Njemačka sutra počinje deportirati sve kojima je odbijen azil. Riječ je o 200.000 osoba, veliki broj njih je s Balkana

Već su organizirani čarter letovi s različitih aerodroma, kaže njemački ministar policije

Migrants walk behind a police car during their way from the Austrian-German border to a first registration hall of the German federal police in the small Bavarian village Wegscheid, southern Germany, on October 20, 2015.  AFP PHOTO / CHRISTOF STACHE
FOTO: AFP

Njemačka uvodi mjere za borbu protiv izbjegličke krize i to prije nego što se očekivalo, i to ubrzanom deportacijom onih kojima su odbijeni zahtjevi za azil.

Njemačka očekuje rekordan priljev migranata, njih 800.000 u ovoj godini, što je daleko najviše u Europskoj uniji. S novim mjerama, Njemačka namjerava riješiti taj problem, javlja Reuters.

Peter Altmaier, specijalni Koordinator za izbjeglice i šef kabineta njemačke kancelarke Angele Merkel, rekao je da će nove mjere stupiti na snagu prije 1. studenoga kada je bilo najavljeno.

Organizirani letovi za protjerivanje

“Želimo da ove godine što bolje i brže odradimo deportaciju odbijenih podnositelja zahtjeva koji nemaju razloga za ostankom u Njemačkoj”, rekao je Altmaier.

“Savezne pokrajine će, zajednički sa saveznim organima, sljedećih dana započeti s pojačanim protjerivanjem osoba kojima je odbijen zahtjev za azilom u Njemačkoj. U tu svrhu su već organizirani čarter letovi iz različitih zračnih luka u Njemačkoj”, rekao je njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere najavljujući za sutra primjenu ove mjere.

U vladi se raspravlja i o korištenju transportnih zrakoplova Bundeswehra u svrhu vraćanja osoba koje nemaju pravo boravka u Njemačkoj.

Nema najavljivanja protjerivanja

Jedan od najvažnijih elemenata novog zakona o azilu je i taj da vlasti ubuduće više neće najavljivati protjerivanja, što je dosad dovodilo do toga da osobe kojima prijeti protjerivanje nisu u trenutku dolaska policije bile na prijavljenim adresama.

Prema nekim procjenama preko 200.000 osoba čeka izgon iz Njemačke, ali velika većina ovih osoba ima status po kojem se službeno njihov status u Njemačkoj “trpi” dok ne nestanu razlozi koji sprječavaju protjerivanje. U velikoj većini slučajeva se protjerivanja proteklih godina iz humanitarnih razloga nisu izvršavala u zimskim mjesecima. Općine i gradovi su najavili da ove godine odustati od takve prakse.

Zemlje sigurnog porijekla

Velik broj osoba koje čekaju na protjerivanje dolazi iz zemalja tzv. zapadnog Balkana. Novim zakonskim paketom su sve ove zemlje (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Srbija) proglašene zemljama sigurnog porijekla, što omogućava lakše protjerivanje građana koji dolaze iz ovih zemalja.

Podsjetimo da je 1. studenog trebao na snagu stupiti novi zakon o azilantima, a koji predviđa pojedonostavljeni postupak za deportaciju odbijenih azilanata.

U prvih šest mjeseci ove godine 40 posto svih zahtjeva za azil u Njemačkoj predali su imigranti iz zemalja zapadnog Balkana.

Do početka rujna 577.000 izbjeglica u Njemačkoj

Prema nekim podacima u Njemačku dnevno stiže oko 10.000 izbjeglica, o od početka posljednjeg velikog vala izbjeglica početkom rujna pa do sredine listopada je u Njemačku pristiglo preko 400.000 izbjeglica.

Prema podacima Saveznog ureda za migracije i izbjeglice (Bamf) od siječnja do početka rujna je u Njemačku pristiglo 577.000 izbjeglica. Time je premašena dosadašnja procjena ministarstva unutarnjih poslova od 800.000 izbjeglica za ovu godinu.

Bavarska traži hitne mjere

Njemačka pokrajina Bavarska najavila je samostalne “hitne mjere”, uključujući vraćanje izbjeglica u Austriju. Bavarska je naime glavna točka ulaska oko 1000 izbjeglica u Njemačku dnevno, an emaju dovoljno kapaciteta.

Njemačka kancelarka Angela Merkel na udaru je zbog svoje politike prema izbjegličkoj krizi.