Ni Borasov nasljednik nije odustao od nadrealnog rata Sveučilišta protiv meteorologa. Ali, oni su upravo dobili važnu bitku

Sveučilište i Hrvatski studiji tužakaju meteorologe ne dopuštajući im gradnju nove zgrade

FOTO: Pixsell/ilustracija Telegram

Hrvatski meteorolozi suočeni su, izvještavamo o tome od 2021., s nizom tužbi Sveučilišta u Zagrebu i Fakulteta hrvatskih studija. Ovim tužbama osporavaju im da si izgrade novu i suvremenu središnju zgradu na zemljištu koje im je na Kampusu Borongaj dodijelila država. U jednom od tih sporova, kako doznaje Telegram, meteorolozi su pobijedili. Fakultet hrvatskih studija, koji inače djeluje na Kampusu Borongaj, nepravomoćno je izgubio spor protiv Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) pa im je naloženo da plate više od 25.000 eura (191.150 kn) parničnog troška.

Fakultet hrvatskih studija nedavno je, međutim, uložio žalbu na prvostupanjsku presudu pa će meteorolozi još morati pričekati do eventualne gradnje na Borongaju. Od toga ih – osim ovoga spora – dijele još tri. U još jednom postupku tuže ih Hrvatski studiji, a dvije istovjetne tužbe protiv njih je podiglo i Sveučilište u Zagrebu još za mandata bivšeg rektora Damira Borasa. Kako su postupci i dalje u tijeku, čini se da Borasov nasljednik Stjepan Lakušić od njih nije odustao, iako je takvu opciju najavljivao ravnateljici DHMZ-a, Branki Ivančan-Picek.

Tužba odbačena u cijelosti

Presudom Trgovačkog suda u Zagrebu od 20. siječnja 2023., utvrđuje se da je tužba Hrvatskih studija protiv DHMZ-a neosnovana. Hrvatski studiji tražili su da se ugovor između RH i DHMZ-a o dodjeli nekretnine na korištenje na Kampusu Borongaj proglasi ništetnim. Argumentirali su da kod sklapanja ugovora nije postupljeno sukladno Zakonu o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske te da postupak dodjele ugovora nije napravljen kako treba.

Sud im je, međutim, tužbu u cijelosti odbacio, naložio isplatu gotovo 200.000 kuna parničnog troška i dao za pravo DHMZ-u koji već godinama pokušava izgraditi novu zgradu na Borongaju. Za nju su, inače, planirali pozamašna europska sredstva. Projekt izgradnje njihove nove zgrade još je 2018. godine država uvrstila na listu strateških projekata. Međutim, cijeli projekt, prema procjenama vrijedan između 350 i 400 milijuna kuna, stoji zbog sporova Sveučilišta i Fakulteta hrvatskih studija.

Kako su nam potvrdili iz kabineta ravnateljice DHMZ-a, “projekt izgradnje nove upravne zgrade DHMZ-a ne može ući u sljedeću fazu potpisivanja ugovora o financiranju jer nam je za sve daljnje korake potrebna pravomoćna građevinska dozvola”. Još je uvijek nemaju zbog tužbi sa Sveučilišta.

Tužbe usprkos promjeni u Rektoratu

“Na Upravnom sudu se vode dva sudska spora za poništenje građevinske dozvole”, kažu iz kabineta Ivančan-Picek o dvjema istovjetnim tužbama koje su podigli Hrvatski studiji i Sveučilište u Zagrebu. Na Trgovačkom sudu, dodaju, vode se još dva spora – istovjetnih tužitelja – za poništenje ugovora kojim je država dodijelila na korištenje nekretninu DHMZ-u. U svibnju prošle godine, Ivančan-Picek Telegramu je kazala kako je o ovim tužbama informirala tada tek izabranog rektora Stjepana Lakušića, koji je na dužnost stupio u listopadu 2022.

“Čula sam se s novoizabranim rektorom i informirala sam ga o dosadašnjim odbacivanjima žalbi Sveučilišta na našu građevinsku dozvolu. Rekao mi je neka se sada strpimo, do 10. mjeseca kada će možda povući žalbe. Nikome ništa ne vjerujem dok ne vidim”, kazala nam je ravnateljica DHMZ-a u svibnju 2022. Od tada su, međutim, žalbe prerasle u tužbe koje je osim Hrvatskih studija podiglo i Sveučilište. Sporovi su, dakle, i dalje aktivni bez obzira na promjenu u Rektoratu. Istovremeno, DHMZ plaća rentu za privremeni prostor, a novac za izgradnju nove zgrade čeka i stoji.