6 važnih stvari o sukobu premijera i predsjednice oko proslave Oluje

Iako se činilo da su se dogovorili, stvari su se opet izmaknule kontroli

03.03.2015., Sarajevo, BiH – Predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarovic u sluzbenom posjetu Bosni i Hercegovini. Prosetala se gradom i nakratko se zaustavila ispred Pravoslavne crkve, fotografirala se ispred Katedrale i ispred Gazi Husrev – begove dzamije. Domacini prilikom setnje gradom bili su Marinko Cavara, predsjednik Federacije BiH i Borjana Kristo prva zamjenica predsjedavajuceg Predstavnickog doma Parlamentarne […]
FOTO: PIXSELL/Pixsell

Baš kad smo pomislili da su se premijer Zoran Milanović i predsjednica Kolinda Grabar- Kitarović složili oko barem jedne stvari- proslave 20. obljetnice Oluje, izgleda da je i tu “zaiskrilo”. Tako ćemo vjerojatno sljedećih dana biti svjedoci još jedne “trakavice” na relaciji Banski dvori- Pantovčak.

Kako ne biste bili potpuno zbunjeni cijelom novonastalnom situacijom, pripremili smo Vam mali podsjetnik na cijeli slučaj.

1. Proslava akcije Oluja

Ove godine slavi se 20. obljetnica vojno – redarstvene akcije Oluja. Proslava je dosad uvijek bila u Kninu, a dan obilježavanja je 5.8. Obzirom da se radi o jubilarnoj obljetnici, iz Vlade je stigao prijedlog da se svečani mimohod povodom Oluje održi i u Zagrebu. Predsjednica je odmah komentirala kako je i sama htjela predložiti sličnu incijativu.

2. Kada je do sukoba između premijera i predsjednice došlo?

Nakon Vijeća za obranu koje je održano 7.4., činilo se da se predsjednica i premijer složili oko proslave akcije Oluja, u dva grada, Zagrebu i Kninu.

No, onda je došlo do kamena spoticanja oko dana održavanja svečanog mimohoda u Zagrebu. Predsjednica smatra kako mimohod treba biti održan dan ranije od središnje proslave u Kninu. Vlada pak predlaže da sve bude isti dan, najprije tradicionalna svečanost u Kninu, a potom mimohod u Zagrebu.

Nedugo zatim, iz Ureda predsjednice je stiglo priopćenje kako nikakva odluka oko proslave Oluje još nije konačna. U priopćenju stoji i sljedeće:

“Predsjednica se ne slaže s odlukom da se proslava Oluje održi isti dan, niti je ta odluka donesena u dogovoru s njom. Štoviše, nitko se s predsjednicom kao vrhovnom zapovjednicom, niti s Glavnim stožerom nije ni konzultirao oko toga. Ovo je dokaz kako Vlada još jednom siluje proceduru kao u slučaju preseljenja u Visoku ulicu. To je odraz njihove arogancije.”

3. Što predsjednica Grabar- Kitarović kaže o svemu?

Početkom ovoga tjedna s Pantovčaka je stigla incijativa za osnivanjem Odbora koji bi odlučio o načinu proslave Oluje. “U Odboru bi bili predstavnici Milanovićeva ureda, mog Ureda, Sabora, zapovjednici iz Oluje, predstavnici vojske, policije, Glavnog stožera. Držim da je to pitanje na kojem se ne smijemo razdvajati. To je jedan od najslavnijh datuma novije hrvatske povijesti i želim da ga dostojanstveno obilježimo. Kroz odbor bi našli način kako najbolje obilježiti taj dan”, kazala je predsjednica.

4. Kakvog je razmišljanja premijer Milanović?

U nedjelju je premijer Milanović pismenim putem odgovorio predsjednici kako se slaže s njenim prijedlogom za osnivanje Odbora, te poručio kako je smatrao da je na nedavnoj sjednici Vijeća za obranu usuglašeno da će istoga dana, 5. kolovoza, biti održana tradicionalna svečanost u Kninu i vojni mimohod u Zagrebu.

“Svima u Hrvatskoj nedvojbeno je stalo do toga da se važna, 20. obljetnica Vojno-redarstvene operacije Oluja, obilježi primjereno i dostojanstveno, stoga ne vidim razloge zbog kojih bi itko mogao biti protiv dogovora o održavanju svečanosti na tvrđavi u Kninu i vojnog mimohoda u glavnom gradu Hrvatske”, stoji u premijerovu priopćenju.

karamarko
Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko smatra da je mimohod u Zagrebu skup i nepotreban. PIXSELL

5. Što o svemu kažu u HDZ-u?

U cijelu priču odmah se uključio i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko, koji se nikako ne slaže da se proslava Oluje obilježi i mimohodom u Zagrebu.

“Ostajem pri tome da proslava Oluje treba biti u Kninu i da ovo nije vrijeme eksperimenata i rastrošnosti. Vojni mimohod u Zagrebu koštat će oko pet milijuna kuna”, komentirao je za Hinu.

“Ne bih ulazio u spekulacije koje kolaju, da je nekog strah od nekih reakcija. Ne bih se time bavio. Budimo benevolentni pa kažimo da neki doista žele da 20. godišnjica bude možda na drugačiji način obilježena nego što se obilježava svake godine. Međutim, mislim da još uvijek nije vrijeme, iako štujem 20 godina, moramo biti doista ponosni, ali mislim da je volja većine branitelja i građana da to ostane onako kako je do sada bilo” , poručio je Karamarko.

6. Kakav rasplet možemo očekivati?

Obzirom da su se očigledno složili oko osnivanja Odbora koji bi trebao donijeti konačnu odluku o proslavi 20. godišnjice Oluje, nadamo se da se stvari neće dodatno komplicirati. No, obzirom da smo dosad u komunikaciji između premijera i predsjednice vidjeli sve, osim dogovora i jednostavnosti, nekako je teško vjerovati u brz i lagan rasplet cijele priče.