Mislite da doček, Thompson i provjera potpisa za referendum nemaju nikakve veze? Narod odlučuje ne bi se složio

Broj predanih potpisa za referendume nije mnogo iznad zakonskog limita i frka se mogla očekivati

24.03.2018., Zagreb - Gradjanska inicijativa "Hrvatska protiv Istanbulske konvencije" organizirala je prosvjed protiv ratifikacije Istanbulske konvencije. Prosvjednici su se okupili na Trgu zrtava fasizma odakle su krenuli prema Trgu svetog Marka, pred Vladu i Sabor. Photo: Jurica Galoic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Provjera broja i vjerodostojnosti potpisa za referendumske inicijative udruga Narod odlučuje i Istina o Istanbulskoj postaje polako trenutno najužarenija politička bojišnica ovog ljeta. Iako je Sabor zaključcima izglasanima prije 13 dana obavezao Vladu da se broj potpisa provjeri, u Banskim dvorima ni na današnjoj sjednici nisu na dnevni red uvrstili tu, dosad rutinsku točku dnevnog reda.

Suprotno dosadašnjoj praksi je, pak, i netom objavljeno priopćenje udruge Narod odlučuje, koja traži da potpise ne provjeravaju vladina ministarstva, već Državno izborno povjerenstvo, koje smatraju neovisnim i nepristranim tijelom. Dosad su, međutim, referendumske potpise provjeravali uglavnom Ministarstvo uprave i Državni zavod za statistiku.

Demokracija i Vatreni

I dok Vlada šuti oko toga zbog čega potpisi još nisu bili na dnevnom redu, u pisanoj izjavi za Telegram Hrvoje Penda, člana organizacijskog odbora građanske inicijative Narod odlučuje povezao je Plenkovićevu i SDP-u Vladu, Vatrene i doček na Trgu bana Jelačića.

“Očito g. Plenković i njegova vlada, baš kao i SDP-ova kod prošlog referenduma za demokratizaciju izbornog sustava čini sve što može da spriječi veće sudjelovanje građana u odlučivanju o njihovim političkim predstavnicima. Podsjećam kako su se predsjednik Sabora Jandroković i ministar uprave čudili zašto volonterima GI Narod odlučuje treba desetak dana da prebroje i prekontroliraju potpise. Sada njima treba više od mjesec dana da potpise uopće daju na pregled.

Zbog svega toga smo danas zatražili od Vlade i da provjeru potpisa povjeri DIP-u kao nepristranom i neovisnom tijelu. Zabrinjava kad političari stvaraju prepreke građanima koji žele mijenjati način na koji iste te političare biraju. U ovakvim nedemokratskim okolnostima ne čudi da se u državi koja se naziva demokratskom Vatrenima na Trgu bana Jelačića isključi mikrofon i potjera ih kući s njihove vlastite proslave. Promjena načina izbora ljudi koji upravljaju Hrvatskom je preduvjet za promjenu lošeg načina upravljanja Hrvatskom”, smatra Penda.

Blizu limita

Povišeni tonovi oko dosad rutinske stvari kao što je provjeravanje i prebrojavanje potpisa su se mogli očekivati. Naime, obje inicijative su za svoja ukupno tri referendumska pitanja predale toliko potpisa da ne mogu biti sigurni da će ih nakon provjere uopće ostati dovoljno valjanih da prelaze granicu od deset posto od ukupnog broja birača, što je prvi uvjet za nastavak referendumskog procesa.

Najmanji broj potrebnih potpisa je, naime, 374.740. Istina o Istanbulskoj prikupila je tek tri tisuće potpisa više od tog broja, dok je Narod odlučuje za svoje prvo pitanje o izmjeni izbornog sustava skupio 28 tisuća, a za drugo, o pravima zastupnika nacionalnih manjina, 30 tisuća potpisa više od zakonskog limita.

Trideset tisuća možda zvuči solidno dovoljno za miran san, međutim, praksa je u pet dosadašnjih referendumskih inicijativa koje su uopće dogurale do provjere potpisa, pokazala da se prosječno nevažećim proglašava 10,67 posto od broja predanih potpisa.

Ranije provjere pokazale su da na potpisnim listama ima maloljetnika, stranaca, netočno napisanih OIB-ova, nečitkih imena… Ukoliko bi prosjek nevažećih potpisa ostao na razini od desetak posto, referendumi koje traže inicijative Narod odlučuje i Istina o Istanbulskoj se ne bi održali.

Još jedan bitan detalj

Još je jedan detalj potencijalno važan za daljnju eskalaciju priče o potpisima. Sabor je naime u svojim zaključcima kojima poziva Vladu na provjeru vjerodostojnosti i broja potpisa za referendume naglasio i da Vlada mora provjeriti jesu li se potpisi skupljali sukladno odredbi članka 8. c Zakona o referendumu.

U tom članku se, pak, kaže kako se potpisi mogu davati na svakom za to prikladnom mjestu u skladu s odlukom predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave, te kako je organizacijski odbor dužan prijaviti mjesta na kojima će se održavati prikupljanje potpisa nadležnoj policijskoj upravi pet dana prije početka izjašnjavanja.

Pitanje o ustavnosti

Ukoliko se, naposljetku, referendumske inicijative ipak provuku kroz sve provjere i s brojem valjanih potpisa ostanu iznad nužnih deset posto, Sabor može – i gotovo sigurno hoće – Ustavnom sudu uputiti pitanje o ustavnosti referendumskih pitanja. A koliko je u cijeloj priči uzavrelih političkih strasti, možda će najbolje pokazati dio prošlotjedne kolumne Sanje Bilač, gorljive zagovornice inicijative Istina o Istanbulskoj i nekad istaknute splitske HDZ-ovke, objavljene u Hrvatskom tjedniku.

“Narod je do sada trpio. Odlučio je reći dosta i podržao opoziv Istanbulske konvencije ratificirane u hrvatskome Saboru rukama HDZ i SDP izdajica (čast izuzecima) te inicijativu Narod odlučuje za raspisivanje referenduma o promjeni izbornog sustava koja bi trebala osigurati promjenu načina izbora političkih elita i upravljanja Hrvatskom. Za sada je izvjesno da Plenkovićev režim neće dopustiti raspisivanje referenduma. Ovo je jasan poziv hrvatskom narodu da više nema odgađanja. Narod mora temeljem Ustava preuzeti vlast, smijeniti protuhrvatske političke elite, vratiti demokratske procese i standare te uspostaviti višestranačje kao oblik volje naroda”, poručila je Bilač.

Iz inicijative Narod odlučuje su se u današnjem priopćenju za javnost ipak ograničili na to da potpise provjerava Državno izborno povjerenstvo i taj zahtjev argumentirali preporukama Venecijanske komisije iz Kodeksa dobre prakse o referendumima.