NASA je objavila satelitske snimke misterioznih kilometarskih oblika iz Kazahstana starih 8 tisuća godina

Neobični, masivni uzorci nalaze se na površini Zemlje u Kazahstanu

Nove NASA-ine satelitske snimke otkrivaju neobične, masivne uzorke na površini Zemlje. Geometrijski oblici locirani su u Kazahstanu, a procjenjuje se da su stari osam tisuća godina, piše RT.

Ovi ogromni uzorci nazivaju se stepski geoglifi, a izvorno ih je otkrio kazahstanski ekonomist koji je pretraživao Google Earth 2007. godine. Tijekom pregledavanja inače praznog srednjoazijskog krajolika, Dimitrij Dej otkrio je zanimljive oznake na tlu.

Zagonetne konstrukcije

No, istraživanja ovih zagonetnih konstrukcija tek se razvijaju, a čak je i NASA izrazila interes. Prije dva tjedna je svemirska agencija objavila jasne satelitske fotografije ovih uzoraka snimljenih s visine od gotovo 700 kilometara.

“Nikada nisam vidio ništa slično. Mislim da je to nevjerojatno”, kaže viši znanstvenik NASA-e za biosferu Compton J. Tucker, prenosi New York Times.

Oblici su stari 8 tisuća godina
Oblici su stari 8 tisuća godina NASA, Digital Globe

Kolosalni kvadrati, križevi…

Snimke prikazuju kolosalne kvadrate, križeve, kukaste križeve i prstenje od kojih su neki dugi i do jednog kilometra. Najstariji od ovih oblika star je više od 8 tisuća godina – tri tisuće godina stariji od egipatskih piramida.

Uzorci su formirani od ravnomjerno kružnih gomila prljavštine visokih nešto manje od metra i širokih više od devet metara. Postoji najmanje 260 gomila, a to je opisano prošle godine u Istanbulu što je prije bio neistražen fenomen.

Napravili ih nomadi?

Neki stručnjaci smatraju da su ove oblike formirali nomadski naseljenici
Neki stručnjaci smatraju da su ove oblike formirali nomadski naseljenici NASA, DigitalGlobe

Istraživanja Deja sugeriraju da bi te figure mogle biti sagrađene od strane Mahandzhara koji su prodrli u sjeverni Kazahstan između 5000. i 7000. godine pr. Kr. To je neobičan razvoj, kažu stručnjaci jer nije bilo za očekivati da će nomadska populacija ostati na jednom mjestu dulje vrijeme i napraviti značajan trud potreban za slaganje ovih gomila.

Arheolog sa sveučilišta Winnipeg Persidu B. Clarkson kaže da su konstrukcije poput ovih slične Nazca linijama u Peruu i preispituju pogled na rano stanovništvo i nomade.