Nije li naše pravosuđe divno? Evo slučaja u kojem država mora platiti 1,9 milijuna kuna zbog greške suda u Puli

Općinski sud u Puli nije proveo zabilježbu ovrhe zbog čega Medulin nije naplatio komunalnu naknadu

Zbog greške Općinskog suda u Puli Medulin je ostao bez mogućnosti da ovrši firmu koja mu je dugovala više od pola milijuna kuna. Sada će, prema presudi Općinskog suda u Rijeci, odštetu zbog toga platiti Republika Hrvatska. Iznos je, u međuvremenu, od 2003. godine, narastao s kamatama na 1,9 milijuna kuna.

Utvrđeno je da je u procesu ovrhe što ju je provodio Medulin doista došlo do greške, a prema Zakonu o sudovima država je odgovorna za nepravilan ili nezakonit rad sudova. Donosimo kronologiju na osnovu koje je zaključeno da je država dužna nadoknaditi štetu općini Medulin.

Medulin je od lokalne firme pokušao naplatiti dug

Ovaj novi skandalozan slučaj za hrvatsko pravosuđe počinje još u kolovozu 2003. godine. Tada je Općinski sud u Puli donio rješenje o ovrsi prema kojem je tvrtka Nidus, u vlasništvu talijanskog državljana Angela Marchettija, morala općini Medulin platiti 630 tisuća kuna duga. Radilo se o neplaćenoj komunalnoj naknadi za jedan restoran i jednu novogradnju.

Kako bi se dugovanje podmirilo Zemljišno-knjižnom odjelu pulskog suda naloženo je da zabilježi ovrhu na nekretninu u vlasništvu tvrtke. Uslijedila je procjena nekretnine, te je početkom 2006. trebala biti organizirana javna dražba.

Međutim, dok se ovrha čekala, predstavnici Medulina otkrili su u zemljišnim knjigama da je Marchetti zgradu i oranicu, čijom je prodajom trebao podmiriti dug, već prodao nekome drugome. Kupila ih je firma iz Čakovca koja je tamo organizirala svoje poslovanje.

Što je moglo poći krivo kod obične ovrhe?

Medulin je pak ostao bez svojih sredstava. Komunalna naknada inače je jedan od važnih prihoda svake lokalne samouprave.

Kasnije će se utvrditi da je nalog za zabilježbu ovrhe poslan Zemljišno-knjižnom odjelu, no nije bilo potvrde da ju je itko tamo i zaprimio, te proveo. Općina je tako oštećena za značajni iznos, te je odlučila tužiti državu zbog greške suda. Pokušali su najprije postići nagodbu, no kako im nitko na nju nije odgovorio, podnijeli su u prosincu 2006. tužbu.

Država je tvrdila da se radi o običnoj grešci

Predstavnici Republike Hrvatske na sudu su tvrdili kako greška, ako se i dogodila tijekom ovršnog postupka, ne daje odmah Medulinu pravo na naknadu štete. Osim toga, uvjeravali su kako rješenje o plaćanju komunalne naknade nije bilo pravomoćno, zbog čega cijeli postupak ovrhe nije mogao biti ni proveden.

Općinski sud u Rovinju 2008. odbija tužbu općine Medulin, a Županijski sud u Puli, koji je inače nadređen Općinskom sudu u Puli na kojem se propust dogodio, tu presudu potvrđuje 2012. godine.

Međutim, predstavnici općine nisu odustajali. Tražili su reviziju od Vrhovnog suda RH koji 2018. vraća postupak na početak i prebacuje ga na Općinski sud u Rijeci.

Suci i službenici na sudu su se samo čudili

Taj sud saslušava troje sudaca i jednu sudsku referenticu koji su radili na ovrsi što ju je protiv Nidusa tražila općina Medulin. No, niti jedno od njih nije moglo objasniti kako se dogodilo da zabilježba ovrhe ne bude upisana u zemljišne knjige. Naime, da je procedura poštivana zabilježba bi bila vidljiva i nekretnina se ne bi mogla prodati, barem ju nitko pametan ne bi kupio.

U svojim iskazima uglavnom su međusobno prebacivali krivnju i čudili se što je moglo poći po zlu. Objašnjavali su kako ovršnih spisa ima mnogo, i po 500 dnevno. U sudnicama su naslagani u hrpama visokima i do pola metra.

Njihova opravdanja, međutim, nisu prihvaćena. Zaključeno je da se propust na Općinskom sudu u Puli doista dogodio, te da je prema Zakonu o sudovima država odgovorna za štetu zbog nepravilnog ili nezakonitog rada sudaca. I sada tu štetu mora općini Medulin i platiti.