Kuljišev neukrotivi novinski nerv rušio je norme i gradio medije; kad bi i pretjerao, stil je bio besprijekoran, a znanje golemo

Poznati novinar, urednik i publicist otišao je u 68. godini

29.01.2011. Zagreb - Denis Kuljis kolumnist
Photo: Davor Visnjic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Stol u kafiću hotela Esplanade gdje je Denis Kuljiš (68), novinar, urednik, pisac, publicist, godinama bio redoviti gost, od petka zauvijek je ostao prazan. Kuljišu je u petak ujutro pozlilo kako i priliči tom fanatično produktivnom autoru: praktički za pisaćim stolom gdje je proveo najveći dio svog života. Njegova strast za pisanjem bila je neizmjerna, bio je zapravo pravi skriboman od najmlađih dana.

Denis Kuljiš je sedamdesetih godina prošlog stoljeća, dok još nije navršio ni dvadeset godina, za studija lingvistike i sociologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, počeo objavljivati prve tekstove u Omladinskom tjedniku, Poletu, Studentskom listu… Nakon toga Kuljiš je sa skupinom najistaknutijih novinara omladinskih i studentskih listova prešao u kuću Vjesnik.

Imao je golemi utjecaj na razvoj magazina Start

Tu je počeo kao novinar redaktor u vanjskopolitičkoj rubrici Vjesnika, da bi nakon toga nakon toga, 1980. s grupom mladih talentiranih novinara, Ratkom Boškovićem, Reneom Bakalovićem, Vladkom Frasom, Vladimirom Cvitanom, prešao u Start, u to doba iznimno utjecajan i popularan magazin. Kuljiš je kao urednik i zamjenik glavnog urednika, sa svojom generacijom, udahnuo novi život Startu koji je zahvaljujući tomu postao najčitaniji politički magazin u zemlji.

Već tada Kuljiš se istaknuo kao sjajan autor, ali i briljantan urednik koji je pomogao mnogim novinarima svoje generacije da steknu ime i afirmaciju. U potrazi za novim izazovima, što je bila jedna od najvažnijih karakteristika njegove bogate novinarske karijere, Kuljiš je nakon nekoliko godina prešao u politički tjednik Danas. Bio je pomoćnik glavnog urednika, no ni tu se nije dugo zadržao jer se sukobio s tadašnjom uredničkom ekipom koja nije imala razumijevanja za njegove ideje i neukrotiv novinarski nerv koji se nije uklapao u tadašnje novinarske postulate.

Pokrenuo je Globus, prvi nezavisni politički tjednik

No, čim su se krajem osamdesetih naslutile političke promjene, Kuljiš je u njima prepoznao priliku za realizaciju svojih ideja pa je s 1989. s nekoliko kolega osnovao medijsku tvrtku Media Press. U suradnji s Ninoslavom Pavićem i Zdravkom Jurakom te njihovom tvrtkom Indog, Kuljiš i njegovi kolege iz Media Pressa pokreću Globus, prvi privatni nezavisni politički tjednik u Hrvatskoj.

Kuljiševa energija i kreativnost tada su napokon došli do pravog izražaja: uz potporu vlasnika EPH Ninoslava Pavića te izvanrednog urednika Marka Grčića, Kuljiš je uspio u onomu što mu prije nije polazilo za rukom: beskompromisno je rušio većinu dotadašnjih novinarskih normi te revolucionirao način prezentacije novinskih materijala.

Među ostalim, umjesto dotadašnjeg ozbiljnog i dosadnjikavog načina opremanja tekstova, Kuljiš je počeo davati eksplozivne naslove i podnaslove koje je izvlačio iz najoštrijih i najspektakularnijih dijelova tekstova. Bila je to prava senzacija jer su se, među ostalim, na naslovima koji ih nisu nimalo štedjeli, nalazila imena koja se drugi mediji nisu usudili spominjati u negativnom kontekstu, kao što su, primjerice, predsjednik Franjo Tuđman i ministar obrane Gojko Šušak.

Pokrenuo je i Nacional, ali ni tu se nije dugo zadržao

Globus se u to vrijeme nije libio otkrivati i pisati o mračnim zbivanjima tijekom Domovinskog rata, ime koje mu dali upravo Kuljiš i Marko Grčić. U Europapress holdingu Kuljiš je sudjelovao u kreiranju novih izdanja, poput ženskog magazina Gloria, lista za mlade OK… Kuljiš je nakon pet godina otišao iz EPH te je ponovno krenuo u potragu za novim projektima. S Ivom Pukanićem, Marojem Mihovilovićem, Nenadom Polimcem, Ratkom Boškovićem, Sinom Karli, Mladenom Plešeom 1995. pokrenuo je politički tjednik Nacional te ženski tjednik Extra.

U Nacionalu je Kuljiš kao urednik dao golem doprinos afirmaciji tog lista, no ni tu se nije dugo zadržao. Nakon tri godine pokrenuo je vlastiti dvotjednik Ultra, koji se nije uspio probiti na tržište, pa je Kuljiš nastavio novinarsku karijeru kao kolumnist u Slobodnoj Dalmaciji. Potom se vratio u EPH, gdje je neko vrijeme bio glavni urednik magazina Penthouse te supervizor izdanja Playboya za Srbiju i Crnu Goru. Sudjelovao je kao urednik u ponovnom pokretanju kulturnog magazina Gordogan, a onda se okušao kao izdavač.

Pisao je za Jutarnji i Večernji i surađivao s brojnim medijima u regiji

Pokrenuo je i dnevni list “21. stoljeće” koji je izlazio nekoliko mjeseci. Nakon toga Kuljiš je godinama pisao kolumne u Jutarnjem listu i Večernjem listu, a surađivao je s brojim medijima u Srbiji i BiH… U posljednje doba Kuljiš je pisao kolumnu u tjedniku Dnevno, a najviše je radio za svoj portal Žurnalist. Kuljiš je kao politički komentator i analitičar britkog jezika često nastupao u televizijskim emisijama u Hrvatskoj i Srbiji.

Gdje god je radio Kuljiš je svoje kolege u redakcijama zasipao bezbrojnim idejama i temama, a u Globusu i Nacionalu pisao je iznimno čitane kolumne u kojima je na rijetko otvoren i oštar način analizirao političke ličnosti i događaje što je često izazivalo brojne polemike. Kuljiš nije ustuknuo niti se bojao bilo kojeg etabliranog autoriteta iz politike, umjetnosti, znanosti…

Znao je pretjerati, ali nitko mu nije mogao osporiti besprijekoran stil

Uživao je u medijskim svađama i prepucavanjima tako da ih je sam često namjerno izazivao, a na udaru njegova oštra pera našli su se svi, od neprijatelja i protivnika do prijatelja i poznanika, nikoga nije štedio, na sve se obrušavao jednakom silinom i snagom. Koliko je u tomu bio strastven i žestok možda najbolje pokazuje to što je na stranicama Globusa s njim i njegovim stajalištima polemizirao čak i njegov vlastiti otac.

Nerijetko je u žaru pisanja Kuljiš znao pretjerati, za njega nije vrijedila ona ubi me preteška riječ, no nitko mu nije mogao osporiti besprijekoran stil, rijetko viđenu hrabrost i golemo znanje. Kuljiš je bio veliki erudit, nije bilo područja koje nije poznavao pa je tako, među ostalim, uživao pisati o vojnoj problematici te o ratnom i civilnom zrakoplovstvu.

Denis Kuljiš jedan je od najvažnijih urednika i autora u hrvatskom novinarstvu. Uz to što je bio nezaustavljiv u rušenju starih i ustajalih novinarskih formi, Kuljiš je bio jednako neumoran u pronalaženju novih izričaja i ideja. Njegovo znanje, strast i energija jednako su dolazili do izražaja kod njega kao pisca ili kao kreatora i ideologa mnogih medijskih projekata.