New Jersey i Arizona legaliziraju marihuanu u rekreativne svrhe, Oregon čarobne gljive za terapiju

Istovremeno s predsjedničkim izborima održano je više referenduma

New Jersey i Arizona izglasali su u utorak legalizaciju marihuane u rekreativne svrhe, a Oregon je odobrio prvu terapijsku uporabu psilocibina, halucinogene droge poznate kao čarobna gljiva. Među pitanjima na referendumima održanima istodobno s predsjedničkim i općim izborima bile su uporaba droga, izborni sustav, pravo na pobačaj i porezi.

Na izbornim listićima ove godine pojavila su se najmanje 124 zakonska i ustavna pitanja u 32 savezne države i Distriktu Columbia, navodi Nacionalna konferencija državnih zakonodavstava (NCSL). Ovo su neki od ključnih rezultata glasanja prema projekcijama NCSL-a i Edison Researcha.

Legalizirana rekreativna marihuana

Birači u New Jerseyju i Arizonu odobrili su legalizaciju marihuane u rekreativne svrhe. Isto pitanje bilo je na izbornim listićima u Montani i Južnoj Dakoti koje također razmatraju uporabu droge u medicinske svrhe. Birači Mississipija također su razmatrali legalizaciju medicinske marihuane.

Od 1996. godine 33 savezne države i Distrikt Columbia dozvolili su uporabu medicinske marihuane, 11 je odobrilo rekreativnu uporabu, a 16, uključujući one u kojima je dozvoljena uporaba medicinske marihuane, dekriminalizirali su njezino posjedovanje, navodi Nacionalna organizacija za reformu zakona o marihuani.

Čarobna gljiva za terapijsku upotrebu

Psilocibin, halucinogen u svom sirovom obliku poznat kao čarobna gljiva, odobrili su birači u Oregonu za terapijsku uporabu za odrasle. Pristaše Zakona o uslugama psilocibina pozvali su se na istraživanje koje je otkrilo koristi tog lijeka u liječenju anksioznosti i drugih mentalnih stanja.

Mjera će se nastaviti razmatrati i potrebno ju je regulirati. Washington D.C. odobrio je Inicijativu 81 kojoj se policiji nalaže da sredstva među kojima psilocibin i meskalin, uvrsti u najniže prioritete u provođenju zakona.

Nema zabrane pobačaja

Birači u Floridi izglasali su mjeru za izmjenu državnog ustava kako bi se minimalna plaća od 8.56 dolara na sat postupno povećala na 15 dolara do 30. rujna 2026. Birači Colorada odbacili su mjeru zabrane pobačaja u poodmaklim trudnoćama.

Kalifornijski glasači glasali su za mjeru kojom bi se vozači koji dijele prijevoz i isporučuju robu izuzeli iz saveznog zakona koji ih čini zaposlenicima, a ne izvođačima radova, navodi Edison Research. Mjera, Prijedlog 22, prvo je pitanje vezano uz gig ekonomiju koje je postavljeno biračima u kampanji. Podržavaju je Uber i Lyft i potrošili su više od 190 milijuna dolara na svoju kampanju pa je prema Ballotpediji ovo najskupocjenija mjera.