Njemačka reagirala na austrijsku najavu podizanja ograde na granici

Iz Austrije kažu da samo žele osigurati kontrolirani ulazak izbjeglica

Migrants and refugees warm themselves around bonfires as they wait for buses in Sentilj, north-eastern Slovenia, to cross the Slovenian-Austrian border into Spielfeld, Austria, on October 27, 2015. The European Union will "start falling apart" if it fails to take concrete action to tackle the migrant crisis within the next few weeks, Slovenian Prime Minister Miro Cerar warned on October 25. AFP PHOTO / RENE GOMOLJ
FOTO: AFP

Njemačka vlada u srijedu je suzdržano reagirala na najave Austrije da će na granici prema Sloveniji izgraditi ogradu, ali je jasno poručila kako podizanje ograda nije rješenje izbjegličke krize.

„Mi smo uvijek govorili da ne vjerujemo u to da se trenutni izbjeglički problem može riješiti gradnjom zidova ili ograda“, rekao je glasnogovornik njemačke vlade Steffen Seibert na redovitoj konferenciji za tisak.

Seibert je time reagirao na vijesti iz Austrije koja je najavila kako na granici sa Slovenijom planira gradnju ograde kako bi zaustavila „neregulirani“ ulazak izbjeglica na njezino tlo.

„Naravno da se radi o gradnji ograde. Radi se o tomu da osiguramo kontrolirani i regulirani ulazak u Austriju“, rekla je austrijska ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner za TV postaju Oe1. Ona je međutim ranije govorila o „građevinskim mjerama“ kazavši da je “zatražila izradu planova za posebne građevinske mjere”.

Austrijska ministrica kazala je, dodatno objašnjavajući svoje najave, da se ne radi o ogradi duž čitave granice, nego da je riječ o nekoliko kilometara lijevo i desno od graničnog prijelaza Šentilj te da cilj nije „hermetičko zatvaranje“ nego samo bolja kontrola.

Sukob Njemačke i Austrije

Između Njemačke i Austrije je posljednjih dana izbio sukob oko broja izbjeglica koje u Njemačku ulaze iz Austrije.

Njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere rekao je u srijedu kako ponašanje Austrije glede izbjegličke krize „nije u redu“.

„Austrija se mora odmah vratiti kontroliranom i uređenom protoku izbjeglica“, rekao je de Maizier.

Horst Seehofer, premijer savezne pokrajine Bavarske, jedine pokrajine koja graniči s Austrijom, optužio je jučer susjednu zemlju da nekontrolirano pušta izbjeglice u Njemačku, a bavarski ministar unutarnjih poslova Joachim Herrman je ponašanje Austrijanaca nazvao skandaloznim.

Zbog sve češćih sukoba bavarske sa središnjom vladom Angele Merkel za vikend je sazvan krizni sastanak predsjednika stranaka vladajuće demokršćansko-socijaldemokratske koalicije u uredu njemačke kancelarke.

EK nema komentara o namjeri Austrije

Europska komisija ne želi komentirati najave iz Austrije o mogućnosti izgradnje “tehničkih prepreka” na granici sa Slovenijom kako bi olakšala kontrolu priljeva tisuća migranata i o tome nije dobila nikakvu službenu obavjest, izjavila je u srijedu glasnogovornica Komisije Natasha Bertaud.

“Europska komisija nije obaviještena o takvim namjerama i ne želimo ih komentirati”, rekla je Bertaud, upitana o izjavi austrijske ministrice unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner.

Mikl-Leitner je rekla da bi te tehničke prepreke omogućile uredniji ulazak migranata, a ne bi značile zatvaranje granice.

Bertaud nije htjela komenirati ni najave da bi Slovenija zbog izbjegličke krize mogla zatražiti aktiviranje “klauzule solidarnosti” predviđene u članku 222 Ugovora o EU-u, koji predviđa zajedničko djelovanje u duhu solidarnosti, u situacijama poput terorističkog napada ili katastrofe prouzročene ljudskim ili prirodnim djelovanjem.

“Takav zahtjev nije podnesen i ne komentiramo nepotvrđene namjere”, rekla je Bertaud. Financial Times je objavio da je Slovenija iznijela ideju o korištenju sigurnosne klauzule koja do sada nikada nije korištena.