Nekad je nužno odabrati stranu

Netko je iscrtao antisemitske grafite u Auschwitzu

'Ovo je nečuven napad na simbol jedne od najvećih tragedija u ljudskoj povijesti i iznimno bolan udarac na sjećanje na sve žrtve logora'

An aerial picture taken on December 15, 2019 in Oswiecim, Poland, shows buildings of Auschwitz I, which were part of former German Nazi death camp Auschwitz-Birkenau. The site has been turned into a museum and memorial site. - The Auschwitz camp was established by the Nazis in 1940, in the suburbs of the city of Oswiecim which, like other parts of Poland, was occupied by the Germans during the Second World War. The name of the city of Oswiecim was changed to Auschwitz, which became the name of the camp as well. Over the following years, the camp was expanded and consisted of three main parts: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau, and Auschwitz III-Monowitz. (Photo by Pablo GONZALEZ / AFP)
FOTO: AFP

Antisemitski grafiti osvanuli su na kompleksu koncentracijskih logora Auschwitz, objavilo je jučer osoblje Muzeja, osuđujući incident kao nečuven napad na mjesto sjećanja, javlja CNN. Grafiti, od kojih je dio antisemitski, ispisani su sprejem na engleskom i njemačkome jeziku na devet drvenih baraka na mjestu Auschwitz-Birkenau. U priopćenju na Twitteru, Muzej kaže da se analiziraju snimke videonadzora.

“Ovakav incident uništavanja Memorijalnog mjesta, prije svega je nečuven napad na simbol jedne od najvećih tragedija u ljudskoj povijesti i iznimno bolan udarac na sjećanje na sve žrtve njemačkog nacističkog logora Auschwitz”, stoji u priopćenju. “Nadamo se da će počinitelji biti pronađeni i kažnjeni.”

Broj antisemitskih napada u porastu

Logor Auschwitz-Birkenau, osnovan u nacističkoj okupiranoj Poljskoj, bio je najveći koncentracijski logor kojim je upravljao Hitlerov režim. Tamo je sustavno ubijeno više od 1,1 milijuna muškaraca, žena i djece, mnogi u plinskim komorama. U holokaustu je stradalo 6 milijuna Židova.

Muzej je naveo da se zaštita na 170 hektara površine stalno proširuje, ali se financira iz proračuna Muzeja, pogođenog pandemijom. Broj antisemitskih napada u Njemačkoj je u porastu, izvijestio je Deutsche Welle u veljači. U 12 mjeseci bilo ih je najmanje 2275 od kojih 55 nasilno. Devet od 10 europskih Židova vjeruje da je antisemitizam u porastu, pokazalo je istraživanje Europske komisije.