Nezaustavljivo se širi svijetom: U Americi je otkriven prvi slučaj prijenosa zika virusa s čovjeka na čovjeka

Sve je više beba s mikrocefalijom, zika virus potvrđen i u Australiji, Irskoj i Čileu

An employee of the Health Secretariat fumigates a home against the Aedes aegypti mosquito to prevent the spread of the Zika, Chikungunya and Dengue in Acapulco, Guerrero State, Mexico on February 2, 2016.  AFP PHOTO/ Pedro PARDO / AFP / Pedro PARDO
FOTO: AFP

U Teksasu je otkriven prvi poznati slučaj prijenosa zika virusa s čovjeka na čovjeka na području SAD-a, objavile su u utorak zdravstvene službe koje smatraju da je prenesen spolnim odnosom a ne ugrizom komarca, dan nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila izvanredno stanje na globalnom javnozdravstvenom planu.

Virus povezan s teškim prirođenim deformacijama kod tisuća beba u Brazilu širi se brzo po dva američka kontinenta i dužnosnici WHO-a u utorak su izrazili zabrinutost da će pogoditi Afriku i Aziju. Vjeruje se da se zika širi ugrizom tigrastog komarca pa bi prijenos spolnim putem bio dodatni razlog za zabrinutost.

Ne znaju kako se virus prenio

Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) potvrdio je da je zabilježen prvi slučaj zaraze zika virusom kod osobe koja nije putovala u inozemstvo, objavio je na Twitteru ravnatelj CDC-a Tom Frieden. CDC još nije istražio kako se virus prenio.

Nakon toga slučaja CDC savjetuje muškarcima korištenje kondoma nakon povratka iz područja u kojima postoji zika virus. Trudnicama se savjetuje izbjegavanje kontakta sa sjemenom muškarca izloženog tom virusu.

Uprava za zdravstvo grada Dallasa objavila je kako je osoba vjerojatno zaražena spolnim odnosom s drugom osobom koja se vratila iz Venezuele. Zaražena osoba nije putovala u tu zemlju. Prema informacijama lokalnih vlasti nema prijenosa virusa komarcima na tom području. Medicinska literatura za sada bilježi jedan slučaj otkrivenog zika virusa u sjemenu muškarca.

U Amerikama će se zaraziti 4 milijuna ljudi

Američki crveni križ pozvao je dobrovoljne davatelje krvi da prvih 28 dana nakon povratka iz ‘zaraženih’ zemalja ne daju krv. Prema WHO-u virus bi na području obje Amerike mogao zaraziti četiri milijuna ljudi.

Do sada je najteže pogođen Brazil. U toj zemlji utvrđeno je više od 4000 slučajeva mikrocefalije kod novorođenčadi koje se povezuju sa zarazom zika virusom. Broj sumnjivih i potvrđenih slučajeva novorođenčadi s nenormalno malim glavama povezanih sa zika virusom u Brazilu porastao je na 4074 u odnosu na 3718 slučajeva tjedan dana ranije, objavilo je jučer brazilsko ministarstvo zdravstva. Od ukupno 4783 slučaja neurološkog stanja koje se naziva mikrocefalija prijavljena od listopada, 709 ih je potvrđeno kao negativni, priopćilo je ministarstvo.

Kako javlja BBC, zika virus potvrđen je i kod dvoje stanovnika Sydneyja koji su se nedavno vratili s Kariba. Zaraženi muškarac i žena poznaju se, a testirani su prošlog petka, priopćeno je iz odjela za zdravstvo Novog Južnog Walesa.

A pregnant woman gets an ultrasound at the maternity of the Guatemalan Social Security Institute (IGSS) in Guatemala City on February 2, 2016. Guatemala increased the monitoring of pregnant women because of the risk of infection by Zika virus. World health officials mobilized with emergency response plans and funding pleas Tuesday as fears grow that the Zika virus, blamed for a surge in the number of brain-damaged babies, could spread globally and threaten the Summer Olympics. AFP PHOTO Johan ORDONEZ / AFP / JOHAN ORDONEZ
Kontrola trudnica zbog zika virusa
AFP

Zaraženi uglavnom na putovanjima

Kod dvoje ljudi u Irskoj, muškarca i žene, također je potvrđena zaraza ovim virusom. Slučajevi nisu povezani, a oboljeli su se nedavno vratili s putovanja u inozemstvo. Irske vlasti javljaju kako nema rizika da je oboljela žena trudna, prenosi Irish Times.

Zdravstvene vlasti u Čileu jučer navečer potvrdile su prva tri slučaja zaraze zika virusom, i to kod 28-godišnjaka koji je putovao u Kolumbiju, njegovog vršnjaka koji je bio u Venezueli i 35-godišnjaka koji je virusom zaražen u Brazilu. Tamošnje ministarstvo zdravstva istaknulo je da nema opasnosti od širenja virusa u Čileu, piše Reuters.

Upozorenja WHO-a

Podsjetimo, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u ponedjeljak je proglasila zika virus globalnom prijetnjom. Zaraza ovim virusom povezana je s tisućama slučajeva novorođenčadi s mikrocefalijom, nedovoljno razvijenim mozgovima i lubanjama te nizom neuroloških smetnji.

Jučer su pak objavili kako strahuju da bi se zika virus mogao proširiti i u Africi te Aziji, kontinentima na kojima se rađa najviše djece, te poručili da će u najsiromašnijim zemljama s najvišim stopama nataliteta organizirati nadzorne službe. Više o zika virusu možete pročitati OVDJE.