Nakon udara za koji SAD krive Iran, Trump je odobrio slanje američkih vojnika u Saudijsku Arabiju

Za sada šalju tek umjereni broj vojnika

LONDON, ENGLAND - JUNE 04: U.S. President Donald Trump meets with British Prime Minister Theresa May (not pictured) at 10 Downing Street, during the second day of his state visit on June 4, 2019 in London, England. President Trump's three-day state visit began with lunch with the Queen, followed by a State Banquet at Buckingham Palace, whilst today he will attend business meetings with the Prime Minister and the Duke of York, before travelling to Portsmouth to mark the 75th anniversary of the D-Day landings. (Photo by Henry Nicholls - WPA Pool/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Američki predsjednik Donald Trump odobrio je slanje američkih vojnika u Saudijsku Arabiju radi jačanja zračne obrane te zemlje nakon napada dronova prošle subote na tamošnja naftna postrojenja, za koje Washington okrivljuje Iran, a Teheran niječe odgovornost. Pentagon je u petak priopćio da će u Saudijsku Arabiju biti poslan umjeren broj vojnika, a priroda njihova djelovanja bit će primarno obrambene prirode.

Američki mornarički general Joseph Dunford, zapovjednik glavnog stožera, rekao je da razmještaj neće uključivati tisuće vojnika, no nije htio govoriti detaljnije o tome. I američki ministar obrane Mark Esper najavio je da će Pentagon angažirati američku vojsku na Bliskom istoku. “Predsjednik je odobrio raspoređivanje američkih snaga, koje će biti obrambenog karaktera i prvenstveno fokusirano na zračnu i obranu od raketa”, izjavio je Esper, dodavši da je Saudijska Arabija zatražila podršku.

Ubrzano će slati vojnu opremu

“Također ćemo raditi na ubrzanju isporuka vojne opreme u Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate kako bi ojačali njihovu sposobnost da se brane”, dodao je. Ponovio je da SAD ne traži sukob s Iranom te je pozvao Teheran da se vrati diplomatskim kanalima. Objava o slanju američkih vojnika čini se da je zatvorila vrata bilo kakvoj odluci u kratkom roku o poduzimanju udara na Iran u znak odmazde nakon napada na saudijska naftna postrojenja, koja su uzdrmala globalno tržište nafte i pokazala velike rupe u zračnoj obrani te zemlje.

Zračne napade dronovima 14. rujna na postrojenja Khurais i Abqaiq u Saudijskoj Arabiji smatraju ispitom volje svijeta da održi međunarodni red. To je bila najveća agresija na zaljevsku naftnu infrastrukturu otkad je Saddam Hussein 1991. zapalio kuvajtska naftna polja. Iran odbacuje optužbe da stoji iza napada koji je u početku prepolovio naftnu proizvodnju Saudijske Arabije, najvećeg svjetskog izvoznika nafte. Odgovornost su preuzeli jemenski Houthi, pokret blizak Iranu koji se u Jemenu već četiri godine bori protiv koalicije predvođene Rijadom.

Nove mjere protiv Irana

Sjedinjene Države najavile su ranije petak i nove mjere protiv iranske središnje banke i suverenog fonda Teherana za “financiranje terorizma”, koje je Trump predstavio kao “najstrože sankcije ikada uvedene nekoj zemlji”.

Američki ministar financija Steven Mnuchin je objasnio da se cilja na “posljednji izvor prihoda iranske središnje banke i Nacionalnog fonda za razvoj, njihov suvereni fond koji će biti odsječen od našeg bankarskog sustava”. “To znači da više neće biti novca za Čuvare revolucije, elitnu vojsku iranske vlasti, za financiranje terorizma”, dodao je.