Njemački CDU uz pomoć ekstremne desnice progurao zakon. Ljevica ogorčena: 'S neprijateljima demokracije ne smije biti suradnje'

CDU se našao na udaru kritika oporbe

Njemačka oporbena Kršćansko-demokratska unija (CDU) našla se na udaru kritika nakon što je u saveznoj pokrajini Tirinškoj uz pomoć desno-populističke Alternative za Njemačku (AfD) progurala u parlamentu zakon o porezu na nekretnine, unatoč vlastitim pozivima protiv suradnje s AfD-om, čija popularnost raste.

“CDU u Tirinškoj surađuje s AfD-om. S ovim neprijateljima demokracije ne smije biti suradnje”, priopćilo je predsjedništvo Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD), koja na saveznoj razini sa Zelenima i Liberalno-demokratskom strankom (FDP) tvori vladu.

U nastavku se dodaje kako je ovo “povijesni propust CDU-a”. Premijer savezne pokrajine Tirinška Bodo Ramelow (Ljevica) predbacio je CDU-u da je suradnjom s AfD-om “sklopio savez s vragom”.

Osjetljiva situacija u Tirinškoj

CDU je u parlamentu savezne pokrajine Tirinška, uz pomoć glasova oporbenog AfD-a i FDP-a, progurao zakon o smanjenju poreza na kupnju nekretnina. Ovaj potez je izazvao reakcije političke javnosti zbog toga što CDU već mjesecima propagira stajalište po kojem s AfD-om neće biti suradnje ni na jednoj političkoj razini.

Situacija je posebice osjetljiva u Tirinškoj, gdje je ogranak AfD-a izrazito desno orijentiran, a njegovi članovi uvijek iznova izazivaju pažnju koketiranjem s nacizmom. I predvodnik AfD-a u Tirinškoj Björn Höcke, slovi kao vođa krajnje desnog krila stranke. Dijelovi AfD-a se, zbog protuustavnih tendencija, nalaze i pod prismotrom Ureda za zaštitu ustavnog poretka.

CDU brani postupak svog ogranka u Tirinškoj tvrdeći kako glede glasovanja o zakonu nije bilo prethodnih dogovora s AfD-om. “CDU mora biti u stanju provoditi konstruktivnu oporbenu politiku bez da ju se zbog toga osuđuje”, rekla je potpredsjednica CDU-a Karin Prien.

AfD druga najsnažnija stranka

Razvoj događaja u Tirinškoj je iznova pokrenuo raspravu unutar demokršćanske Unije CDU/CSU o suradnji s AfD-om, koji je, prema ispitivanjima javnog mnijenja, u većini istočnonjemačkih saveznih pokrajina najjača stranka.

Predsjednik CDU-a Friedrich Merz nedavno je, nakon što se digla velika prašina, morao povući svoju izjavu po kojoj je suradnja s AfD-om, posebice na lokalnoj razini, neizbježna. Do tada je CDU uvijek iznova ponavljao kako je između CDU-a i AfD-a postavljen “protupožarni zid”.

U ispitivanjima javnog mnijenja AfD se, i na saveznoj razini, s 22 posto potpore, ustalio iza Unije CDU/CSU kao druga po redu najsnažnija politička stranka u zemlji te se nalazi daleko ispred stranaka aktualne socijaldemokratsko-zeleno-liberalne njemačke vlade.