Nekad je nužno odabrati stranu

Netko je potajno snimao hrvatske policajce dok tjeraju migrante iz zemlje

Udruženje nevladinih udruga ima opsežan video materijal za koji MUP kaže da se ne radi o 'protjerivanju', već o 'odvraćanju' izbjeglica

FOTO: Ilustrativna fotografija/Screenshot/Border violence monitoring

Početkom listopada u niz prozivki Hrvatske od strane međunarodnih organizacija zbog tretmana migranata uključilo se i Vijeće Europe. Povjerenica za ljudska prava Vijeća Europe Dunja Mijatović u pismu premijeru Andreju Plenkoviću pozvala je hrvatske vlasti da istraže zabilježene slučajeve kolektivnih izgona, kao i sve navode o nasilju protiv migranata. Pozvala se pritom i na četvrti članak četvrtog protokola Europske konvencije o ljudskim pravima, koji je prilično jezgrovit: “Kolektivno protjerivanje stranaca je zabranjeno”.

Hrvatski ministar unutarnjih poslova je u dosta odrješitoj reakciji odbacio sve optužbe iz pisma Vijeća Europe. Danas je, međutim, Border violence monitoring (BVM), udruženje više nevladinih udruga koje se bavi dokumentiranjem nezakonitih protjerivanja i nasiljem nad migrantima od strane zemalja EU, objavio opsežan video materijal za koji tvrde da prikazuje upravo kolektivna protjerivanja migranta iz Hrvatske u BiH.

Među grupama koje su snimljene ima i žena i djece Screenshot/Border violence monitoring

https://video.adriaticmedia.hr/videos/4RycjJmP

Sistematsko i kolektivno protjerivanje

Snimke koje objavljuju dobili su od pošiljatelja koji su iz sigurnosnih razloga željeli ostati anonimni, a nastale su u šumi pored mjesta Lohovo u Bosni i Hercegovini, u blizini graničnog prijelaza Hrvatske i BiH. Snimane su kamerama skrivenim u nedovršenim i napuštenim kućama od 29. rujna do 10. listopada ove godine, a na njima se, kažu, pokazuju preprate ukupno 54 grupe izbjeglica iz Hrvatske u BiH. “Ovaj video materijal dokazuje sumnju da hrvatska policija sistematski i kolektivno protjeruje izbjeglice na vanjskoj granici EU s BiH”, kaže se u priopćenju BVM-a. Na snimkama koje su objavili nabrojali su oko 350 migranata koje je hrvatska policija očito upućivala prema putu u šumi, za koji se tvrdi da vodi prema Bihaću u BiH.

https://video.adriaticmedia.hr/videos/6NQLrxER

Posebno je mučna snimka s djetetom koje otac nosi na ramenima Screenshot/Border violence monitoring
Na snimkama se policajci vraćaju u smjeru suprotnom od onog u kojem su poslali migrante Screenshot/Border violence monitoring

Migrantske grupe, među kojima zna biti i žena i djece, a posebno je mučna snimka s djetetom koje otac nosi na ramenima dok ih prati policija, uvijek predvodi hrvatski policajac, uglavnom s pendrekom u ruci. Na nekoliko snimaka se nalaze i policajci s automatskim puškama, te policijski psi. Djelatnici MUP-a su i na začelju kolone. Neki od policajaca koji prepraćuju migrante imaju oznake Ekipe za posebne zadaće interventne policije. Mnoge snimke sadrže samo hrvatske policajce, koji se vraćaju natrag u smjeru suprotnom od onog u kojem su poslali migrante.

Udarac nogom, guranje pendrekom, urlanje…

Često policajci s početka ili kraja kolone (koje znaju brojati i preko 50 ljudi) u rukama imaju žute vrećice, za koje u Border violence monitoringu tvrde da sadrže onesposobljene mobitele koje su oduzeli migrantima. Na snimkama se prilično jasno u tim vrećicama mogu nazrijeti prepoznatljive konture smartphonea, no ne može se bezrezervno zaključiti da su uređaji onesposobljeni. Na jednoj snimci se vidi kako policajac vrećicu predaje posljednjem migrantu u koloni prije nego grupa odlazi svojim putem.

https://video.adriaticmedia.hr/videos/dC4MlQLF

Premlaćivanja migranata, za što se često znaju čuti optužbe na račun hrvatske policije, na ovim snimkama nema. Ima, međutim, ipak nekoliko situacija koje su nasilne – u jednom trenutku policajac s vrha kolone pendrekom gura migranta u smjeru u kojem želi da grupa krene, nakon čega ovaj nastavlja hodati držeći se za lijevu ruku, dok u drugoj jedan od policajaca sa začelja nogom udara jednog od migranata koji se, čini se, nije dovoljno brzo rasporedio u vrstu u kojoj migranti hodaju jedan po jedan, držeći ruku na ramenu onog ispred sebe. Na nekoliko snimaka migranti hodaju u takvoj, gotovo zarobljeničkoj formaciji. Postoji i snimka na kojoj policajci urlaju na migrante koji se ne kreću dovoljno brzo i disciplinirano.

Tu vidimo policajca s pištoljem u ruci i drugog koji nogom udara jednog od migranata Screenshot/Border violence monitoring

Policija ih ne bi trebala samo tako vraćati

Iz udruge Border violence monitoring uz objavu ovog materijala tvrde kako on, po prvi put, dokazuje da hrvatska policija sustavno i daleko od službenih graničnih prijelaza protjeruje migrante na teritorij BiH. Snimke koje su objavljene naizgled predstavljaju klasičan push-back, povrat migranata ilegalno zatečenih u Hrvatskoj preko granice u BiH. Kako smo uspjeli doznati od nekoliko pravnih stručnjaka, kad policija zatekne ilegalne migrante na hrvatskom teritoriju, ne može ih tek tako vratiti natrag, nužno je provesti postupak za koji postoje pisani tragovi, te omogućiti tim ljudima da, ukoliko žele, izraze svoju želju za azilom ili međunarodnom zaštitom.

Kad policija zatekne ilegalne migrante na hrvatskom teritoriju, ne bi ih trebala tek tako vratiti natrag Screenshot/Border violence monitoring

Ukoliko zatraže neki takav vid zaštite, pokreće se postupak za njegovo odobravanje, a njih se smješta u neki od centara u Hrvatskoj. Policiji smo uputili upit o tome na koji se točno način odvija povrat migranta koji su ilegalno zatečeni na teritoriju Republike Hrvatske, no odgovor nismo dobili do objave teksta.

Reakcija MUP-a

Priopćenje od MUP-a stiglo je u nedjelju poslijepodne, poručuju da u postupanju njihovih policajaca nema ničeg spornog te da se ovdje ne radi o “protjerivanju” migranata, već o “odvraćanju”. “Ministarstvo unutarnjih poslova RH provjerilo je lokacije na kojoj je nastala snimka, kao i postupanja hrvatske policije. Utvrđeno je da se radi o zakonitom postupanju hrvatske policije na samoj graničnoj crti s Bosnom i Hercegovinom, a na području Policijske uprave ličko-senjske. Ne radi se o “protjerivanju stotina migranata u BiH”, već o postupanju hrvatske policije na samoj graničnoj crti na zelenoj granici i primjeni instituta odvraćanja.

Institut odvraćanja je propisan člankom 13. Zakonika o schengenskim granicama i primjenjiv je na područje između dva granična prijelaza otvorena za međunarodni promet, u ovom slučaju između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Naglašavamo bitnu razliku između instituta „odvraćanja“ koji je propisan spomenutim Zakonikom o schengenskim granicama i “protjerivanja” koje je propisano Zakonom o strancima, a o čemu se u ovom slučaju ne radi. Još jednom ističemo, da hrvatska policija postupa isključivo u skladu sa pozitivnim propisima uz uvažavanje svih visokih standarda temeljnih ljudskih prava i navode o „protjerivanju stotine migranata“ odlučno odbacujemo”, poručuju.