Nije li ipak malo čudno da Vlada, osim od nas, ugovore o Rafaleima skriva i od vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga

O poslu teškom skoro cijelih šest proračuna Grada Splita javnost koja će ga platiti ne zna praktički - ništa

28.05.2021., Zagreb - Svecano postrojavanje pripadnika Oruzanih snaga Republike Hrvatske, Ministarstva unutarnjih poslova i hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata na stadionu u Kranjcevicevoj povodom obiljezavanja Dana Hrvatske vojske, Dana Hrvatske kopnene vojske i 30. Obljetnice ustrojavanja Hrvatske vojske. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Priča o tajnosti koja da je uobičajena u ovakvim poslovima vrlo teško drži vodu. Naime, početkom ove godine je i Grčka odlučila kupiti Rafale od Francuske, ali tako da se o ugovorima za kupnju i njihovim detaljima poput vrste i cijene naoružanja i opreme za avione raspravljalo - u parlamentu

Dva nadzvučna lovca nadlijetala su nebo nad Hrvatskom demonstrirajući moć visoke tehnologije ratnog zrakoplovstva. Premijer Andrej Plenković blistao je od zadovoljstva. “Sjajna poruka partnerstva i suradnje”, “zahvala stručnjacima u MORH-u koji su vodili ovaj proces”, “ono što se dugo čekalo za Hrvatsku, hrvatsku budućnost i snažnu hrvatsku vojsku”, pričao je gordo predsjednik Vlade.

Prvi avioni trebali bi, govorio je, krasiti Hrvatsko ratno zrakoplovstvo već za dvije godine. Bio je topao, vruć ljetni dan. Kako to inače biva u kolovozu, pogotovo u tom kraju. Kalendar je pokazivao 2018. godinu, a izraelski F-16 Barak su prelijetali nad Kninom.

Teška koprena netransparentnosti

Tri godine kasnije, priča o izraelskim nadzvučnim lovcima pokušava se gromoglasnom šutnjom izbrisati iz nacionalne memorije. Posao je spektakularno propao nepunih pet mjeseci kasnije, prije svega zbog upornog ignoriranja golemog problema s hrvatske strane – SAD nisu dale odobrenje Izraelu da prodaju avione s ugrađenom američkom opremom.

Da nešto nije u redu mediji su naslutili mnogo prije kninske parade. No, tešku koprenu netransparentnosti oko cijelog posla nije bilo moguće probiti. Kasnije se doznalo da su Amerikanci hrvatske vlasti upozoravali na problem više puta, a problem se vjerojatno mogao naslutiti i iz predodobrenja za prodaju koje su SAD izdale Izraelu na početku postupka. Taj dokument imao je i ondašnji ministar obrane RH, Damir Krstičević, ali ga nije htio objaviti.

Jerusalem Post

Dubinska netransparentnost koja je pratila cijelu priču o kupnji izraelskih F-16, tolika da je hrvatska javnost o poslu vrijednom pola milijarde dolara doznala iz – Jerusalem posta, obavija i kupnju francuskih Rafalea. O poslu vrijednom 1,2 milijarde eura, hrvatska javnost, zapravo, ne zna ništa. Do prije neki dan, štoviše, ju se uvjeravalo da se avioni kupuju za 999 milijuna, da bi se pokazalo da tu još ima i troškova infrastrukture, obuke pilota, ukalkulirane potencijalne inflacije…

Dakle, hrvatska javnost nema pojma za što će točno iskeširati, ne bude li novih iznenađenja, skoro punih devet milijardi kuna (8,7 milijardi). Koliko je to novca najbolje će možda pokazati usporedba s drugim najvećim hrvatskim gradom, Splitom. Gradonačelnik Ivica Puljak će u svom četverogodišnjem mandatu imati četiri gradska proračuna teška ukupno oko sedam milijardi. Dakle, cijeli Grad Split će “obrnuti” onoliko novca koliko koštaju francuski avioni u periodu od 2022.-2027. godine!

Grčko iskustvo

Priča o tajnosti koja da je uobičajena u ovakvim poslovima vrlo teško drži vodu. Naime, početkom ove godine je i Grčka odlučila kupiti Rafale od Francuske, ali tako da se o ugovorima za kupnju i njihovim detaljima poput vrste i cijene naoružanja i opreme za avione raspravljalo – u parlamentu. Neusporedivo detaljnije od Hrvatske su posljednjih godina o svojim kupovinama nadzvučnih lovaca javnost izvještavali, primjerice, i Bugarska i Slovačka.

Da stvar bude zanimljivija, ugovore o kupnji Rafalea, pak, Vlada dosad nije pokazala čak ni predsjedniku RH Zoranu Milanoviću, koji je vrhovni zapovjednik Oružanih snaga. Iako je sasvim moguće da je isključivanje Milanovića (koje je, zapravo, dugoročno neodrživo) posljedica aktualnih političkih razmirica između predsjednika i Vlade, posebno ministra obrane, teško je objasniti ovakvo držanje javnosti u potpunom mraku oko velikog posla koji će značajno opteretiti državne financije u godinama koje slijede.

Ili bi se ipak, oni koji će platiti cijeli posao, dakle porezni obveznici, trebali zadovoljiti gledanjem dva moćna nadzvučna lovca u letu iznad grada, ovaj put Zagreba? I premijerovim ulaštenim rečenicama o partnerstvu, suradnji i ostvarenju onoga što se dugo čekalo za hrvatsku budućnost i snažnu hrvatsku vojsku.