Njemački mediji pišu da je Merkel u posljednjem trenutku spriječila oružani sukob Turske i Grčke

Do sukoba je došlo između Turske i Grčke čiji odnosi su se usijali zbog spora oko dijela morskog teritorija

Angela Merkel
Nordic Forum, Reykjavik, Iceland - 20 Aug 2019, Image: 466464348, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Emmi Korhonen / Shutterstock Editorial / Profimedia
FOTO: Emmi Korhonen / Shutterstock Editorial / Profimedia

Njemačka kancelarka Angela Merkel u posljednjem je trenutku spriječila sukob između Grčke i Turske, piše danas Deutsche Welle koji prenosi Bildove informacije. Dvije zemlje spore se oko malog otoka Kastellorizo u neposrednoj blizini turske obale u Sredozemnom moru, a njihov spor sinoć je umalo prerastao u oružani sukob.

Deutsche Welle prenosi navode Bilda po kojima je Merkel situaciju spasila “u posljednjoj minuti” i to telefonskim pozivima turskom predsjedniku i grčkom premijeru.

Sukob zbog bušenja u potrazi za naftom

Prema pisanju Bilda, razlog sukoba su probna bušenja u potrazi za naftom i plinom, koje Turska provodi u neposrednoj blizini grčkih otoka i zoni koju Grčka smatra svojom “isključivom ekonomskom zonom”. Bild piše da je “zbog toga u utorak predvečer 18 turskih ratnih brodova bilo na putu prema otoku”.

Kada je, prema pisanju medija, Grčka svoju vojsku stavila u punu borbenu pripravnost, Merkel je intervenirala. Prvo je nazvala Recepa Tayyipa Erdogana, a potom i grčkog premijera Kyriakosa Mitsotakisa. Turska je, pišu njemački mediji, nakon toga odmah povukla svojih 16 brodova, dok su dva broda ostala. Takva situacija ipak je umirila napetost, prenio je Bild.

Samo odgođen problem?

Deutsche Welle citira navode berlinskog lista Tagesspiegel kako je “malo vjerojatno da će doći do zaokreta u sporu oko prirodnih resursa”, jer obje strane smatraju da su u pravu i pozivaju se na različite konvencije i odredbe u okviru pomorskog prava.

“Dvije države morale bi uvidjeti da je nužna jasna presuda treće nezavisne strane. Trebale bi se hitno obratiti Međunarodnom sudu ili Međunarodnom arbitražnom sudu. Merkel, EU i NATO bi morali svoje članice i partnere Tursku i Grčku uvjeriti u to. U suprotnom prijeti vojni sukob”, piše komentator dnevnika Tagesspiegel te navodi kako je problem sada samo odgođen.

Krajnje vrijeme za angažiranu diplomaciju

I Frankfurter Allemagne Zeitung postavlja pitanje koliko će primirje trajati. “No, sa sigurnošću se može pretpostaviti da ruski predsjednik sa zanimanjem prati trajni sukob na južnom krilu NATO-a koji svako malo dođe do usijanja”, piše dnevnik.

Deutsche Welle prenosi i komentar iz lista Südwest Presse koji navodi kako je na istočnom Sredozemlju krajnje vrijeme za angažiranu diplomaciju. “Europa se i u eksplozivnom libijskom konfliktu, tako reći na kućnom pragu, uključila tek kad nije imala što reći. Ako joj se pak isto ponovi u njenom dvorištu, onda može zaboraviti na svoja prava o suverenitetu. Krajnje je vrijeme za angažiranu diplomaciju”, zaključuje Südwest Presse iz Ulma.