of debt talks and expiry of its aid programme. AFP PHOTO / ODD ANDERSEN / AFP PHOTO / ODD ANDERSEN
FOTO: AFP/AFP

Sviđalo nam se ili ne, Angela Merkel je sada glavni čuvar normi, vrijednosti i institucija Zapada. Poruka koju je njemačka kancelarka poslala novoizabranom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu nakon što je pobijedio na izborima bila je drukčija od većine onih koji su poslali njezini europski kolege, započinje svoju analizu pozicije njemačke kancelarke nakon Trumpove pobjede Foreign Policy.

Njena poruka nije bila ulizivačka, ni osorna, bila je ravnodušna. “Njemačka i Amerika dijele vrijednosti”, podsjetila je na početku njemačka kancelarka. “Demokracija, sloboda, poštivanje prava i dostojanstva ljudskog bića, neovsno o njihovom podrijetlu, boji kože, vjeri, spoli seksualnoj orijentaciji ili političkom uvjerenju. Na temelju tih vrijednosti, nudim budućem predsjedniku Sjedinjenih Država Donaldu Trumpu blisku suradnju.”

Merkel će se kandidirati za četvti mandat sljedeće godine, rekao je Norbert Roettgen iz CDU-u za CNN..

Nema se namjeru sukobljavati s Trumpom

Neki komentatori ovakvu su poruku odmah protumačili kao ukor Angele Merkel, suptilno kažnjavanje Trumpa za ponašanje tijekom predizborne kampanje. No, to je vjerojatno potpuno pogrešno. Insajderi u njemačkoj vladi kažu kako se Merkel nema namjeru staviti u poziciju da vodi borbe s Trumpom niti biti neka vrsta moralne vertikale. To bi bila čista glupost, i potpuno u neskladu s opreznim karakterom Angele Merkel.

Umjesto toga, Merkel je zapravo dala obrise pod kojima suradnje između dviju država može doći. Održavanje dobrih odnosa s Njemačkom, i neizravno, s cijelom Europom, moguće je poštivanjem osnovnih načela i vrijednosti za koje se zalaže Zapad. Riječi iz čestitke Angele Merkel jasno naglašavaju kako su Europljani i dalje jako zainteresirani za blisku suradnju sa Sjedinjenim Državama, U NATO-u i izvan njega, toliko dugo koliko oni zadrže poznatu formu. Drugim riječima, izjava Angele Merkel nije bila opomena, to je bila ponuda.

Većina europskih dužnosnika ne zna što očekivati

Dan nakon Trumpove pobjede, Europljani, a posebno Njemci, bili su potpuno zbunjeni onim što se dogodilo i totalno nepripremljeni na Trumpovu pobjedu. Politički insajderi priznaju da, kao ni mnogi diljem svijeta, nemaju pojma što očekivati od Trumpove administracije, i kako moraju biti spremni za najgore. “Izborom Trumpa na izborima, Njemci su stali ispred crne rupe”, rekao je Stefan Braun za Süddeutsche Zeitung.”Svijet bi se mogao promijeniti za Njemačku na veći način nego što je to bilo nakon pada Zida”.

Jedan komentator išao je korak dalje pa je najnovije događaje nazvao “krajem Zapada”. Berthol Kohler, iz Frankfurter Allgemeine Zeitunga kaže ako Trump ostvari vanjskopolitička obećaja iz kampanje, Zapad i postojeći savezi će se suočiti s revolucijom.

Merkel kao čuvarica vrijednosti

Ono što se čini dosta vjerojatnim je da će Njemačka, a tako i Merkel, sviđalo joj se to ili ne, sada biti predvodnik međunarodnih poslova u ime Europe, kao glavni zagovornik normi, vrijednosti i institucija koje čine savez koji je bio temelj svjetskog poretka zadnjih sedam desetljeća. Svojom porukom od prošle srijede, Merkel je jasno dala do znanja kako razumije da Sjedinjene Države sada imaju druge opcije nego ostati vjerna vrijednostima koje je sama učila Njemačku nakon Drugog svjetskog rata.

Atlantski savez koji je formiran za vrijeme drugog svjetskog rata kao brana protiv sovjetske ekspanzije, sa Sjedinjenim Državama u središnjoj ulozi, oblikovao je svijet u posljednjih sedam desetljeća. Savez je utemeljen na zajedničkim interesima, kao što su slobodna trgovina i zajedničke sigurnosne strukture, uključujući u tom smislu NATO. Ali isto tako, temeljio se i na predanosti zajedničkim vrijednostima, uključujući i ljudska prava i demokraciju.

Vrijeme za formiranje plana B

Njemačka nije novi vođa slobodnog svijeta, i previše bi bilo Sjedinjene Države nazivati opasnim prijestupnikom, piše FP. No, Europa se sada nalazi pred mogućnošću da se Sjedinjene Države okrenu neoizolacionističkoj strategiji kako je to tijekom kampanje najavljivao Trump.

Europa je trenutno u velikim problemima, kriza, Brexit, autoritarni režimi u Turskoj i Rusiji. Berlin stoga ima sve važniju ulogu u održavanju trenutnog poretka, iz jednostavnog razloga što nitko drugi ne može preuzeti kormilo. Iako je i za vrijeme prošlih predsjednika dolazilo do zahladnjenja odnosa između Sjedinjenih Država i europskog kontinenta, naročito za vrijeme dva mandata Georgea W. Busha. No, unatoč tome, Europa nikad nije formirala plan B.

Ishod američkih izbora sada će promijeniti političku računicu Europe. Njemačka ministrica obrane Ursula von der Leyen izjavila je kako bi Trumpova pobjeda mogla pružiti “važan poticaj” za nadogradnju vojnih kapaciteta Europske unije i jačanje njegovih struktura. “Obrana liberalne demokracije je postala naš najveći prioritet”, rekla je i dodala da to znači da EU mora preuzeti više odgovornosti u stranim i vojnim poslovima. Predsjednik europske komisije Jean Claude Juncker je ponovno spomenuo mogućnost Europske vojske, ideje koja se periodično spominje, no sada u kontekstu Trumpove pobjede mogla bi ponovno izbiti u fokus.

Snažan moralni pristup politici

“U mnogo toga, Merkel je protiv Trumpa”, smatra Michael Bröning, međunarodni politički analitičar u njemačkom think tanku Friedrich Ebert Stiftung, piše FP. “Što se tiče temperamenta, ona je vrlo trezvena, racionalna i stabilna. Ona je fizičar po struci i rijetko pokazuje emocije. A, s druge strane, ona ima snažan moralni pristup politici, kao što vidite u njenom odnosu prema pitanjima kao što su klimatske promjene, migracije i granica, te integraciju u EU. U korijenu njezine pozicije su jaka moralna uvjerenja”, smatra Bröning,

Kolumnist njemačkog dnevnika Die Welt Alan Posener iznio je zanimljivu teoriju o riječima iz čestitke Angele Merkel Trumpu, smatra da su one zapravo bile upućene njenima kolegama u Europi, a ne samom Trumpu. “Ona im je poručila: Ne odustajte od naših vrijednosti prilikom dogovaranja s Trumpom”, kaže Posener. Dodaje da će se Merkel i Europa morati naučiti nositi s čovjekom koji je sada na čelu Sjedinjenih Država, a razmišlja kao biznismen. “Oni će morati ponuditi nešto da dobiju nešto. Kao npr. da Europljani konačno ojačaju svoje vojske, a u zamjenu Trump ostaje s NATO-om i ne pušta nas niz rijeku prema Putinu”.

Nervozni Europljani

Iako to nije izričito spomenula u riječima koje je uputila Trumpu, prijetnja da Rusija postane bliskija Sjedinjenih Državama, uz isključenje zemalja zapadne Europe, itekako je bila među recima. Europljani su izuzetno nervozni zbog mogućnosti da nedemokratska Rusija u zagrljaju s američkom administracijom, europske liberalne vrijednosti ne stavi pod veliki pritisak.

Njemačka nije mali brat Sjedinjenih Država već neko vrijeme, vjerojatno nakon spajanja 1990. Ipak, često se znala oslanjati na Washington. “Odluka o Brexitu i izbori u SAD-u su postavili novi kurs za Europu”, kaže von der Leyen, njemačka ministrica obrane. Merkel i njezini kolege Europljani sada nastoje dešifrirati što će se točno događati.