Narod odlučuje danas konačno, nakon 17 dana, predaje potpise Saboru

Provjeravat će se svaki potpis, tako da vjerojatno mjesecima nećemo saznati hoće li se referendum održati

Iz inicijative Narod odlučuje danas će napokon predati potpise koje su prikupili za referendum o promjeni izbornog sustava.

Članovi inicijative će potpisne knjige u Sabor predati u 12.45, a 15 minuta kasnije i službeni zahtjev za referendumom predsjedniku Sabora Gordanu Jandrokoviću.

Mijenjali podatke o broju prikupljenih potpisa

Iz inicijative koja referendumom želi, kako tvrde, pravedniji izborni sustav, ovoga su vikenda objavili kako za oba referendumska pitanja imaju više od 400 tisuća potpisa. To je za nekoliko tisuća potpisa više od brojke koju su objavili koji dan nakon isteka roka za potpisivanje potpisa.

Potpise su inače skupljali dva tjedna, od 13. do 27. svibnja, kada im je istekao zakonski rok. I malo nakon toga je, dakle, njihov frontmen Zvonimir Troskot istupio i kazao kako je građanska inicijativa prikupila 397.024 potpisa za prvo i 390.189 potpisa za drugo pitanje.

Sumnje u skupljanje potpisa nakon roka

Kako bi referendum bio raspisan potrebno je imati 10 posto od ukupnog broja birača, što je prema podacima Ministarstva uprave 374.740. Zbog naknadno drukčije objavljenih brojki, pojavile su se određene sumnje da su se potpisi skupljali i nakon isteka zakonskoga roka.

Potpisi se inače u Sabor moraju predati “u razumnom roku” nakon isteka roka potpisivanja. To se tumači dosta elastično obzirom da će Narod odlučuje svoje predati danas, 17 dana nakon što im je istekao rok.

Provjera bi mogla trajati mjesecima

Provjera potpisa mogla bi trajati mjesecima, pogotovo obzirom na činjenicu da će se provjeravati svaki potpis. Potpise će provjeravati Ministarstvo uprave. Iz inicijative su uvjereni da će i nakon provjere imati dovoljno potpisa, a referendum očekuju već na jesen.

Ipak, pojavile su se i polemike je li ovakav referendum, koji se tiče i smanjivanja prava nacionalnih manjina, uopće dopušten.

Je li ovaj referendum dopušten?

Profesor Branko Smerdel, šef Katedre za Ustavno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta u istupu za Net. hr kazao je kako smatra da ova referendumska inicijativa ulazi u temelje političkog uređenja zemlje, te naglasio da “pitanja koja se odnose na prava manjina i njihovih zastupnika ne mogu biti predmet referenduma”.

Pojednostavljeno, ako se oduzima pravo manjinama, narušava se sam temelj političkog sustava. Poručio je i kako nema razloga da se Ustavni sud ne oglasi i upozori na ustavnost ovakvog referenduma.