Nezgodno pitanje: Zašto je premijeru aferična Gabrijela Žalac bila toliko draža od Nataše Tramišak?

Žalac ima dvije ozbiljne optužnice u korupcijskim aferama. Oko Tramišak se, zasad, ne vuku nikakvi repovi

13.07.2022., Okucani - Predsjednik Vlade  Andrej Plenkovic, izjave za medije nakon 13. sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem. (13.07.2022., Okucani - Predsjednik Vlade  Andrej Plenkovic, izjave za medije nakon 13. sjednice Savjeta za Slavoni
FOTO: PIXSELL

"Nigdje drugdje nisam vidio nekoga s takvim znanjem, entuzijazmom, kvalitetom u poznavanju EU fondova. Mislim da je bila sjajna”, pričao je premijer o Žalac dan nakon što je Žalac uhićena. U ozbiljnoj korupcijskoj aferi. Koju je DORH dugo i ozbiljno ignorirao

Kad se stvar ovako široko ljulja i tutnji, onda postoji ozbiljna mogućnost da bitni, pa možda i ključni detalji ostanu ispod tepiha. Mini rekonstrukcija Vlade koju je proveo Andrej Plenković povukla je za sobom cijeli niz ogromnih pitanja; o obnovi, o odnosima u HDZ-u, o sve plićem kadrovskom bazenu i seriji improvizacija vlasti.

Potencijalno najneugodnije pitanje od svih tako je ostalo u drugom planu, jedva izrečeno tu i tamo kroz neki komentar ili provučeno kroz neki od sve sile tekstova o još jednom dramatičnom političkom potresu u vrijeme Andreja Plenkovića. Naime – Gabrijela Žalac. Odnos koji je prema njoj imao premijer i onaj koji je pokazao prema svježe smijenjenoj Nataši Tramišak koja je vodila isti resor kao i Žalac, dramatično je različit.

Korak natrag, dva naprijed

Gabrijela Žalac smijenjena je u predizbornoj rekonstrukciji Vlade u ljeto 2019. godine. Iza HDZ-a je bio iznenađujuće tanak rezultat na europskim izborima i serija afera ministara iz te stranke, pa se Plenković odlučio na rez prije ulaska u izbornu godinu. Otišlo je tih dana ukupno šest ministara, što svojoj voljom, što voljom premijera.

Među njima i Žalac, koju je pritisnula hipoteka medijskih otkrića, poput onog o Mercedesu u vlasništvu firme poznatog poduzetnika u njenom dvorištu; firme koja je poslovala s njenim ministarstvom. Kako su mediji tad javljali, na sjednici vrha stranke, Žalac je kazala kako je imala odlične rezultate u ministarstvu i kako su joj “priljepljene lažne afere”. Premijer je imao razumijevanja i rekao joj kako u politici nekad treba napraviti korak natrag, da bi se napravila dva naprijed.

Europski tužitelji ‘izvadili’ Žalac iz ladice DORH-a

Samo, Žalac je sljedeći veliki korak napravila prema – Remetincu. Uhićena je zbog preplaćivanja navodno nepotrebnog softvera krajem 2021. godine. Tu aferu otkrio je Telegram, istog onog dana kad su predstavljene smjene o Vladi u kojima je odletjela Žalac. Do uhićenja je, dakle, trebalo proći više od dvije godine.

Kasnije se doznalo da je razlog tome bila činjenica da je predmet Žalac nakon obavljenih izvida ostao duboko u ladici DORH-a, sve dok ga sredinom 2021. godine nije preuzeo Ured europskog javnog tužitelja u Hrvatskoj i u nekoliko mjeseci odradio istragu.

Koliko je Žalac bila sjajna

Plenković je, međutim, i nakon uhićenja imao lijepih riječi za svoju bivšu ministricu. “Ja sam je osobno upoznao dok sam 2010. kao državni tajnik obišao Hrvatsku. Nigdje drugdje nisam vidio nekoga s takvim znanjem, entuzijazmom, kvalitetom u poznavanju EU fondova. Mislim da je bila sjajna”, pričao je premijer o Žalac dan nakon što je Žalac uhićena. U ozbiljnoj korupcijskoj aferi. Koju je DORH dugo i ozbiljno ignorirao.

S druge strane, Nataša Tramišak, eto, nije bila sjajna. Niti je njoj premijer Plenković slao poruke o koraku natrag i dva naprijed kao nerijetkoj pojavi u politici. Nije spominjao, kako je ono bilo… da nikad nije vidio “nekog s takvim znanjem, entuzijazmom, kvalitetom u poznavanju EU fondova”.

Toplo razumijevanje, ledeni prezir i dvije optužnice

Ne, Plenković je, kad je u pitanju Tramišak, govorio drugačije, znatno drugačije. Govorio je o potrebi harmoničnih odnosa, svom pravu na odabir suradnika i na funkcioniranje “na način da ima puno povjerenje u svoje suradnike”. Zašto i na čemu je Tramišak izgubila to povjerenje nije objasnio. Kazao je tek kako se ona (kao i smijenjeni ministar graditeljstva Ivan Paladina) trudila koliko je mogla.

Razlika je, dakle, očita. Usporedba, pak, krajnje nezgodna. Predsjednik Vlade za svoju jednu bivšu suradnicu koja ima optužnicu Ureda europskog javnog tužitelja, pa onda i još jednu, Uskokovu, (afera vjetroelektrane, s Josipom Rimac) govori u superlativima.

Za drugu, svježe bivšu suradnicu, za koju se – barem zasad – nisu vezivale slične inkriminacije, Plenković ima samo službenu, ledenu, gotovo prezirnu formulaciju o izgubljenom povjerenju. A korupcija?

Kako je govorio 5. siječnja premijer i predsjednik HDZ-a

O njoj, kako smo rekli, kod Tramišak nema ni spomena. Načelno je, što se tiče vlasti i HDZ-a, sve jasno. Nulta stopa tolerancije.

Kad se stvari ovako poslože, prokleto je teško ne sjetiti se jedne naizgled rutinske agencijske vijesti. “Premijer je najavio žestoku borbu protiv mita i korupcije”, objavila je Hina 5. siječnja. Prije 16 godina.