Nastavlja se potraga za preživjelima nakon odrona ledenjaka u Dolomitima. Znanstvenici: 'Krive su rane vrućine'

Poginulo je šest osoba, još osmero je nestalih

FOTO: Facebook

Operacija potrage za mogućim preživjelima trebala bi se nastaviti u ponedjeljak ujutro nakon urušavanja dijela ledenjaka Marmolada, najvećeg u talijanskim Alpama, u kojem je smrtno stradalo najmanje šestero ljudi, a osmero ih je ozlijeđeno.

Glasnogovornica humanitarne pomoći Michela Canova izjavila je za Agenciju France Presse u nedjelju navečer da je broj mrtvih u početku brojao pet, no da je porastao na “šest potvrđenih žrtava”.

Uz to je osam osoba ozlijeđeno, objavila je glasnogovornica, ne navodeći pojedinosti o nacionalnosti žrtava. Kako javljaju talijanski mediji, među onima koje je odnijela lavina bilo je i stranih državljana.

Spominju se i nestali

Šef civilne zaštite u pokrajini Veneto, Gianpaolo Bottacin, na svom je Facebook profilu također spomenuo i “nestale”. Spasilačka služba aktivirala je besplatni telefonski broj kako bi se omogućilo javljanje osobama koje nisu čule s rođacima koji su otišli na izlet na ledenjak.

in video del distacco in #Marmolada

Posted by Gianpaolo Bottacin on Sunday, July 3, 2022

Šef talijanske vlade Mario Draghi u poruci na Twitteru izrazio je “najiskreniju sućut” žrtvama i njihovim obiteljima.

Nekoliko helikoptera odmah je raspoređeno kako bi sudjelovali u operacijama spašavanja i pratili razvoj situacije, ali je potraga zbog noći morala biti obustavljena prije nastavka u ponedjeljak ujutro. Ovaj kolaps dogodio se dan nakon temperaturnog rekorda zabilježenog na vrhu ledenjaka od 10 stupnjeva Celzijevih.

Mamma mia, credo che il video non renda per niente, ma vi assicuro che assistere in pole position dal rifugio porta vescovo al distaccamento di una valanga dal ghiacciaio della Marmolada è stato tremendamente impressionante

Posted by Nicoletta Barbessi on Sunday, July 3, 2022

Posljedica rane vrućine

Kolaps Marmolade “posljedica je trenutnih meteoroloških uvjeta, odnosno epizode rane vrućine koja koincidira s problemom globalnog zatopljenja”, objasnio je za AFP profesor Massimo Frezzotti, sa Sveučilišta Rim 3.

“Prema onome što možete vidjeti na snimkama, kolaps je bio značajan. Možete vidjeti da postoji velika količina vode jer se topljenje ubrzalo u Alpama. Doživjeli smo izuzetno sušnu zimu, s manjkom oborina od 40 do 50 posto. Trenutni uvjeti na ledenjaku odgovaraju sredini kolovoza, a ne početku srpnja”, navodi znanstvenik.

Glasnogovornica spasilačke službe kazala je da je lavina snijega, leda i kamenja na svom putu pogodila nekoliko skupina penjača na penjačkoj ruti, čiji konačan broj još nije poznat. Ledenjak se urušio u blizini mjesta Punta Rocca, duž rute kojom se inače dolazi do njegovog vrha.