Nekad je nužno odabrati stranu

Njemačka je optužila švicarskog državljanina zbog špijuniranja poreznih inspektora, donosimo pozadinu afere

Mediji javljaju da su otvorene istrage protiv još trojice agenata švicarske obavještajne agencije

Državno tužiteljstvo u Karlsruheu objavilo je da je podiglo optužnicu protiv 54-godišnjeg švicarskog državljanina Daniela M., zbog toga što je “za jednu stranu državu” špijunirao porezne inspektore u tom njemačkom gradu. Daniel M., koji je uhićen još u travnju, priznao je da je za svoj špijunski rad bio nagrađen s 30.000 eura.

Tužitelji su ga optužili da je kao agent NDB-a, švicarske obavještajne agencije, početkom 2012. identificirao i pronašao porezne istražitelje njemačke države Sjeverna Rajna-Vestfalija koji su 2010. sudjelovali u kupnji povjerljivih podataka o njemačkim klijentima koji su bili pohranjeni na digitalnim datotekama jedne švicarske banke.

Nijemci kupili CD-ove s bankovnim tajnama

Istodobno, njemački mediji javljaju da su otvorene istrage protiv još trojice agenata švicarske obavještajne agencije pod sumnjom da su na nezakonit način prikupljale podatke o radu njemačkih poreznih organa. Njemačke vlasti su svojedobno dale 2,5 milijuna eura za tajni popis od 1.500 imena svojih državljanina koji su skrivali novac u švicarskim bankama te su tako varali porezne organe u svojoj državi.

U proteklom desetljeću, vlada savezne države Sjeverna Rajna-Vestfalija kupila je najmanje 11 CD-a s informacijama o bankovnim računima njemačkih građana u Švicarskoj. Zbog toga je švicarska obavještajna agencija uputila Daniela M. u Frankfurt kako bi prikupljao podatke o tomu kako njemački poreznici kupuju informacije i kako provode istrage. I ne samo to: Daniel M. optužen je još da je plaćao “krticu” u poreznoj upravi koja mu je dojavljivala tko je sve upleten u tu krađu dokumenata.

Švicarsku krađa prilično razbjesnila

Među ostalim, Daniel M. angažirao je i privatnog detektiva koji mu je pomogao u identifikaciji trojice službenika porezne uprave. Daniel M. je inače bivši policajac iz Zuricha, a radio je iz baze u Frankfurtu od 2011. do početka 2015. godine. Prilikom uhićenja pretraženo je nekoliko kuća i poslovnih objekata koje je koristio. Od siječnja 2006. nekoliko njemačkih saveznih država pokupovalo je od zaposlenika švicarskih banaka za bogatu nagradu tajne podatke o njemačkim štedišama.

Te informacije bile su pohranjene na CD-ove ili na UBS-ovima. Švicarska, u kojoj je tajnost podataka kamen temeljac uspjeha bankarske industrije, reagirala je s bijesom na te krađe. Dok je nevoljko pristala poduzeti mjere kako bi spriječila da se njene banke koriste za pranje novca, financiranje terorističkih i zločinačkih organizacija ili za skrivanje bogatstava, tvrdo je branila diskreciju bankarskih računa inozemnih građana.

Utaju poreza priznalo je 120.000 Nijemaca

Kupljene datoteke omogućile su njemačkim poreznim službenicima da identificiraju građane koji su imali tajne bankovne račune i neprijavljeni dohodak u Švicarskoj. Zahvaljujući tomu, mnogi bogati, moćni i slavni njemački građani morali su se ispričavati, vraćati novac u zemlju te platiti visoke kazne. Što je još važnije, akcije poreznih organa potaknule su oko 120.000 Nijemaca da priznaju utaju poreza. Od tih nesavjesnih poreznih obveznika, naplaćeno je 7 milijardi eura.

Među ukradenim datotekama bila je i evidencija privatne banke HSBC iz Ženeve koja je prodana francuskim vlastima, a tadašnja ministrica Christine Lagarde, danas šefica MMF-a, proslijedila je tu dokumentaciju svim zainteresiranim državama. Prošle godine švicarske vlasti uhitile su bivšeg zaposlenika UBS banke zbog sumnje da je tijekom 2012. prodavao povjerljive podatke o njemačkim klijentima.

Na tom CD-u njemački porezni organi pronašli su podatke o skrivenoj imovini njemačkih građana u UBS banci koja je bila vrijedna oko 3,5 milijarde dolara. UBS bank jedna je od više švicarskih bankarskih institucija koje su obuhvaćene europskim istragama o osobnoj poreznoj evaziji. Zbog toga je 2014. platila kaznu od gotovo 300 milijuna dolara.

Švicarci žele uhititi njemačke porezne inspektore

Na jednom CD-u bili su, među ostalim, podaci o skrivenoj imovini građana sedam europskih zemalja, a na drugom su bile pohranjene informacije o tajnim računima građana iz 27 europskih država. Vrijednost tih štednih uloga prelazila je 100 milijuna švicarskih franaka. Do sada su se Njemačka i Švicarska smatrale vrlo bliskim pa je malo tko mogao predvidjeti da će između njih buknuti sukob zbog jedne dramatične špijunske afere.

Njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel nazvao je uhićenje švicarskog špijuna “nevjerojatnim događajem”, ali je izrazio nadu da to neće “uništiti” dobre odnose između dviju država. Rekao je da je o aferi razgovarao sa svojim švicarskim kolegom Didierom Burkhalterom koji ga je uvjeravao da je nadzor nad njemačkim poreznim inspektorima obustavljen 2014. godine.

Dok su u Njemačkoj poreznici proglašeni herojima, švicarske vlasti smatraju ih kriminalcima. Zbog toga su prije nekog vremena izdale nalog za uhićenje tri njemačka porezna inspektora iz grada Wuppertala koje su optužili za krađu tajnih informacija. Švicarsko savezno tužiteljstvo objavilo je u srijedu, odmah po uhićenju Daniela M., da je istraga protiv njih trenutno u mirovanju, ali da su tjeralice ostale valjane.