Neki stručnjaci misle da bi Zika virus mogao biti veća prijetnja od ebole koja je usmrtila 11.000 ljudi u Africi

Predlažu korištenje zabranjenog insekticida protiv tigrastog komaraca

A dengue fever patient is treated at "Hospital Escuela Universitario" in Tegucigalpa on January 29, 2016. The mosquitoes which carry dengue usually proliferate in times of heavy rain with the illness affecting between 50 and 100 million people in the tropics and subtropics each year, resulting in fever, muscle and joint ache. The disease, which is caused by four strains of virus that are spread by the mosquito Aedes aegypti and for which there is no vaccine, can be fatal, developing into hemorrhagic fever which can lead to shock and internal bleeding. Health authorities have issued a national alert against the Aedes aegypti mosquito, vector of the Dengue, Zika and Chikungunya. AFP PHOTO/Orlando SIERRA / AFP / ORLANDO SIERRA
FOTO: AFP

Epidemija Zika virusa u Latinskoj Americi mogla bi predstavljati veću prijetnju zdravlju na globalnoj razini od ebole koja je u Africi usmrtila preko 11.000 ljudi.

The Guardian je ovu tvrdnju nekolicine zdravstvenih stručnjaka prenio uoči izvanrednog sastanka Word Health Organisation, koji će se održati u ponedjeljak, na kojem će se odlučiti treba li Zika virus – povezan s alarmantnim porastom slučajeva mikrocefalije u novorođenčadi – proglasiti globalnom zdravstvenom krizom.

Na mnogo načina, Zika je gora od epidemije ebole 2014./2015. godine”, smatra Jeremy Farrar, šef organizacije Wellcome Trust. “Većina nositelja virusa nema nikakve simptome. Riječ je o tihoj infekciji u skupini vrlo osjetljivih osoba – trudnih žena – i povezana je sa stravičnim posljedicama po njihove potomke.”

Razvoj cjepiva za Zika virus predstavlja noćnu moru

Treba imati na umu da za razliku od ebole, za Zika virus ne postoji cjepivo. “Osnovni problem predstavlja razvoj cjepiva koji će se morati testirati na trudnicama što je u pogledu etičnosti i praktične izvedivosti prava noćna mora”, dodaje Mike Turner, voditelj odjela za infekcije i imunologiju u Wellcome Trustu.

Zaprašivanje protiv komaraca
Zaprašivanje protiv komaraca AFP

S 80 posto oboljelih koji ne pokazuju nikakve simptome, praćenje bolesti je izuzetno zahtjevno. Osim toga, stručnjaci upozoravaju da se vrsta tigrastog komaraca koje prenose Zika virus, Aedes aegypti, posljednjih desetljeća značajno širi. “Privlače ih urbane sredine i šire se cijelim tropskim pojasom planete, a kao posljedica globalnog zatopljenja i taj pojas se počeo širiti”, objašnjava Farrar.

Predlažu korištenje zabranjenog insekticida

Znanstvenici Wellcome Trusta smatraju da je za suzbijanje Zika virusa potrebno poduzeti ekstremne mjere, koje uključuju insekticid DDT-a korišten u Drugom svjetskom ratu protiv malarije i tifusa, kako bi se ta vrsta komaraca uništila što je prije moguće.

Nakon što je otkriveno da je spomenuti insekticid DDT štetan po okoliš i kancerogen, njegovo korištenje u cijelom svijetu je zabranjeno Stockholmskom konvencijom.

Suzbijanje širenja epidemije genetski modificiranim komarcima

Britanska kompanija Oxitec, podružnica biotech kompanije Intrexon, predložila je nešto drugačiji pristup – radi na razvoju genetski modificiranih komaraca, putem kojih namjeravaju drastično smanjiti populaciju komaraca i tako suzbiti epidemiju.

Oxitec već provodi testiranja, a koncept se sastoji od uzgoja i puštanja genetski modificiranih komaraca koji suzbijaju širenje Zika virusa tako što svojim potomcima prenose gen zbog kojih novi naraštaji vrlo rano ugibaju.