Nakon užasa u Međimurju istražili smo kako država rješava pitanje ilegalnog oružja. Kazne su redikulozne

Od 43 kaznene prijave u Međimurju, samo je jedna osoba završila u zatvoru zbog posjedovanja automatske puške

FOTO: PIXSELL/Screenshot

Krvavi obračun u Međimurju ponovno je otvorio pitanje količine ilegalnog oružja koje posjeduju građani u Hrvatskoj. U ovom slučaju radilo se o automatskom oružju čije je posjedovanje zabranjeno svima. Ipak, mladići iz Paraga ispucali su u utorak nešto prije 21 sat nekoliko rafala prema susjedima s kojima su se prije toga posvađali. Jednu osobu su ubili, a pet, među kojima i dvoje djece, su ranili.

Zastupnik Veljko Kajtazi, koji predstavlja nacionalne manjine u Saboru, tvrdi da je ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića upozorio da je u romska naselja stigla velika količina oružja.

Je li policija u ipak zakazala?

“Tražio sam da policija izvrši pretres i oduzme nelegalno oružje jer će se sigurno dogoditi zlo. Odgovorio mi je floskulom, u stilu, da oni rade na tome. Na čemu? Ne znam. Činjenica je da je oružje ostalo, a posljedice vidimo danas. I mislim da je to samo početak”, kazao je Kajtazi.

Ministrov savjetnik Vladimir Faber, koji radi kao zamjenik načelnika Policijske uprave međimurske, odmah je uzvratio prozvavši Kajtazija za politikanstvo. Poručio mu je da drugi puta kaže precizno tko ima oružje kako bi policija mogla dobiti sudski nalog i obaviti pretres. “Ovo nije milicija i ne možemo ulaziti u domove samo tako”, rekao je Faber.

Podnijete su 43 prijave zbog oružja

Telegram je istražio detalje o oružju pronađenom u Međimurju, te o sankcijama koje su za njegovo nezakonito posjedovanje izrečene. Prema podacima iz dobro obavještenih izvora doznali smo da su u zadnjih pet godina u Međimurskoj županiji podnesene 43 kaznene prijave za “nedozvoljeno posjedovanje, izradu i nabavu oružja i eksplozivnih tvari”.

Riječ je o kaznenom djelu iz Članka 331. Kaznenog zakona. On predviđa do tri godine zatvora za onoga tko neovlašteno izrađuje, nabavlja, posjeduje ili prodaje vatreno oružje, streljivo ili eksplozivne tvari čije je nabavljanje, prodaja ili posjedovanje građanima zabranjeno ili je dozvoljeno samo uz prethodno odobrenje.

Drugim riječima u pitanju je automatsko oružje, poput puške korištene prošle noći u romskom naselju Parag. Posjedovanje automatskog oružja, kako je i potvrđeno na konferenciji za medije nakon tragedije, nije dozvoljeno građanima i za im može biti izrečena i kazna do pet godina zatvora.

Samo jedna osoba završila u zatvoru

Međutim, Telegramovi izvori tvrde da je samo jedna osoba u dva slučaja, od ovih 43 za koje su podnijete prijave u Međimurju, osuđena na bezuvjetnu zatvorsku kaznu od jedne godine.

U tridesetak slučajeva počinitelji ovog kaznenog djela kažnjeni su tek uvjetno ili radom za opće dobro, a bilo je i novčanih kazni. Novčana kazna može se izreći za neprijavljeno posjedovanje ili nošenje oružja koje međutim nije izričito zabranjeno za građane, poput automatskog oružja. Desetak postupaka još je, doznajemo, u tijeku.

Među opravdanjima za blage kazne koje se izriču počiniteljima iz Međimurja njihova su kajanja i obećanja da više neće ponavljati takva kaznena djela. No, doznajemo da se moglo čuti i da je korištenje vatrenog oružja dio tradicije, odnosno običaj među romskom nacionalnom manjinom. “To ne bi smjela biti olakotna okolnost”, upozoravaju Telegramovi sugovornici i dodaju kako je riječ o kaznenom djelu koje se u Hrvatskoj ionako vrlo blago kažnjava.

Kako se kažnjava posjedovanje oružja?

Iščitali smo desetke presuda iz sudske prakse i na ostalim sudovima u Hrvatskoj, te uočili da se posjedovanje ilegalnog oružja svugdje iznimno blago kažnjava.

Među slučajevima koji nam je najviše upao u oči je presuda s početka ove godine izrečena dvojici Splićana. Oni su krajem 2015. uhićeni jer su prodavali veće količine oružja i streljiva. Automatske puške od njih su naručili i kupili prikriveni policijski istražitelji.

Pogledajte samo ovaj popis naoružanja

U garažama su im nakon uhićenja istražitelji pronašli: 843 komada streljiva do kalibra 14,5 mm, 58 komada lovačkog streljiva, tri komada topničkih projektila od 20 mm, jedan komad streljiva kalibra 14,5 mm, 12 komada tzv. “markirača” oznake M62 za vježbovni trenutni tromblon, jedan komad “retardera”, četiri komada inicijalnih kapisli M67, 5 komada mehaničkog dijela upaljača za protupješačku minu, jedan komad detonatorske kapisle DK8, tri komada detonatora za ručne bombe, 200 grama vojnog eksploziva TNT.

Na popisu je i jedan komad detonatora za ručne bombe, jedna ručna bomba M50 bez eksplozivnog punjenja, jedan komad tijela protupješačke rasprskavajuće mine bez eksplozivnog punjenja, jedan komad spremnika za poluautomatsku snajpersku pušku, 18 komada pirotehničkih sredstava, jedan komad improvizirane ručne bombe, još dvije ručne bombe M-52, da komada inicijalnog detonatora oznake M63, dva komada upaljača za mine oznake UPM2, dva komada tromblona M62, 10 komada streljiva kalibra 10×19 mm, jedan komad detonatorske kapisle DK8, dva komada TNT eksploziva oznake 1 pound net US ukupne težine 1000 grama, jedan trotilski metak težine 200 grama, jedan komad trotilskog metka za PMD i PMA od 200 grama… Popis je još trostruko duži od ovog dijela što ga citiramo iz nepravomoćne presude Općinskog suda u Splitu.

Sud odredio samo uvjetne kazne

Ovdje valja podsjetiti da je upravo Split lani potresao stravičan zločin, serija ubojstava koju je u svom sumanutom pohodu počinio Filip Zavadlav koristeći ilegalni kalašnjikov. Nešto više od godinu dana nakon toga, dakle kada bi se očekivala stroža kaznena politika prema onima koji nezakonito drže oružje, splitski sud izriče uvjetnu kaznu dvojcu koji je čuvao ovaj ogromni arsenal.

Osim toga, jednom prikrivenom policijskom istražitelju za 320 eura prodali su automatsku pušku, te zatim drugom kupcu, koji je također bio policajac na tajnom zadatku, još šest komada detonatorskih kapisli broj 8, od kojih su u tri bile umetnute sporogoreće štapine, 2400 grama eksploziva TNT, ručnu bombu LRB-M 3/93 oznake CN, tri ručne bombe tipa M-52 i tri ručne bombe tipa M-75. Tada su obojica i uhićena, a sud ih je kaznio uvjetnim kaznama iako je samo jedan od njih u potpunosti priznao krivnju.