Napeto na Kosovu: odluka koja je razbjesnila Srbe odgođena u posljednji trenutak, ključan je bio poziv američkog ambasadora

Vučić je poručio kako očekuje da će danas doći do deeskalacije

FOTO: Antonio Ahel/ATAImages /AFP

Kosovska vlada priopćila je sinoć da su spremni odgoditi uvođenja mjera zabrane ulaska na teritorij Kosova osobama sa srbijanskim identifikacijskim iskaznicama i reguliranja registarskih oznaka do 1. rujna. Ta odluka na snagu je trebala stupiti danas i jučer je zbog toga došlo do rasta napetosti između Prištine i Beograda, a nakon kaotičnog poslijepodneva noć je protekla mirno.

Kosovski Srbi na sjeveru zemlje postavili su barikade na cestama prema prijelazima Jarinje i Brnjak, odjekivale su sirene, a kosovska policija jučer navečer je priopćila da je na nekoliko mjesta došlo do pucnjave u smjeru policajaca, ali da nije bilo ozlijeđenih. KFOR je zbog rastućih napetosti čak izvijestio da su spremni intervenirati ako će biti potrebno.

Priopćenju kosovske vlade prethodila je razmjena diplomatskih poruka i poziva na smirivanje napetosti, a ključni je bio poziv američkog veleposlanika u Prištini Jeffreya Hoveniera kosovskim vlastima da na 30 dana odgode primjenu odluka zbog kojih se na noge digao državni vrh Srbije.

Na graničnim prijelazima mirno

Uvjet odgodi odluke je uklanjanje barikada i uspostava pune sloboda kretanja na svim putevima na sjeveru Kosova, poručio je sinoć albanski premijer Albin Kurti, koji je ustvrdio da je jučer došlo do nekoliko agresivnih incidenata za koje je optužio službeni Beograd.

Noć je protekla mirno, javlja RTS. Za sada je u funkciji jedino prijelaz Merdare, jer se na prijelazu Jarinje još uvijek ne može ući u Kosovo. Policija tamo preusmjerava vozače na alternativne smjerove. Još uvijek nema informacija kada bi Jarinje i Brnjak mogli biti otvoreni za promet. Pišu da je noć protekla mirno.

Na prijelazu Merdare, svi koji ulaze na Kosovo sa srpskim osobnim dokumentima dobivaju dokument za ulazak, odnosno izlazak. Promet se odvija normalno. Jučer je kolona bila duga do 6 kilometara, a od jutros više nema gužvi, čeka se do 10 minuta, navodi srpska javna televizija.

Vučić danas očekuje deeskalaciju

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić sinoć se sastao s vojnim vrhom Srbije, a načelnik Glavnog stožera vojske Srbije razgovarao je sa zapovjednikom KFOR-a. Vučić je nakon sastanka TV Pinku izjavio da su zamolili međunarodne predstavnike da utječu na albansku stranu, koju je ocijenio neodgovornom, prije dijaloga u Bruxellesu izrazivši uvjerenost u dobre vijesti.

Vučić je kazao da Srbija radi na smirivanju napetosti i da je to za sada najvažnije. “Nadam se da će ovo sutra biti deeskalirano i da ćemo s novim kompromisnim rješenjima doći do mira… Radimo na smirivanju svega, radimo sve sto možemo, to je za nas najvažnije“, kazao je Vučić za TV Pink.

Srpski predsjednik u nedjelju je održao izvanrednu konferenciju za medije i pozvao Kosovo i zapadne zemlje koje podupiru Prištinu da se “urazume” kako bi se izbjegli mogući sukobi nakon upravnih odluka kosovske Vlade koje Beograd osporava, a Priština ih vidi kao izraz suverenosti. U subotu se sastao s predstavnicima kosovskih Srba koji su izrazili zabrinutost i upozorili na moguće izgrede u slučaju da Kosovo silom provede te odluke.

EU pozdravlja odgađanje odluke

Odgađanje odluke vlade u Prištini pozdravili su i europski šef diplomacije Josep Borrell, koji je i predložio jednomjesečnu odgodu, te specijalni izaslanik EU-a za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak

“Očekujemo da će sve blokade na prometnicama odmah biti uklonjene. Otvorena pitanja treba rješavati kroz dijalog uz posredovanje EU-a i fokusirati se na sveobuhvatnu normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije, što je od ključnog značaja za njihovu integraciju u EU, napisao je na Twitteru Borrell.

Moskva je prethodno pozvala prištinske vlasti, Sjedinjene Države i EU da “zaustave provokacije i poštuju prava Srba na Kosovu”. Šefica misije UN-a na Kosovu (UNMIK) Carolin Ziyade izrazila je zabrinutost zbog stanja na sjeveru i pozvala sve na smirivanje i izbjegavanje daljnje eskalacije.

Srbija tvrdi da nisu ušli u Kosovo

Napetosti su potaknute odlukom Prištine da od 1. kolovoza u ponoć uvede zabranu ulaska građanima sa srbijanskim identifikacijskim dokumentima i umjesto njih im izda tromjesečni “ulazno-izlazni dokument”, te da registarske pločice izdane u Srbiji za gradove na Kosovu zamjeni pločicama s kosovskim oznakama.

Riječ je o recipročnim mjerama, jer Srbija već 11 godina ne dopušta ulazak kosovskim građanima s kosovskim dokumentima, nego im izdaje posebne dozvole.

Srbijansko ministarstvo obrane demantiralo je u nedjelju navečer informacije u pojedinim medijima da je Vojska Srbije prelazila, kako navodi, administrativnu liniju i da “ni na koji način nije ulazila na područje Kosova i Metohije”.