Nevjerojatni ministar o aferi Zambija: ‘Hrvatski sustav nije nigdje pogriješio’

Svejedno, iz nekog razloga je najavio promjene u tom navodno bezgrešnom sustavu

FOTO: N1

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić u srijedu je na konferenciji za novinare govorio o slučaju četiri hrvatska para uhićena u Zambiji nakon pokušaja posvajanja djece iz Demokratske Republike Kongo. Ustvrdio je da u zavrzlami koja je nastala hrvatske institucije nisu baš nigdje pogriješile, ali je istovremeno najavio i promjene u tom sustavu.

“Dogovor je da će Ministarstvo rada u suradnji s Ministarstvom pravosuđa i uprave krenuti u proceduru stvaranja jasnijeg zakonskog okvira glede međudržavnog posvojenja”, najavio je te dodao da su pronašli još osam parova koji su također ishodili sudske odluke iz DR Konga, ali oni još nisu otišli po svoju djecu.

“Kontaktirali smo sve te parove, uputili ih o svim poznatim informacijama te ih također uputili da provjere legalnost svih tih odluka koje imaju o posvojenju iz DR Kongo”, rekao je. “Svi zahtjevi koji stignu pred hrvatske sudove glede priznavanja međudržavnog posvojenja morat će proći provjeru autentičnosti i legalnosti. Od sudova će se, pak, očekivati da zatraže od nadležnog ministarstva provjeru jesu li potencijalni posvojitelji upisani u Registar potencijalnih posvojitelja”, kazao je.

Nema greške hrvatskih institucija

Na pitanje radi li se u slučaju Zambija o greški hrvatskih institucija, Piletić je to zanijekao. “Imali su na raspolaganju svu moguću pravnu pomoć. Svatko tko želi posvajati iz drugih zemalja u samom procesu upisa u Registar potencijalnih posvojitelja, uz sve ostale podatke, treba dati do znanja i da razmišlja o međudržavnom posvojenju. Mi nemamo saznanja da je itko od ovih osmero državljana koji su u Zambiji iskazao tu želju” rekao je.

“Hrvatska je demokratska zemlja, svi mi možemo putovati u bilo koji kutak svijeta, zbog toga upozoravamo da je interes djeteta primarna stvar i upravo zato smo potpisnica Haške konvencije koja kaže da je posljednja opcija međudržavno posvojenje. Hrvatska se vrlo jasno opredijelila”, kazao je i zaključio da “brojke demantiraju teze da je u Hrvatskoj nemoguće posvojiti ili da taj postupak traje iznimno dugo traje”.

Nove nejasnoće nakon ministrova istupa

Tjednima se, inače, u javnosti spekuliralo o tome zašto nisu svi građani koji su uhićeni u Zambiji upisani u hrvatski Registar potencijalnih posvojitelja. Otprije je poznato kako dva para jesu, no jučer je Piletićevo ministarstvo priopćilo kako su “druga dva para tražila upis u Registar”. Ovo je pitanje iznimno važno, zato što kongoanski propisi traže da potencijalni posvojitelji na tamošnjem sudu prilože potvrdu kako ih RH smatra podobnima za posvajanje. No, ministar je danas pojasnio kako problem nije birokratski, nego navedena dva para nisu dovršila postupak potreban za upis u Registar.

“Nisu prikupljeni svi potrebni dokumenti, poput mišljenja Centra za socijalnu skrb i tako dalje”, kazao je.

Nakon ministrove potvrde doista je nejasno kako su hrvatski sudovi mogli izdati presude kojima su djeci omogućena hrvatska državljanstva ako posvojitelji nemaju potvrde koje su osnovni uvjet za posvajanja u Kongu.