Navodno je izgledno da su Airbus srušili teroristi, još se čeka službena potvrda

Grčke vlasti tvrde da je avion napravio nagle pokrete prije nego što se srušio u more

FOTO: Kurush Pawar/Flickr

Potraga za nestalim Airbusom A320 još uvijek je u tijeku, a pritom se objavljuju kontradiktorana izvješća o njegovom padu, prenosi CNN. Pet dana nakon nestanka aviona koji je putovao iz Pariza prema Kairu pronađeni su komadi trupa, prsluci za spašavanje, osobne stvari putnika kao i dijelovi tijela koji se analiziraju u egipatskoj mrtvačnici kako bi se utvrdilo radi li se o putnicima Airbusa A320.

S druge strane, egipatski forenzičar, koji, kako prenosi Telegraph, nije ovlašten davati izjave pa njegov identitet nije objavljen, navodno je sudjelovao u istrazi i osobno pregledao ostatke stradalih u mrtvačnici u Kairu. Kaže kako su svih 80 ostataka tijela koji su za sada preneseni u Kairo iznimno mali i “kako uopće nema čitavog dijela tijela, poput ruke ili noge”. Dodaje je kako je “jedino logično objašnjenje eksplozija”.

Obitelji iz Kaira pristižu u mrtvačnicu kako bi sudjelovali u DNK testiranju i na taj način pomogli u identificiranju pronađenih ostataka. Još uvijek nisu pronađene crne kutije koje bi pružile ključnu informaciju što se dogodilo s avionom tijekom njegovog pada.

Obitelji nisu sigurne mogu li vjerovati Egiptu

Grčke i egipatske vlasti objavljuju kontradiktorna izvješća o nestalom avionu. Naime, grčki ministar obrane Panos Kammenos, rekao je kako je avion promijenio visinu leta i napravio nekoliko naglih pokreta prije nego što se srušio u more.

Mohi El-Din Azmi koji se nalazi na čelu egipatske Zračne navigacijske tvrtke izjavio je za Al-Ahram u nedjelju da avion nije napravio nagle pokrete niti da je došlo do promjene visine leta prije nego što je nestao s radara.

Potraga za olupinama odvija se na najdubljem području Sredozemnog mora što otežava istražiteljima da pronađu ostatke. U potragu su uključene francuske i egipatske podmornice opremljene sondama koje bi trebale pomoći u detektiranju olupina aviona.

Stephane Gicquel iz francuske Nacionalne udruge žrtava zrakoplovnih nesreća rekla je kako obitelji francuskih putnika nisu sigurne mogu li vjerovati egipatskoj strani koja sudjeluje u potrazi za avionom. “Francuska vlada u ovoj diplomatskoj igri trebala bi napraviti diplomatski pritisak na tijek potrage”, rekla je Gicquel.

Detektiran dim u blizini kokpita

Gicquel tvrdi kako obitelji ne vjeruju Egiptu zbog njihove istrage 2004. godine kada je pao avion koji je prevozio francuske turiste u Sharm el-Sheikh.

Francuske vlasti su u subotu izjavile kako je sistem koji se nalazi u avionu detektirao dim u prednjoj strani aviona prije nego što se on srušio u more. Podaci o letu indiciraju da se par minuta prije pada aviona u blizini kokpita aktivirao alarma za dim.

Podaci su došli putem ACARS-a (Aircraft Communications Addressing and Reporting System), no stručnjaci ističu kako oni ne ukazuju da je u avionu došlo do požara.