Neki stručnjaci iz Slovenije tvrde da zbog protupravnog prisluškivanja Hrvatska ne može poništiti arbitražu

Slovenski pravni stručnjak tvrdi kako Hrvati "žele diktirati tempo"

FOTO: PIXSELL

Slovenski RTV piše kako su ekskluzivne snimke dogovaranja sudaca u arbitražnom vijeću s predstavnicom slovenske vlade koje je Večernji objavio protupravne, stoga ne mogu biti razlog da Hrvatska zatraži poništenje ugovora o arbitraži.

Ostavka slovenskih arbitara, a ni objavljivanje tajnih dogovora između sudca i stranke ne mogu biti razlog za raskid arbitraže, piše RTV pozivajući se na stručnjake iz međunarodnog prava.

“Dakle, ne možemo reći da je sada gotovo. Očekujem da će se proces nastaviti, i da će arbitražni sud, u nešto izmijenjenom obliku donijeti odluku. Uostalom, transkripti kojima raspolaže hrvatska strana su dobiveni na nezakonit način i stoga ne mogu biti razlog i argument za poništenje svih dosadašnjih postupaka i dokaza. Arbitražni sud može donijeti odluku bez slovenskog člana, što bi dovelo Sloveniju u slabiji položaj, ali bi bilo u potpunosti usklađeno s međunarodnim pravomi proceduralnim pravilima,” rekao je za SLO RTV pravnik međunarodnog prava Marko Pavliha.

Transkripti objavljeni radi parlamentarnih izbora

Pavliha smatra kako je “puštanje” ovih transkripata u javnost povezana s parlamentarnim izborima koji Hrvatsku očekuju krajem godine. “Zašto su Hrvati sada objavili razgovore? Uglavnom iz razloga što neki političari tako skuljaju poene za predstojeću predizbornu kampanju, posebno ministrica vansjkih poslova i premijer. S druge strane, stvara se klima kojom će lakše moći ignorirati odluku Arbitražnog suda, uz obrazloženje kako su se u postupku dogodila nepravilnosti i proceduralne povrede,” tvrdi Pavliha.

Pavliha iskazuje zabrinutost što je došlo do prisluškivanja razgovora, to ga brine i više nego sam sadržaj razgovora. Smatra da bi prisluškivanje jedne države od strane druge trebalo biti ono nad čime se treba zabrinuti cijela međunarodna zajednica.

Pavliha ističe kako je arbitražna odluka koju sud donese obvezujuća za sve, ali kako međunarodno pravo ne poznaje institut kojim bi prisilila državu da takvu odluku i izvrši.

“Žao mi je što sam bio u pravu kada sam bio skeptičan prema arbitražnom sporazumu i samom postupku arbitraže. Posljednji put kad smo se s Hrvatskom trebali dogovarati oko granica, bilo je prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Tada smo u svojim rukama imali moć odlučivanja, ali nismo htjeli ničim otežavati i sabotirati ulazak Hrvatske u EU. Sada nam samo diktiraju tempo i na kraju ćemo se morati pomiriti s ničim,” rekao je Pavliha.

marko pavliha
Marko Pavliha, slovenski stručnjak za međunarodno pravo kaže da je veći problem neovlašteno pruisluškivanje nego sam sadržaj transkripata. twitter

Tri scenarija ishoda arbitražnog postupka

Po njegovim riječima, postoji nekoliko scenarija ishoda arbitražnog postupka.

Prva mogućnost bi bila da se arbitraža nastavi sa četiri preostala arbitra, a što bi bilo neprihvatljivo za Sloveniju. Druga mogućnost je imenovanje novog slovenskog arbitra kojega čeka veliki posao obzirom da će u vrlo kratkom vremenu morati proučiti sve dokumente i dokazni materijal potreban da donese odluku. Treća mogućnost je da se ukine cijeli arbitražni postupak.

Hrvatski zahtjevi za obnovu cijelog arbitražnog postupka su prilično nerealni, smatra Pavliha, Svi dokazi, oba memoranduma i odgovori na njih, svi drugi dokazi…. sve je to već prikupljeno. Svaki novi tim arbitara bi sve to mogao samo eventualno nadopuniti novim dokazim. Smatra da ne vidi razlog za odgodu, do koje će sigurno doći ako budu imenovani novi arbitri. ” Njima će biti potrebno najmanje godinu dana da prouče sve materijale, i tek tada će moći donijeti odluku”

Da podsjetimo, zbog skandala u kojem je temeljem stenograma razotkriveno dogovaranje sudaca u arbitražnom vijeću koje odlučuje o hrvatsko-slovenskom graničnom sporu s predstavnicom slovenske vlade, ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić rekla je danas da Hrvatska pismom obavještava Europsku uniju o navodima da je slovenska strana kršila neovisnost i nepristranost postupka arbitraže te razmatra sve mogućnosti, a ovisno o istrazi ne isključuje ni izlazak iz arbitraže.