Nekad je nužno odabrati stranu

Naš Vrhovni sud odlučio izručiti švercera heroina Americi, no suci u Strasbourgu sve su zaustavili

Otkrivamo zanimljiv pravni zaplet u slučaju Slovenca kojeg amerika traži zbog šverca 400 kila droge

Europski sud za ljudska prava zaustavio je izručenje Slovenca Gorazda Filimonovića iz Hrvatske u SAD, iako je Vrhovni sud RH odobrio da ga se preda američkim vlastima. Do ovog je došlo zbog vrlo zanimljivog pravnog zapleta: Filimonović kojeg SAD optužuju za šverc 400 kilograma heroina iz Afganistana mogao bi tamo biti osuđen na doživotni zatvor, a to je kazna kakve nema niti u jednoj zemlji Europske unije.

Upravo zato je sud iz Strasbourga odlučio da se Filimonovića ne izručuje dok se ne utvrdi bi li taj potez doveo u pitanje njegovo pravo na zabranu nečovječnog postupanja koje štiti Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava. Naime, u jednom ranijem slučaju, Trabelsi protiv Belgije, Europski sud za ljudska prava već je utvrdio da izručenje SAD-u gdje osuđenik može dobiti doživotni zatvor bez mogućnosti pomilovanja, predstavlja kršenje EU Konvencije. Zbog toga je za očekivati da će isto stajalište biti zauzeto i u Filimonovićevom slučaju.

Zašto je Vrhovni sud RH ignorirao stav suda EU?

Na ovaj presedan Filimonovićev odvjetnik Matija Miloš ukazao je i hrvatskim vrhovnim sucima, no bez obzira na to oni su potvrdili da Slovenac mora biti izručen SAD-u. Inače, policija ga je uhitila lani u svibnju u Istri upravo na osnovu tjeralice koju su za njim raspisale SAD. Od tada se nalazi u ekstradicijskom pritvoru u Puli gdje čeka konačnu odluku o izručenju.

Njegovi odvjetnici u međuvremenu su od slovenskih vlasti zatražili da za njim izda Europski uhidbeni nalog (EUN) jer je prekršio uvjetni otpust na koji je pušten s izdržavanja ranije dosuđene kazne zbog šverca droge. Nije se, kako mu je bilo određeno, javljao policiji, već je pobjegao iz zemlje. Kada bi Slovenija zbog kršenja tog uvjetnog otpusta za Filimonovićem raspisala EUN, taj zahtjev imao bi prednost pred tjeralicom iz SAD. No, Slovenci ne žele raspisati EUN pa je tužbom upućenom Europskom sudu za ljudska prava Filimonovićev pravni tim uz Hrvatsku obuhvatio i Sloveniju.

Traženi Slovenac obratio se i Ustavnom sudu RH

Druga tužba je, u međuvremenu, podnijeta i Ustavnom sudu RH. Njome se također traži ukidanje odluke Vrhovnog suda RH o izručenju. U tužbi odvjetnik Miloš citira presudu Trabelsi protiv Belgije: “Možebitnim izručenjem SAD Filimonovića se izvrgava kazni doživotnog zatvora, a iz SAD nije odgovoreno hoće li se takva kazna moći ublažiti. Takve kazne doživotnog zatvora nisu propisane niti u jednoj državi članici EU niti u Hrvatskoj od koje se traži izručenje. Zato je nužno preispitati hoće li Gorazd Filimonović biti izložen nečovječnoj ili ponižavajućoj kazni”, upozorava odvjetnik Miloš.

Napominje i kako se vlasti SAD nisu očitovale o mogućnosti pomilovanja, a ono što predviđaju američki propisi je, prema njegovim riječima, vrlo općenito i nejasno. “Upravo zato smatram da bi Gorazdu Filimonoviću moglo biti ugroženo pravo koje jamči Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava”, zaključuje u ustavnoj tužbi.