Niko Kranjčar svjedočio na suđenju braći Mamić: 'Bilo je isplata na ruke, ali to su bile iznimke'

Na današnjoj raspravi nisu se pojavili Dino Drpić i Boško Balaban

23.01.2024., Osijek - Nastavak sudenja braci Zdravku i Zoranu Mamicu na Zupanijskom sudu u Osijeku  Photo: Borna jaksic/PIXSELL
FOTO: Borna jaksic/PIXSELL

U nastavku suđenja braći Mamić i ostalima za izvlačenje novca iz Dinama, nakon svjedočenja bivše voditeljice klupskog računovodstva i Modrićeve punice Vesne Juraić, danas je na klupi za svjedoke Niko Kranjčar, bivši nogometaš Dinama.

U svom iskazu rekao je da je u Dinamu igrao od djetinjstva, a kao punoljetan je dobio profesionalni ugovor. U klubu je bio do 2005. godine.

“Plaću sam dobivao preko računa i Dinamo je prema meni ispunjavao sve ugovorne obveze. Sjećam se da mi je u prošlom ispitivanju prezentirano da sam neki novac dobio na ruke. Danas se tih detalja ne sjećam, no i onda sam rekao da je na prezentiranim dokumentima moj potpis. Na tim dokumentima je navedeno da sam novac dobio od Zdravka Mamića i nemam razloga sumnjati da je to bilo tako”, rekao je Kranjčar, dodajući kako je s Mamićem osobno dogovarao svoje uvjete, piše 24 sata.

Nastavak suđenja braći Zdravku i Zoranu Mamiću na Županijskom sudu u Osijeku Photo: Borna Jaksic/PIXSELL Borna jaksic/PIXSELL

Isplate ‘na ruke’ bile su iznimka

Što se njega tiče, isplate “na ruke” bile su iznimka u plaćanju, kazao je.

“Tada sam bio kapetan momčadi i pregovarao sam s Mamićem u ime ekipe ako su plaće kasnile ili slično, za ostalo ne znam. U Dinamu je bio sistem da su igrači imali plaće koje su isplaćivane svaki mjesec, ali i ugovorne rate koje su bile u većem iznosu i one su ponekad znale kasniti. Oko toga sam ponekad dogovarao način isplate s Mamićem kada je on bio predsjednik”, rekao je Kranjčar.

Kazao je i da mu je, po stipendijskom ugovoru, na počecima karijere plaća bila 100 tisuća maraka godišnje. Kada su nogometaši, po Zakonu o sportu, postali samostalni obrtnici svi su morali imati svoga računovođu pa ga je tako imao i on. “Imali smo pečate i izdavali račune prema Dinamu. Dok nismo imali računovođe Dinamo nam je isplaćivao plaće po ugovoru” dodao je.

‘Ne sjećam se detalja’

Uskok mu je na sudu prezentirao potvrde iz spisa, a koje su sačinjene Kranjčarevim rukopisom i imaju njegov potpis. Prema prvoj potvrdi iz siječnja 2003. godine, primio je 40 tisuća eura na ime duga iz ugovora o stipendijskom ugovoru. Na toj priznanici ne piše od koga je primio novac. U drugoj, iz iste godine, navedeno je da 30 tisuća eura prima od Zdravka Mamića na temelju dogovorenih rata iz ugovora.

“Ne sjećam se detalja vezanih za to niti da sam primio taj novac, iako vjerojatno jesam. Ne mogu se sjetiti je li prema meni, iz vremena kada sam imao stipendijski ugovor, Dinamo imao neki dug. Ne mogu reći jesam li u vrijeme potpisivanja ovih potvrda imao menadžera”, rekao je Kranjčar.

O novcu od transfera

Mamićev odvjetnik Filip Glavaš prikazao je sudu profesionalni ugovor Nike Kranjčara s Dinamom iz kojega je vidljivo da je prema njemu postojao dug od 40 tisuća eura te da je taj ugovor on sam i potpisao.

“Vjerojatno je to vezano za potvrdu koju sam potpisao kada sam dobio novac na ruke. Ne sjećam se kakve su bile ugovorene rate. Načelno su se isplaćivale četiri puta godišnje. Ne sjećam se jesam li izdao fakture prema Dinamu za ove iznose koje sam primio i za koje sam potpisao potvrde”, rekao je Kranjčar.

Kranjčar je govorio i o podjeli novca od transfera iz Dinama u Hajduk. “Prema ugovoru sam imao pravo na podjelu mog transfera, no istog sam se odrekao jer sam znao da Hajduk nema financijske mogućnosti ispuniti ga, pa je transfer od milijun i pol eura pripao u cijelosti Dinamu. Nije mi poznato da bi Dinamu bio isplaćen neki solidarni doprinos kada sam prešao iz Hajduka u Portsmouth”, rekao je Kranjčar.

Niko Kranjčar Borna jaksic/PIXSELL

Bili pozvani i Drpić i Balaban

Inače, na današnju raspravu nisu došli nogometaši Dino Drpić i Boško Balaban.

U tzv. aferi Dinamo 2 za izvlačenje novca iz kluba u sklopu zločinačkog udruženja, uz Zdravka i Zorana Mamića, koji su u bijegu u BiH, i kojima se sudi u odsutnosti, optužnicom su obuhvaćeni Zdravkov sin Mario Mamić, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Arthur Vuksan.

Potkraj listopada Vuksan je priznao krivnju i nagodio se s Uskokom pa je, temeljem sporazuma stranaka, osuđen na godinu dana zatvora, uvjetno na pet godina. Krivnju je, potkraj studenog, priznao i okrivljeni poduzetnik Igor Krota koji je, nakon nagodbe s Uskokom, osuđen na devet mjeseci zatvora, što je zamijenjeno radom za opće dobro.