Njemački list u analizi stanja u Hrvatskoj ističe da ovdje vlada 'neliberalna demokracija i propaganda protiv navodnih veleizdajnika'

Navodi se i da Hrvatska nakon izbora sve više sliči na Mađarsku

26.01.2016., Zagreb
U organizaciji Hvidre i braniteljskih udruga grada Zagreba odzan prosvjed protiv oduzimanja koncesije lokalnoj televiziji Z1 zabog emisije Marka Jurica Zoom Zoom Zagreb. Nekoliko tisuca prosvjednika uputilo se od savske do Jagiceve ulice gdje se nalazi Agencija za elektronicke medije kako bi trazilo smjenu Mirjane Rakic, direktorice agencije kako bi podnjela ostavku radi gasenja ovog medija.
Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

“U središtu Zagreba nepoznati su ljudi pljuvali na mene ili mi dovikivali: ‘Vi četnici, idite u Srbiju'”, poručio je Milorad Pupovac u pismu šefici hrvatske države i dodao da takvo što nije vidio ni u najgorim godinama rata. Istaknuo je kako to nije mržnja samo protiv njega osobno, već i protiv novinara, glumaca, redatelja i aktivista za ljudska prava.

Tako počinje tekst koji je objavio njemački list Frankfurter Rundschau, a u kojem se analizira aktualna politička situacija u Hrvatskoj. U članku pod naslovom ‘Na putu prema neliberalnoj demokraciji’ navodi se i da Hrvatska sve više sliči na Mađarsku.

Norbert Mappes-Niediek, autor ove analize, ističe: “Otkako je u siječnju na vlast došla nova Vlada pod vodstvom nacionalno-konzervativnog HDZ-a, stanje u zemlji vrlo je napeto. Jedan dio te velike stranke želi, u savezu s nekoliko desno-radikalnih koalicijskih partnera, iznova definirati hrvatsku naciju. Propaganda protiv navodnih veleizdajnika koji su već više od godinu dana meta ekstremne desnice u međuvremenu se proširila. Iz Vlade za to dobivaju podršku. No iz tjedna u tjedan raste i protivljenje takvoj politici”.

Relativizacija i oživljavanje ustaštva

Mappes-Niediek navodi i da su predstavnici hrvatskih Srba i Židova odlučili bojkotirati službenu komemoraciju u Jasenovcu zbog “relativizacije i oživljavanja ustaštva”, kako je izjavio predsjednik Židovske općine Zagreb Ognjen Kraus. O relativizaciji ustaštva kazivao je i Telegramov kolumnist Dragan Markovina, o čemu više možete pročitati OVDJE.

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović na Pupovčevo je pismo s početka teksta, piše Frankfurter Rundschau, reagirala otvorenim pismom, u kojem je istaknula kako se “velik dio hrvatske javnosti godinama provocira, iritira i čak vrijeđa”. Politolog Žarko Puhovski taj je njen odgovor prokomentirao kazavši da ga to podsjeća na komunistička vremena: “Kad god je neka manjina tražila zaštitu države, rekli bi im da su si sami krivi, jer su provocirali”.

Glavne teme Domovinski i Drugi svjetski rat

Za FR situaciju u Hrvatskoj komentirala je i Jelena Berković iz GONG-a: “Mi smo na putu da postanemo zemlja nalik Mađarskoj, Poljskoj i Makedoniji”. Također, ističe se kako je unatoč lošoj ekonomskoj situaciji i dalje glavna tema Drugi svjetski rat, ustaše i partizani, kao i rane iz Domovinskog rata. To se upliće, ističu u FR-u, u sve aktualne probleme.

Naglašava se i da iza nacionalista u Hrvatskoj stoji Katolička crkva. “Na jednoj su strani nacionalisti koje podržava strogo konzervativna Katolička crkva, a na drugoj sekularni liberali, ateisti i ljevica te Srbi”, ističe se u članku. Nadalje, spominje se i kontroverzni film Jakova Sedlara “Jasenovac – istina”, koji se opisuje kao “šlampavo istražen dokumentarac” te navodi da je na premijeri, održanoj pred zagrebačkom konzervativnom elitom u Kinu Europa, bio i ministar kulture Zlatko Hasanbegović, koji je taj film opisao kao “rušenje tabua”.

Moguća i eskalacija fizičke sile

Puhovski smatra, prenosi FR, da su mnogi u HDZ-u ozbiljni u namjeri da provedu duhovnu promjenu u Hrvatskoj, a u tom kontekstu ne isključuje ni eskalaciju fizičke sile. S druge strane, za razliku od Mađarske i Poljske, “u Hrvatskoj se desnica ne može legitimirati kroz ogromnu podršku birača”. List navodi i da je HDZ, u koaliciji s mnogim radikalnijim strankama, dobio na izborima tek 33 posto glasova pa je Vladu uspio osnovati uz podršku liberalnije nezavisne liste Most. Dodaje se kako je iz Mosta i ministar unutarnjih poslova, koji odbija provoditi politiku HDZ-a.

U smislu konkretne politike Vlada s premijerom Tihomirom Oreškovićem na čelu, kojega se opisuje kao “menadžera iz farmaceutske industrije”, nije postigla skoro ništa otkako je na vlasti – u prvih sto dana u parlamentu su izglasana tek dva zakona. Navode također da je čak i proračun za ovu godinu preuzet od prošle Vlade.