Napetosti na grčkim otocima: policija suzavcem i šok bombama na izbjeglice, napali su ih i tamošnji mještani

Neredi su izbili uoči dolaska vodećih dužnosnika EU u Grčku

TOPSHOTS
Special forces of Hellenic Coast Guard push back migrants waiting to be registered  by police in the port of Mytilene, on the Greek Aegean island of Lesbos, on September 3, 2015. More than 230,000 refugees and migrants have arrived in Greece by sea this year, a huge rise from 17,500 in the same period in 2014, deputy shipping minister Nikos Zois said on September 3. AFP PHOTO / ANGELOS TZORTZINIS
FOTO: AFP

Grčka policija danas ujutro upotrijebila suzavac i šok bombe kad su napetosti među tisućama izbjeglica na egejskim otocima uoči dolaska vodećih europskih dužnosnika zaprijetile prerasti u otvoreno nasilje.

Napetosti su izbile između izbjeglica iz Afganistana na otoku Lesbosu dok su se nastojali izboriti za mjesto na trajektu za Pirej, što je natjeralo policiju da upotrijebi šok bombe kako bi uspostavila red i omogućila isplovljavanje broda, rekli su svjedoci.

Lesbos je jedna od ključnih točaka na izbjegličkoj ruti koju koriste najviše Sirijci u bijegu pred ratom i na putu iz Turske u Grčku. Otok je zakrčen izbjeglicama, više od 10.000 njih čeka na mogućnost odlaska. Slično je i na otoku Kosu. Prema navodima grčkih medija, u četvrtak je ozlijeđeno više osoba na Kosu kad su se izbjeglice sukobile s mještanima, na što je reagirala policija upotrijebivši suzavac.

U Pireju bi se trebao graditi prihvatni centar

Podpredsjednik europske komisije Frans Timmermans i povjerenik za migracije Dimitris Avramopoulos očekuju se danas na Kosu, gdje bi trebali dobiti uvid u situaciju s izbjeglicama.

Oko 2500 izbjeglica iskrcalo se u petak ujutro u Pireju blizu Atene s trajekta koji ih je dovezao s Kosa, Lesbosa, Kalymnosa i Lerosa. Tijekom noći stiglo ih je još 1700, rekao je za dpa pripadnik obalne straže. Prema izvorima iz grčke vlade, Timmermans i Avramopoulos bi trebali u Grčkoj razgovarati o izgradnji prihvatnog središta u Pireju, koji bi služio za registraciju tisuća dolazećih migranata prije nego što nastave put u zapadnu Europu.

Migranti u Pireju putuju takozvanom balkanskom rutom, iz Turske, preko Egejskog mora, zatim kroz Grčku, Makedoniju i Srbiju, odakle prelaze u Mađarsku koja je dio schengenskog prostora. Većina njih nada se da će dobiti azil u Njemačkoj ili nekoj drugoj bogatoj zapadnoeuropskoj zemlji.