Njemačka traži 96-godišnju gospođu, pobjegla je iz staračkog doma uoči suđenja za zločine u konclogoru

Njemačke vlasti su izdale nalog za uhićenjem stenografkinje i tajnice zapovjednika logora Stutthof

FOTO: Wikimedia

Njemačke vlasti izdale su nalog za uhićenjem Irmgard Furchner, 96-godišnje gospođe koja je pobjegla iz staračkog doma u blizini Hamburga prije nego što se danas trebala pojaviti na sudu zbog optužbi da je kao stenografkinja u nacističkom koncentracijskom logoru tijekom Drugog svjetskog rata sudjelovala u ubojstvu više tisuća zatvorenika, javlja Guardian.

“Napustila je dom rano ujutro. Taksijem je krenula u smjeru metro postaje”, rekao je Frederike Milhoffer, glasnogovornik suda u Itzehou, gradu na sjeveru Njemačke, oko 100 kilometara od granice s Danskom.

Furchner je imala 18 godina kada je počela raditi u logoru Stutthof, koji se nalazio blizu Gdanjska u okupiranoj Poljskoj. Sudi joj se na sudu za maloljetnike, jer je bila mlada za vrijeme navodnih zločina, a optužbe protiv nje ne mogu biti pročitane ako nije prisutna. Na suđenju bi trebali svjedočiti i neki bivši zatvorenici u logoru.

Obrana tvrdi da nije mogla znati

Furchner je prva žena u posljednjim desetljećima kojoj sude oko zločina povezanih s Trećim Reichom i terete je da je omogućavala ubojstvo u 11.412 slučajeva te da je sudjelovala u 18 pokušaja ubojstva. “Optužena je pružala sustavnu pomoć vodstvu logora pri ubijanju zatočenika”, stoji u optužnici.

Tužitelji navode kako je od lipnja 1943. do travnja 1945. Furchner, u svojoj ulozi kao stenografkinja i tajnica zapovjednika logora Paula Wernera Hoppea, pomagala njemu i ostatku vodstva logora u “sustavnom ubojstvu židovskih zatvorenika, poljskih domoljuba i sovjetskih ratnih zatvorenika”. Tužbu su temeljili uglavnom na radu povjesničara koji su opisivali rad svih dužnosnika u nacističkim logorima.

Obrana će tvrditi da je se ne može držati odgovornom za počinjena ubojstva, jer je bila zadužena za čitanje, sortiranje i pisanje pisama i telegrama za Hoppea te slanje radijskih poruka. Navode i kako nikada nije fizički ozlijedila bilo koga u logoru. Njezin odvjetnik Wolf Molkentin je za Der Spiegel, prije njezinog bijega, rekao kako nema dokaza je li Furchner znala što se događalo sa zatvorenicima.

Svjedočila protiv zapovjednika logora

Furchner je bila svjedok u suđenju protiv Hoppea i još dvojice čelnih ljudi u logoru tri puta, između 1954. i 1982. U svim slučajevima je tvrdila da nije ništa znala o ubojstvima i da nije imala kontakte sa zatvorenicima.

Do njezinog suđenja je došlo zbog presude bivšem zaštitaru u logoru Sobiboru Johnu Demjanjuku, osuđenom 2011. za sudjelovanja u ubojstvu 28.000 ljudi, koja novi pravni presedan i otvorila vrata novim kaznenim progonima. Sudac u tom slučaju je tada rekao da bez obzira na to koliko je malu ulogu netko imao, mogu odgovarati za zločine počinjene u logoru, ako se može dokazati da su bili “zupčanik u stroju uništenja”.

U 2016. na četiri godine zatvora osuđen je 94-godišnji Oskar Gröning, koji je radio kao knjigovođa u Auschwitzu. Iste je godine na pet godina osuđen i bivši čuvar u tom logoru, 94-godišnji Reinhold Hanning. Obojica, kao i Demjanjuk, su se žalili na presudu i umrli su dok su čekali na odsluženje kazne. Bruno Dey, bivši čuvar u logoru Stutthof, u kojem je radila i Furchner, osuđen je na dvije godine zatvora u srpnju 2020., ali se nije žalio na presudu suda za maloljetnike. Priznao je krivnju i izrazio žaljenje.

U logoru ubijeno više od 65.000 ljudi

U logoru Stutthof je, po podacima Središnjeg ureda za utvrđivanje žrtava nacionalsocijalizma, život izgubilo ukupno preko 65.000 osoba, mahom Židova iz istočne Europe. Logor je bio poznat po tomu da, za razliku od ostalih nacističkih logora, zatočenici nisu bili ubijani u plinskim komorama, nego ih je većina umrla zbog iscrpljenosti i gladi.

Međunarodni Auschwitz odbor je izrazio ogorčenje nepojavljivanjem optužene Furchner pred sudom. “Time je iskazan nevjerojatan prezir ne samo prema pravnoj državi nego i prema preživjelima holokausta”, stoji u priopćenju odbora. Suđenje bi zbog velikog zanimanja medija trebalo biti održano u jednoj industrijskoj hali na periferiji Hamburga.

Za otprilike tjedan dana trebalo bi početi suđenje 100-godišnjem bivšem čuvaru u Stutthofu. Radi se vjerojatno o jednom od posljednjih suđenja takve vrste i mnogi optuženi u takvim slučajevima zbog svoje starosti vjerojatno neće provesti ni dan u zatvoru.