Njemačka farmaceutska kompanija optužena za podmićivanje doktora; policija izvela najveći pretres ikad

Sumnja se da su liječnici zbog mita preporučivali lijekove kompanije ZytoService

FOTO: Tagesschau /screenshot

U najvećoj raciji koju je ikada provelo javno tužiteljstvo u Hamburgu 420 policajaca i šest državnih tužitelja pretreslo je sjedište farmaceutske tvrtke ZytoService, bolnicu, liječničke ordinacije, ljekarne, 47 kuća i stanova u Schleswig-Holsteinu i Donjoj Saskoj. Cijela ta spektakularna akcija provedena je u sklopu istrage protiv kompanije ZytoService koja je optužena da je podmićivala liječnike i ljekarnike te varala na računima.

Glasnogovornica javnog tužitelja Liddy Oechtering izjavila je da se istraga vodi protiv dva šefa farmaceutske kompanije, devet liječnika te tri voditelja ljekarni. U središtu istrage nalazi se kompanija ZytoService, vodeća njemačka tvrtka za proizvodnju citostatika koju se sumnjiči da je davala mito liječnicima onkolozima i ljekarnicima kako bi prepisivali njene citostatike i lijekove protiv raka. Na taj način, procjenjuje se, oštetili su za više milijuna eura druge farmaceutske tvrtke i ljekarne te osiguravajuća društva i bolnice.

Liječnicima davali nepovratne kredite i kupovali opremu za ordinacije

U dosadašnjem tijeku istrage utvrđeno je da je od početka 2017., kroz razne nepovratne pozajmice, plaćanje korištenja luksuznih automobila, kupnju opreme za ordinacije te kroz druge novčane beneficije, ZytoService “uložila” u liječnika i ljekarnike više od 500.000 eura.

Liječnici su izdavali recepte s proizvodima tvrtke ZytoService te preporučivali pacijentima u kojim ih apotekama mogu nabavljati. Samo tvrtka Techniker Krankenkasse pretrpjela je, tvrde, zbog prevare do sada štetu u iznosu od 8,6 milijuna eura. U farmaceutskoj industriji ti se lijekovi nazivaju “farmaceutskim zlatom.” Terapije karcinoma u nekim slučajevima stoje i više od 100.000 eura.

U Njemačkoj se već dogodilo nekoliko skandala vezanih uz pokušaje zarađivanja na citostaticima. Veletrgovac farmaceutskim proizvodima Lunapharm prodavao je skupocjene lijekove protiv karcinoma koje je nabavljao iz nekoliko grčkih ljekarni. Kasnije se ispostavilo da su ti citostatici ukradeni iz grčkih bolnica. Problem je također u tome što ni do danas nije utvrđeno jesu li lijekovi uopće bili učinkoviti. Istodobno ljekarnik Peter S. iz Bottropa godinama je prodavao citostatike za koje je 2018. utvrđeno da su lažni. Zbog toga je u Essenu osuđen na dvanaest godina zatvora.

Izvor za fotografiju: Tagesschau