NASA je objavila nove, savršeno oštre fotografije površine Plutona

Fotografije s ruba Sunčevog sustava šalje NASA-ina sonda New Horizons

FOTO: Nasa

Sonda The New Horizons, odnosno Novi horizonti, poslala je na Zemlju savršeno oštre snimke površine Plutona snimljene tijekom njezinog povijesnog preleta iznad tog osporavanog planeta Sunčevog sustava u srpnju ove godine, prenosi BBC. Slike koje je ovog petka objavila NASA pokazuju detalje s površine ovog patuljastog planeta u visokoj rezoluciji od 77 do 80 metara po pikselu. Za usporedbu, da je ovakva snimka napravljena iznad Zemlje, na njoj bi se vrlo lako mogao razaznati gradski park.

New Horizons je poslao fotografije na kojima se kristalno jasno vide planine, krateri i glatka ledena polja. “Ove snimke pokazuju raznolikost terena na Plutonu, a također demonstriraju i moć naših robotiziranih istraživača terena. Od njih smo ovdje na Zemlji dobili intrigantne podatke”, rekao je John Grunsfeld, šef NASA-ine znanstvene uprave.

Podaci će pristizati još godinu dana

“Bili smo oduševljeni prvim takvim snimkama Plutona koje smo dobili još u srpnju, kada je New Horizons prelijetao iznad njega. A kako nam letjelica nastavlja slati te dragocjene snimke, pohranjene u memoriji, mi smo i dalje zadivljeni onime što vidimo”, nastavio je Grunsfeld. Sonda se približila patuljastom planetu na otprilike 12.500 kilometara te je s te udaljenosti napravila mnoštvo snimaka i očitala niz drugih podataka.

_87049344_plutosbadlands
Rezolucija snimaka kreće se u rasponu 77 do 80 metara po pikselu

No, zbog udaljenosti tog posljednjeg tijela u Sunčevom sustavu i Zemlje pritok informacija s New Horizonsa iznimno je spor. Zbog sve veće udaljenosti i skromnog transmitera na letjelici, u NASA-i očekuju da će sve podatke dobiti tek krajem 2016. godine. Tim koji radi na projektu je programirao prioritete onoga što žele vidjeti prvo, a to je uključivalo i opće dojmove Plutona. Posljednje fotografije prikazuju i ravan ledeni teren neformalno poznat i kao Sputnik ravnica, kao i susjedne Al-Idrisi planine.

“Ove nove snimke oduzimaju dah, iznimno su visoke rezolucije i kao takve su prozor u Plutonovu geologiju”, rekao je glavni znanstvenik New Horizonsa Alan Stern sa Southwest Research Institutea (SwRI) iz Bouldera, Kolorado. Ovako kvalitetne snimke Venere i Marsa stigle su tek desetljećima nakon prvih preleta iznad tih planeta. “S Plutonom smo već na toj razini, vidimo kratere, ledena polja i planine i to tek pet mjeseci nakon prvog preleta”, kazao je on.

New Horizons putuje dalje u svemir

Ono što ove snimke znače za znanost je jednostavno nevjerojatno! oduševljen je Stern. Sve su fotografije snimljene teleskopskim daleko dometnim izviđivačkim snimačem, zvanim Lorri, koji je ugrađen u New Horizons. Sonda je nastavila svoj put još dalje u svemir. Trenutno se nalazi oko 167 milijuna kilometara dalje od Plutona, odnosno 5,2 milijarde kilometara od Zemlje.

Na putanji kojom ide ova će letjelica proći pored drugog svemirskog tijela jednostavnog naziva 2014 MU69, no to će se dogoditi tek za tri godine.
Tim još uvijek nema sredstva od NASA-e za navigaciju sonde oko ovog svemirskog tijela promjera oko 45 kilometara. Znanstvenici planiraju podnijeti službeni zahtjev za nastavak financiranja.

_87049340_cratersandplains
Krateri na površini Plutona