Nekad je nužno odabrati stranu

Ne možemo reći da smo šokirani kaosom koji je izazvao istup Mostove zastupnice, na trenutak je stvarno bilo teško sve pratiti

Pregled slučaja o kojem cijela Hrvatska od jučer priča

FOTO: Screenshot/Nova Tv

Jučer i danas top tema u hrvatskoj javnosti jučerašnji je istup Mostove zastupnice Ivane Ninčević Lesandrić koja je u Saboru, uživo u TV prijenosu, opisala svoje užasno iskustvo u KBC-u Split gdje je završila zbog spontanog pobačaja. Tamo joj je, kaže, izvedena kiretaža bez anestezije, dok je bila vezanih ruku i nogu. Njezin istup pokrenuo je lavinu reakcija; od ljudi koji joj čestitaju na hrabosti, žena koje masovno istupaju sa sličnim pričama, do kritika i istupa u kojima je se proziva da laže. U nastavku donosimo pregled ovog mučnog slučaja.

Mostova zastupnica jučer je progovorila o mučnom iskustvu

Dakle, jučer je Mostova Ivana Ninčević Lesandrić u Saboru progovorila o mučnom iskustvu s hitnim prijemom u KBC-u Split na kojem je nedavno završila zbog spontanog pobačaja. U live prijenosu opisivala je kako su joj naživo strugali maternicu. Kazala je da su uvjeti koji su je dočekali na razini 15. stoljeća, da su joj svezali ruke i noge i napravili kiretažu bez anestezije. “To je bilo 30 najmučnijih minuta u mom životu. To je 30 minuta ponižavanja svake žene od tisuća žena koje su potpisale peticiju. Namjeravate li ovo promijeniti i kada?”, pitala je Ninčević Lesardić jučer ministra zdravstva, što je ubrzo postala top tema.

Njezin istup masovno je ohrabrio žene da istupe sa sličnim pričama

Vrlo brzo na društvenim mrežama i u medijima počele su se pojavljivati gomile osobnih, jednako groznih iskustava žena diljem Hrvatske koje su doživjele nešto slično, a koja pokazuju stanje u hrvatskim bolnicama.

Danas se oglasio šef Klinike i optužio je da laže

Predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Split Deni Karelović opovrgnuo je u petak izjavu Mostove zastupnice da su joj u KBC-u Split obavili kiretažu bez anestezije, ustvrdivši da se radilo o drugom zahvatu – vakuumskoj aspiraciji, koja je obavljena kako treba. Bolnica će se o tom slučaju službeno očitovati u ponedjeljak, najavio je Karelović i poručio kako oni korektno rade svoje posao, a svakoj se pacijentici u takvim slučajevima nudi opća ili lokalna anestezija.”Mi radimo korektno svoj posao, stojim iza svojih ljudi. Svima se nudi opća ili lokalna anestezija”, rekao je Karelović Hini.

Kazao je više i o njezinom slučaju.”Konkretni slučaj dogodio se u veljači i ta žena je došla s malom trudnoćom od sedam tjedana i pobačajem. Nije točno da je rađena kiretaža, kako se navodi, već vakuum aspiracija. To je najmodernija medicina, gdje se u ušće maternice uvodi jedno vrlo usko plastično crijevo i aspirira na vakuum. To traje vrlo kratko”, objašnjava Karelović. “Meni je žao svakoga tko doživljava da mu se radi loše, ali to je kratki zahvat koji se radi samo u modernim klinikama i mislim da je zahvat odrađen kako treba”, kazao je Karelović.

Ninčević Lesandrić i dalje tvrdi da joj nije ponuđena anestezija

Odmah nakon Karelovićevog istupa nazvali smo Ninčević Lesandrić. Posve je šokirana njegovom izjavom. Priznaje da se ne sjeća jesu li joj rekli da će na vakuum aspiraciju ali, kaže, jasno se sjeća riječi kiretaža sjeća. “Ja se to ne sjećam, ja sam samo zapamtila da mi moraju odradit kiretažu. Moguće da je ona i rekla neku riječ, da sam ja pitala što je to, pa je ona rekla da je to kiretaža, stvarno se toga ne sjećam. Samo znam da se sjećam riječi kiretaža, to je ono što razumijem i čega se sjećam”, napominje i dodaje kako bi anestezuju svakako uzela, samo da su joj ponudili. “Ne sjećam se da mi je itko nudio anesteziju. Da su mi nudili ja bih rekla može, uopće ne bih razmišljala. Idem zubaru, pa dobijem anesteziju”, objašnjava.

Dodaje i kako je negdje pročitala da je Karelović izjavio da ne vežu žene, a ona se tog dijela jasno sjeća. “Znam da su me svezali, da me bolilo i da su mi radili na živo. Je li to sad bila kiretaža ili to što je on rekao, ne znam, nisam doktor”, kaže i dodaje da se danas nakon svega informirala i shvatila da je vakuumska aspiracija moderniji oblik kiretaže. Kaže i da joj je grozno da si netko uzima za pravo “samo tako iznostiti detalje mog slučaja bez da se mene išta pita”, zbog čega razmišlja o pravnim koracima.

No, unatoč tome što su joj detalji ovog događaja mučni, drago joj je da se o tome priča zbog drugih žena. “Želim da se priča o tome što žene proživljavaju, a ne da fokus bude na meni. Zbog toga sam istupila. Na tisuće je takvih žena i njihovih iskustva”, kaže i napominje da će, unatoč izjavama iz KBC-a Split, nastaviti o tome pričati. “Vjerojatno misle da će me ovako ušutkati, ali naišli su na krivu ženu. Ja o tome neću šutjeti”.

Zamolili smo stručnjaka da nam pojasni zahvat

Dakle, šef Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Split proziva Mostovu zastupnicu da laže jer “nije točno da joj je rađena kiretaža, već vakuum aspiracija”. Nazvali smo poznatog zagrebačkog ginekologa dr. Dubravka Lepušića kako bi nam pojasnio koja je razlika između ova dva zahvata. “Nema velike razlike. Kiretaža je, laiči rečeno, struganje stijenke maternice da bi prestalo krvarenje, a kod aspiracije imate plastičnu ili metalnu cjevčicu koja aspirira (usisava), iako i te cjevčice na sebi imaju male nastavke koje su na određeni način i kireta. Ne klasična, ali sličnog oblika. U svakom slučaju, riječ je o instrumentalnom zahvatu koji se događa u šupljini maternice. Aspiracija možda malo manje boli”, pojašnjava.

Pritom najviše, kaže, boli diletacija, odnosno razdvajanje ušća maternice. “U većini slučajeva potrebna je diletacija, ovisno o tome koliko je ušće maternice otvoreno. To najviše boli, više od same kiretaže. U svakom slučaju je dobro dati anesteziju”, dodaje.

Pojasnio je i kakva je situacija što se tiče anestezije kod tih zahvata. “Svaki pacijent treba dobiti informirani pristanak. Kažete mu što će se raditi i na koji način i koje su mogućnosti anestezije, da li lokalna ili neka opća. Mi, naravno, kao liječnici dajemo preporuku i u principu se radi anestezija”, priča i dodaje da to ženi koja je izgubila dijete olakšava fizičku, ali i psihičku bol.