Naletjeli smo na još jedan bizaran proces u kojem Vodovod pokušava ovršiti Grad Zagreb. Opet nisu uspjeli

Bizarni postupak zbog duga trajao je pune dvije godine

Jedan naoko bizaran sudski spor oko neplaćenog računa za vodu otkrio je ozbiljan nemar u Gradu Zagrebu i njegovoj mega-tvrtki Zagrebački Holding, točnije Vodoopskrbi i odvodnji. Naime, ni nakon pune dvije godine postupka nije se otkrilo tko je dužan podmiriti neplaćeni račun za vodu na jednoj gradskoj lokaciji. Osim dugovanja gradski vodovod nije uspio u sudskom procesu naplatiti ni 725 kuna parničnog troška.

Ne samo da Vodoopskrba i odvodnja nije došla do svog novca, nego još gradu mora podmiriti njihovih sto kuna troškova nastalih u ovom bizarnom procesu. Donosimo detalje slučaja, koji, kako sada već možemo sa sigurnošću tvrditi, nije jedina ovakva nevjerojatna crtica iz domaćeg sudstva. O jednom sličnom uzaludnom sudskom obračunu Vodoopskrbe i Grada Zagreba Telegram je već pisao.

Sve je počelo s pokušajem ovrhe Grada Zagreba

Još 1. travnja 2016. javni bilježnik Mladen Ježek, jedan od najaktivnijih, uputio je Gradu Zagrebu rješenje o ovrsi zbog duga prema Vodoopskrbi i odvodnji teško 623,88 kuna. Rješenje je donio na temelju izvatka iz poslovnih knjiga gradskog vodovoda koji je utvrdio da mu je na jednom mjernom mjestu ostalo neplaćeno dugovanje.

Kako to javni bilježnici već ustaljenom praksom rade, bez ikakve dodatne provjere, uputio je rješenje o ovrsi na adresu Grada Zagreba. Gradska pravna služba, zanimljivo bez angažmana odvjetničkog ureda, uložila je na to rješenje prigovor. Naime, u izvodu iz poslovnih knjiga Vodoopskrbe nije bilo potpisa ovlaštene osobe, niti drugih nužnih podataka. Među ostalim, nije bilo navedeno ni na koju se nekretninu odnosi dug, pa nije bilo jasno zašto bi baš Grad Zagreb morao podmiriti taj račun.

Grad se žalio na ovhu, pa je slučaj došao do suda

Budući da nakon prigovora na rješenje o ovrsi slučaj automatski odlazi na sud, tako je bilo i ovoga puta. Međutim, sve je završilo na krivom sudu. Postupak je početkom prošle godine pokrenut na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu, no tamošnji suci su ubrzo shvatili da uopće nisu nadležni za njegovo rješavanje. U sporovima između tvrtki, a Vodoopskrba i odvodnja, te Grad Zagreb to i jesu, odluke donose trgovački, a ne općinski sudovi. Zato se Općinski građanski sud u Zagrebu u veljači proglasio nenadležnim i ustupio ovaj spor Trgovačkom sudu u Zagrebu.

Postupak je konačno krenuo u rujnu lani kada je rješenje o ovrsi stavljeno van snage.

Evo kako je tekao postupak na Trgovačkom sudu

Krajem travnja iz Vodoopskrbe i odvodnje putem odvjetnice Linde Kocijančić odgovaraju na prigovor Grada Zagreba. Pozivaju se na nekoliko gradskih odluka o komunalnim uslugama i odvodnji prema kojima vlasnik nekretnine mora financirati spoj s javnim vodovodom, kao i njegovo održavanje za dio instalacije između mjernog uređaja i same nekretnine. “Obračunali smo zaduženje za Grad Zagreb osim ako on ne tvrdi da nije spojen na javnu vodovodnu mrežu, što da bi bio jedinstven slučaj”, bila je čak malo cinična odvjetnica Kocijančić.

Početkom svibnja ove godine na sud je stigao odgovor Grada Zagreba koji je i dalje osporavao dug, budući da iz vodovoda još uvijek nisu precizirali o kojoj se nekretnini točno radilo. Predstavnici Grada prigovorili su i dostavljenim računima navodeći kako OIB kupca u njima ne odgovara njihovom OIB-u. Dodali su da račun ionako ne može stvoriti obvezu za njih, jer je riječ o jednostranoj ispravi.

Konačno je 9. svibnja održano još jedno sudsko ročište na kojem je Vodoopskrba i odvodnja potvrdila da ostaje kod tužbe, a Grad Zagreb ostao je kod svih svojih odgovora. Niti jedna strana nije imala dodatnih dokaza.

Sud je nedavno donio nepravomoćnu presudu

I u nepravomoćnoj presudi na kraju je zaključeno kako Vodoopskrba i odvodnja nije dokazala da je Grad Zagreb doista dužan, jer neplaćeni računi ne mogu biti temelj za potraživanje. Zato je sud samo na osnovu njih donio presudu i, naravno, odbio tužbu gradskog vodovoda. Gradu Zagrebu priznato je sto kuna troška što će ih Vodovod i odvodnja morati platiti. No, kako su u pitanju tvrtke što se financiraju iz gradskog proračuna, to će u konačnici platiti Zagrepčani.

Telegram je neslužbeno doznao da je ovaj dug nastao u jednoj od POS-ovih zgrada u Novom Jelkovcu. Zašto to vodovod nije potvrdio na sudu doista je bizarno, te ukazuje, bez obzira što se u ovom slučaju ne radi o značajnom iznosu, na ozbiljan nemar u naplati dugovanja te u odnosu prema gradskim sredstvima.