Neefikasni, aferični, na meti Uskoka, uhićeni... Zašto su sve odlazili ministri iz druge Plenkovićeve Vlade

Do sada je smijenjeno njih već sedmero

16.09.2020., Zagreb - Zajednicka fotografija clanova 15. saziva Vlade Republike Hrvatske. Andrej Plenkovic, Tomo Medved, Davor Bozinovic, Zdravko Maric, Boris Milosevic, Natasa Tramisak, Gordan Grlic Radman, Nikolina Brnjac, Radovan Fuch, Tomislav Coric, Vili Beros, Marija Vuckovic, Josip Aladrovic, Mario Banozic, Ivan Malenica, Oleg Butkovic, Nina Obuljen Korzinek, Darko Horvat. r"nPhoto: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Ivan Paladina je drugi ministar koji nakon potresa odlazi s čelnog mjesta Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, opterećen sporom i neefikasnom obnovom na Banovini i u Zagrebu, a zamijenit će ga Branko Bačić, predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a.

Paladina je ministarsku poziciju, u čijem je resoru i obnova od potresa, preuzeo u ožujku 2022. nakon što je na osobni zahtjev dužnosti razriješen Darko Horvat, koji je 19. veljače 2022. uhićen zbog sumnji u nezakonitu dodjelu potpora malim poduzetnicima.

Prilikom potvrđivanja u Hrvatskom saboru, Paladina je rekao kako nije mogao odbiti premijerov poziv da preuzme ministarski posao, jer to vidi kao poziv za obnovu kuća sugrađana koje su pogodili zagrebački i potres na Banovini. “Imamo malo vremena, a jako puno posla, poziv sam prihvatio jer je ovo poziv za obnovu kuća naših sugrađana”, rekao je tada Paladina dok je do samog glasovanja o povjerenju oporba ponavljala kritike na račun Vlade, spore obnove i samog Paladine, poglavito na njegove ruske veze.

Prva nagađanja počela lani

O odlasku Paladine počelo se nagađati krajem prošle godine, nakon što je Plenković u emisiji “A sada Vlada” Hrvatskog radija rekao da obnova “ide nestvarno sporo”. Paladina je potom za premijerovu kritiku rekao kako nije shvatio da se odnosila baš na njega. No, dodao je, ako se odnosi na njega ne mora biti ministar. “Tek kada budemo 100 kuća mjesečno započinjali možemo biti zadovoljni. To govorim sigurno više od tri, četiri mjeseca. Izjava premijera se odnosi na taj dio obnove koji se mora ubrzati”, rekao je.

Paladina je šesti ministar koji napušta Vladu premijera Plenkovića u drugom mandatu, nakon što su je napustili Darko Horvat, Boris Milošević, Josip Aladrović, Tomislav Ćorić i Zdravko Marić, a kao sedma odlazi i ministrica EU fondova i regionalnog razvoja Nataša Tramišak.

Nakon Hrvatovog odlaska u veljači prošle godine, premijer je 27. travnja iste godine potvrdio da će Anju Šimpragu predložiti za novu potpredsjednicu Vlade umjesto Borisa Miloševića, a Davora Filipovića i Marina Piletića za ministre rada, odnosno gospodarstva, umjesto Aladrovića i Ćorića.

Uskokovi optuženici

Milošević i Aladrović napustili su Vladu zbog sumnji Uskoka, koji je kasnije protiv njih podigao optužnicu kojom su obuhvaćeni i Darko Horvat, te bivši ministar Tomislav Tolušić. Ćorić je nakon odlaska iz Vlade nastavio karijeru kao viceguverner Hrvatske narodne banke.

Tijekom proteklog ljeta Vladu je nakon šest i pol godina na vlastitu inicijativu napustio i njezin potpredsjednik i ministar financija Zdravko Marić, rekavši da se više ne vidi u politici pa je odlučio krenuti “nekim drugim vodama”. Uz Paladinu sada iz Vlade odlazi i ministrica EU fondova i regionalnog razvoja Nataša Tramišak, koju će zamijeniti njezin dosadašnji državni tajnik Šime Erlić. Ona je, inače, trebala otići još u rekonstrukciji Vlade lani u travnju, no tada se to nije dogodilo zbog protivljenja osječko-baranjskog župana Ivana Anušića.

‘Ekstremno bizarna’ afera

Povod je bila afera koju je premijer Plenković nazvao “ekstremno bizarnom” jer je Tramišak izjavila medijima da je primala prijetnje zbog odluke da neće produljiti jedan ugovor o dogradnji softvera, no o tome nije prethodno obavijestila premijera. Tramišak je rekla kako su informacije o prijetnjama dolazile preko osoba koje su obavljale poslove u Ministarstvu te joj dobronamjerno prenosile te komentare.

“O svemu nisam obavijestila premijera Andreja Plenkovića iz razloga što je Ministarstvo nadležno za upravljanje fondovima i informacijskim sustavom, bila je isključivo moja odgovornost i obveza kako i na koji način će Ministarstvo funkcionirati. Zato nisam ništa htjela govoriti premijeru, ništa nije dolazilo do Vlade niti je Vlada bilo kakvu odluku o tome trebala donositi”, kazala je.

Plenković je potom izjavio da je o prijetnjama ministrici Tramišak doznao iz medija i takvu situaciju opisao kao “ekstremno bizarnu”. “Ne znam da se ikada dogodilo da je bila neka situacija da netko od članova Vlade ima informaciju o tome da mu se prijeti, ili posredno ili direktno, a da se to ne deklarira meni kao premijeru, ministru unutarnjih poslova ili policiji“, rekao je Plenković. U medijima se tada spekuliralo da Tramišak od početka mandata u Vladi nije uživala premijerovo povjerenje jer je bila kadar Ivana Anušića, osječko-baranjskog župana i potpredsjednika HDZ-a, čiji odnosi s Plenkovićem nisu bili dobri. No, Plenković je tada ipak odustao od smjene Tramišak, tvrdili su mediji, upravo zbog protivljenja Anušića.