Nato dramatično povećava broj vojnika u visokoj pripravnosti; s 40.000 na 300.000

Vijest je potvrdio glavni tajnik Saveza Jens Stoltenberg

The first batch of 2,000 soldiers depart for Europe on Feb 4, 2022 following U.S Defense Department's announcement of additional forces moving from the U.S. to Eastern Europe in support of our NATO allies amid Russia Ukraine tensions.,Image: 659193271, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

NATO će povećati broj vojnika u visokom stupnju pripravnosti na preko 300.000, rekao je danas glavni tajnik Saveza Jens Stoltenberg.

“Mi ćemo transformirati NATO-ove snage za odgovor i povećati broj vojnika u visokom stupnju pripravnosti na preko 300 tisuća”, rekao je Stoltenberg na konferenciji za novinare u Bruxellesu, uoči samita NATO-a u Madridu.

Trenutačno NATO u stanju visoke pripravnosti ima oko 40 tisuća raspoređenih vojnika.

Rusija kao izravna prijetnja

Stoltenberg je najavio da će u novom Strateškom konceptu, koji će saveznici usvojiti na nadolazećem samitu u Madridu, Rusija biti definirana kao “najveća i izravna prijetnja našoj sigurnosti”. U zadnjem Strateškom konceptu, usvojenom 2010. godine, Rusija je bila definirana kao strateški partner NATO-a.

“To neće biti slučaj u strateškom konceptu oko kojeg ćemo se složiti u Madridu. Očekujem da će saveznici jasno izreći da Rusija predstavlja izravnu prijetnju našoj sigurnosti, našim vrijednostima, međunarodnom poretku utemeljenom na pravilima”, rekao je Stoltenberg.

Prvi put u Strateškom konceptu spomenut će se i Kina i izazovi koje Peking predstavlja za članice NATO-a.

Pitanje turske blokade

Još uvijek je nejasno hoće li se riješiti pitanje turske blokade za primanje Finske i Švedske u NATO. Stoltenberg je rekao da se na tome intenzivno radi, da će biti sastanaka i u Madridu, ali da “ne može obećati da će blokada biti uklonjena”.

Najavio je da će se sutra u Madridu sastati s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, finskim Saulijem Niinistom i švedskom premijerkom Magdalenom Anderson.

Ruski napad na Ukrajinu nagnao je Švedsku i Finsku na odustajanje od duge tradicije neutralnosti i one su 18. svibnja službeno zatražile članstvo u NATO-u. Međutim, njihovo pridruživanje NATO-u još nije sigurno. Odluke u NATO-u donose se konsenzusom, a njega za sada nema zbog Turske.

Najveća sigurnosna kriza

Kao glavni razlog za protivljenje ulasku tih dviju neutralnih skandinavskih država u Sjevernoatlantski savez, Turska navodi da one podržavaju kurdske separatiste.

Ankara traži da Švedska i Finska prestanu pružati utočište članovima Kurdistanske radničke stranke (PKK) koje u Turskoj smatraju teroristima te da ukinu zabranu prodaje oružja Turskoj, koju su te dvije zemlje uvele zbog turske intervencije u Siriji.

Samit NATO-a se održava u Madridu od 28. do 30. lipnja u najvećoj sigurnosnog krizi od Drugog svjetskog rata, koja je izazvana ruskom invazijom na Ukrajinu i koja je stubokom promijenila ustaljeni poredak.