Ni sinoć nije izglasana ni jedna opcija za Brexit. Ali, bili su blizu

Opcija za stalnu carinsku uniju nije prošla za tri glasa

A video grab from footage broadcast by the UK Parliament's Parliamentary Recording Unit (PRU) shows Britain's Chancellor of the Exchequer Philip Hammond (L) and Britain's Prime Minister Theresa May listen as Britain's Secretary of State for Exiting the European Union (Brexit Minister) Stephen Barclay speaks in the House of Commons in London on April 1, 2019, following the outcome of the second round of indicative votes on the alternative options for Brexit. - British MPs voted against four possible alternative plans for Brexit on Monday after also rejecting the government's deal with the EU three times. Proposed alternatives for retaining much closer economic ties after Brexit, holding a second referendum or stopping Brexit to prevent a no-deal departure all failed to win a majority of votes in parliament. (Photo by - / various sources / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT " AFP PHOTO / PRU " - NO USE FOR ENTERTAINMENT, SATIRICAL, MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS
FOTO: AFP

Izlazak Britanije iz Europske unije ostao je u ponedjeljak na mrtvoj točki nakon što se parlament nije uspio dogovoriti ni o jednoj alternativi sporazumu o razdruživanju premijerke Therese May. Nakon burnog tjedna u kojemu su zakonodavci već treći put odbacili premijerkinu strategiju razlaza, unatoč njezinoj ponudi da će odstupiti, budući smjer Brexita ostaje nejasan, prenosi Reuters.

Kako bi prekinuli zastoj zastupnici su u ponedjeljak glasovali o četiri alternativne opcije za Brexit, no ni jedna nije dobila dovoljan broj glasova. Prijedlozi su bili stalna carinska unija, sporazum o Brexitu u norveškom stilu, potvrdni referendum za bilo koju opciju koju usvoji parlament i plan o opozivu članka 50 kao posljednje sredstvo za sprečavanje izlaska iz EU-a bez sporazuma.

Stalna carinska unija nije prošla za tri glasa

Prikupljanju većine najbliže je bio prijedlog da se Britanija zadrži u carinskoj uniji s EU, no ta je opcija poražena s tri glasa. Prijedlog za potvrdni referendum o bilo kojem dogovoru dobio je najviše glasova, ali je poražen s 292 prema 280 glasova. Ministar Brexita Steven Barclaya kazao je da je parlament još jednom propustio pronaći većinu za bilo koju opciju, prenosi Reuters. Nakon objavljivanja rezultata izjavio je kako je i dalje stav da će Britanija napustiti EU 12. travnja.

Nakon jednog od najturbulentnijih tjedana u britanskoj politici od referenduma 2016. ostaje i dalje nejasno kako će, kada i hoće li uopće Ujedinjeno Kraljevstvo napustiti taj savez u kojem je 46 godina. Napuštanje EU na referendumu 2016. izglasalo je 52 posto birača, a protiv je bilo 48 posto. Sljedeće godine premijerka May obavijestila je o namjeri izlaska iz Unije 29. ožujka 2019. prema članku 50 Lisabonskog ugovora. Međutim, sporazum koji je sklopila s EU-om tri puta nije prošao u parlamentu, zbog čega je Brexit odgođen barem do 12. travnja, a neki su pozvali i na odustajanje.