Narod odlučuje opet traži promatrače na brojanju potpisa, a Telegram pod punom odgovornošću priznaje da su u pravu

Ministar svojim teško objašnjivim potezom daje argumente inicijativi koja je, s druge strane, često djelovala neozbiljno

FOTO: PIXSELL

Inicijativa “Narod odlučuje” ponovno je u subotu zatražila da im se omogući da imaju svoje promatrače prilikom provjere vjerodostojnosti potpisa za referendum o promjeni izbornog sustava, koje provjerava Agencija za podršku informacijskim sustavima i informacijskim tehnologijama (APIS). Potez ministra Kuščevića uistinu je teško shvatiti. Isključivanjem promatrača samo daje argumente članovima inicijative Narod odlučuje koji su, s druge strane, u ovoj priči često djelovali vrlo neozbiljno. Možda se sjećate, mijenjali su svoje izjave o broju prikupljenih potpisa, zatim su bez racionalnog objašnjenja odugovlačili s dostavljanjem dokumentacije u Sabor i tako dalje.

Članica Organizacijskog odbora Inicijative “Narod odlučuje” Natalija Kanački danas je izjavila na konferenciji za novinare ispred sjedišta APIS-a kako njihovo nepovjerenje nije usmjereno prema djelatnicima APIS-a ili bilo kojeg ministarstva nego prema politici koju te institucije provode. Ustvrdila je da Inicijativi Narod odlučuje, kao zainteresiranoj strani treba omogućiti promatranje, kako bi se spriječile moguće manipulacije.

“Referendum nije u interesu države, to je sam ministar rekao. Mi smo druga zainteresirana strana i imamo pravo stajati tamo, to nalaže sva europska procedura. Najveća mogućnost za netransparentnost na svim izborima i referendumima je upravo mjesto prebrojavanja glasova i potpisa. Zato postoje promatrači, jer je to najosjetljivije mjesto i ako nema trećih nepristranih osoba, mi ne znamo što se tamo događa”, ustvrdila je Kanački.

Rezultati se očekuju za 45 dana

Kazala je kako još nisu poznati kriteriji ni procedura provjere potpisa, kao ni pravilnik kojim će se utvrdili što je to vjerodostojan potpise, primjerice hoće li biti valjan potpis ako nedostaje broj slova u imenu i prezimenu, jedan broj u OIB-u i slično.

“U Zakonu o referendumu ne postoji osnova na temelju koje bi Ministarstvo uprave i APIS provjeravali prikupljene potpise, a kako je promatranje odbačeno zbog neutemeljenosti u zakonu, analogijom bi trebalo biti odbačeno i to da Ministarstvo uprave vodi cijeli proces”, kazao je koordinator Inicijative Luka Mlinarić.

Iz Inicijative zato pozivaju ministra Kuščevića da javno objavi natječaj na temelju kojeg je tvrtka APIS dobila posao provjere potpisa, a nastavit će i inzistirati da se promatranje omogući predstavnicima Inicijative narod odlučuje, Transparency Internationalu te Hrvatskom helsinškom odboru jer je to jedini jamac stopostotne transparentnosti tog procesa. Tvrtka APIS započela je provjeru potpisa skupljenih za raspisivanje referenduma na poticaj građanskih inicijativa “Narod odlučuje” i “Istina o Istanbulskoj”, a rezultati se očekuju za 45 dana.

Slične stavove imaju i u GONG-u

Inicijativa “Narod odlučuje” već je izrazila svoje nezadovoljstvo odlukom o tome tko će prebrojavati potpise, te posebno činjenicom da taj posao neće moći nadzirati njihovi promatrači, a zatim im se u odgovoru na pitanje Telegramovog Jasmina Klarića pridružio i GONG.

Kako nam je, naime, kazala izvršna direktorica GONG-a Jelena Berković, APIS IT se ne može doživljavati tek kao privatno poduzeće, jer se radi o agenciji koju se osnovale Vlada i Grad Zagreb. Ona misli da je APIS IT bolji izbor od Ministarstva uprave, jer je ministar Lovro Kuščević javno kazao kako se protivi ovim referendumskim inicijativama, pa je time i njegovo ministarstvo na neki način legitimirano kao zainteresirana strana. “No, bilo bi bolje da je za taj posao angažirano javno tijelo koje ima veću razinu neovisnosti, poput primjerice Državnog izbornog povjerenstva ili Zavoda za statistiku”, kaže izvršna direktorica GONG-a.

Promatrači su ionako već bili u APIS-U

Što se tiče nezavisnih promatrača koji bi nadgledali sam proces provjere potpisa, Berković kaže kako je šteta što je ministarstvo propustilo priliku dokazati da se u APIS-u neće baviti manipulacijama. “Uloga promatrača treba biti u potpunosti pasivna, tako da nikako ne utječu na sam proces, nego mu svjedoče i promatraju koliko se provodi u skladu s postojećim propisima i demokratskim standardima. Omogućavanjem pristupa promatračima, kao i medijima, ujedno bi se spriječilo neutemeljene optužbe o manipulacijama – kako od samih pokretača inicijativa koji se boje poništenja broja potpisa, tako i onih koji su dojavljivali manipulacije prilikom sakupljanja potpisa”, poručuje Berković.

Štoviše, dolazak promatrača u APIS ne bi bio nikakav presedan. Naime, udruga “U ime obitelji” je na posljednjim parlamentarnim izborima imala promatrače u toj agenciji koja se na izborima bavi kompjuterskom obradom podatka o broju glasova iz zapisnika koje im dostavljaju birački odbori.