NASA je odlučila financirati 15 skroz genijalnih projekata (i neki izgledaju kao da su izašli iz SF filma)

U NASA-i smatraju da projekti mogu utjecati na razvoj svemirske industrije

FOTO: NASA

NASA je odlučila financirati 15 novih projekata u nadi da će neki do njih dovesti do velikih otkrića koja će imati ogroman utjecaj na istraživanje svemira. Novi projekti su financirani u sklopu NASA-inih inovativnih naprednih koncepata (NIAC).

Robotska lignja

Jedan od projekata je robot u obliku lignje koji bi mogao biti korišten za istraživanje Jupiterova mjeseca Europa. Predloženi robot bi koristio magnetna polja za proizvodnju električne energije kojom bi se molekule vode razbijale na sastavne atome u procesu koji se zove elektroliza. Elektrolizom nastaju vodik i kisik koji bi onda bili spremljeni u neke od krakova robota.

Vodik je gorivi plin, a kisik podržava gorenje i smjesa ova dva plina je dovoljna za sagorjevanje kojim bi se povećala zapremina krakova robota. To povećanje zapremine (napuhivanje) bi mijenjalo oblik krakova robota i time se koristilo za kretanje kroz neku tekućinu ili po površini nekog nebeskog tijela.

Sunčevim zrakama bušiti asteroide

Možda i najzanimljivi projekt je optičko rudarenje. Najveći problem za istraživanje Sunčeva sustava je visoki trošak izlaska iz Zemljina gravitacijskog polja. Točnije, trošak u gorivu.

Za pojašnjenje toga ćemo iskoristiti popularni internetski strip xkcd koji detaljno objašnjava ovu situaciju. Ako imamo satelit koji ima samo 65 kilograma, potrebno nam je oko 90 kilograma goriva da bismo napustili Zemlju. Međutim, zato što letjelica mora nositi svoje gorivo sa sobom, sad imamo letjelicu koja teži 155 kg. Za takvu letjelicu je potrebno 215 kg goriva, i tako ukrug. Ruski znanstvenik Ciolkovski je osmislio formulu kojom se izračunava koliko goriva je potrebno da bi letjelica određene težine postigla potrebnu brzinu. Primjenom te formule dolazimo do rezultata da bi letjelica koja teži 1 tonu napustila Zemlju, potrebno je između 20 i 50 tona raketnog goriva. U slučaju da letjelica želi nastaviti istraživati Sunčev sustav potrebno je još veća količina goriva.

APIS projekt bi riješio dio problema s gorivom tako što bi zarobio neki asteroid u blizini Zemlje i fokusiranim sunčevim zrakama bušio rupe. Mnogi asteroidi sadrže velike količine leda i APIS bi mogao prikupiti ogromne količine vode koristeći relativno malo opreme. Tu vodu bi druge letjelice mogle koristiti kao gorivo za istraživanje Sunčeva sustava.

Prva faza NIAC-a

15 projekata koji su odabrani će dobiti 100.000 dolara kako bi izvršili preliminarne analize učinkovitosti i nakon toga se mogu prijaviti za drugu fazu programa NIAC koji donosi 500.000 dolara i financiranje dodatne 2 godine istraživanja.

Ostale nagrađene projekte, poput WindBota koji bi istraživali atmosferu Jupitera i Saturna, možete pogledati na stranici NIAC-a.