Njemačka paralizirana povijesnim štrajkom; 30 tisuća radnika u javnom prijevozu traži veće plaće

Radnici zbogh inflacije zahtijevaju veće plaće

Passengers walk in front of a high speed train ICE in the central station in Munich, southern Germany, during a wage strike by German train drivers on September 4, 2021. - Germany's train drivers union GDL launched fresh strikes affecting passengers and freight traffic that will last longer than previous stoppages, as a wage dispute with managers escalates. (Photo by Christof STACHE / AFP)
FOTO: AFP

Više od 30 tisuća radnika zaposlenih u njemačkom javnom prijevozu od ponoći sudjeluje u štrajku kakav Europa nije vidjela posljednjih desetljeća. Zbog toga je zemlja efektivno paralizirana. Kako prenosi njemački Bild, trenutno ne voze regionalni vlakovi, autobusi, a u nekim gradovima ni tramvaji.

Dvije najveće zračne luke u zemlji, u Muenchenu i Frankfurtu, obustavile su letove, dok je njemački željeznički operater Deutsche Bahn otkazao međugradske željezničke usluge. Štrajk obuhvaća i vodni promet u Njemačkoj te uprave autocesta. Potpuna prometna paraliza trebala bi trajati danas do ponoći.

Bez dogovora

Štrajkaju članovi sindikata zaposlenih u javnom sektoru Verdi i sindikat željezničara. Ovim potezom žele najprije postići veće plaće, s obzirom na inflaciju i poskupljenja,te bolje radne uvjete za oko dva i pol milijuna zaposlenika u prometnim djelatnostima.

Prema dostupnim fotografijama i izvještajima njemačkih novinara, u zemlji trenutno sve stoji. Zračne luke su potpuno prazne, ni na željezničkim kolodvorima nema nikoga. Škole će opravdati izostanak one djece koja nisu mogla doputovati na nastavu.

Do štrajka je došlo jer nema dogovora između predstavnika sindikata i poslodavca. Sindikalci upozoravaju da je nužno znatno povećanje plaća s obzirom da su “tisuće radnika na rubu opstanka”, no uprava njihove zahtjeve smatra pretjeranima.

Podrška građana

Njemačka je, kao i velik broj drugih europskih zemalja, pogođena inflacijom, a cijene proizvoda u trgovinama neprestano rastu. Ogromni je porast i u cijenama struje i plina. To je dovelo do velikog nezadovoljstva radnika koji smatraju da više ne mogu preživjeti s trenutnim prihodima.

Prema ispitivanju koje je provela Njemačka novinska agencija dpa, unatoč velikim problemima koje donosi štrajk prometnog sektora u Njemačkoj većina građana ima razumijevanja za obustavu rada. Prema anketi 55 posto ispitanika zajednički štrajk sindikata Verdi i EVG smatra „opravdanim“ ili „potpuno opravdanim“, a 38 posto akciju smatra „neopravdanom“ ili „potpuno neopravdanom“.

Ispitivanje je pokazalo da 69 posto ispitanih nije pogođen štrajkom jer ili ne ovisi o prijevoznim sredstvima ili je pronašlo neko alternativno rješenje za ponedjeljak.