Njemački političar je pod istragom, sumnja se da nije na vrijeme upozorio stanovništvo na opasne poplave

Jürgen Pföhler iz CDU-a mogao bi biti suočen s optužbama za ubojstvo i ozljede iz nehaja

A man walks across a temporary bridge in the wine village of Rech near Dernau on the river Ahr, western Germany, on July 30, 2021, weeks after heavy rain and floods caused major damage in the Ahr region. - At least 180 people died when severe floods pummelled western Germany over two days in mid-July, raising questions about whether enough was done to warn residents ahead of time. People are still missing after torrents of water ripped through entire towns and villages, destroying bridges, roads, railways and swathes of housing. (Photo by Bernd Lauter / AFP)
FOTO: AFP

Kako javljaju njemački mediji, ured javnog tužitelja iz Koblenza otvorio je istragu protiv upravitelja distrikta Ahrweiler nakon strašnih poplava koje su pogodile to područje sredinom srpnja.

Distrikt Ahrweiler nalazi se u pokrajini Porajnje – Falačka, a njegov upravitelj je Jürgen Pföhler iz CDU-a. Bild javlja kako je istraga pokrenuta, između ostalog, zbog sumnje u ubojstva iz nehaja i to jer upravitelj nije upozorio stanovnike na poplave.

U poplavama je, naime, poginula 141 osoba, od kojih je identificirana 121, javlja njemački RTL. Dodaju kako se još 16 osoba vodi nestalima. Pföhler je upravo danas u 11 sati trebao predstaviti izvještaj po trenutnoj situaciji, ali je iznenada otkazao. Konferenciju za medije će ipak održati ured javnog tužitelja u 16 sati.

Tužiteljstvo pokreće istragu zbog ubojstva i ozljeda iz nehaja

Bild prenosi i izjavu tužiteljstva u kojoj stoji kako su potvrdili početne sumnje o ubojstvu iz nehaja kao i o nanošenju tjelesnih ozljeda iz nehaja. Pojasnili su kako je i do jednog i do drugog došlo nečinjenjem.

“Ove optužbe su trenutno usmjerene prema upravitelju distrikta Ahrweiler jer je, prema propisima o kontroliranju katastrofa Porajnja – Falačke, on imao moć donošenja odluka”, javljaju.

Dodaju i kako je postupak pokrenut protiv još jednog člana kriznog tima koji je, prema sadašnjim spoznajama tužiteljstva, barem privremeno bio preuzeo upravljanje krizom.

Ipak podsjećaju na presumpciju nevinosti

Ured tužitelja dodaje, javlja njemački RTL, kako su otkrili indikacije da je 14. srpnja 2021. najkasnije u 08:30 sati trebalo izdati upozorenja na opasnost te možda i evakuirati stanovnike koji do tada nisu bili evakuirani. Kažu kako je Državni ured za okoliš na vrijeme upozorio da stiže opasna oluja, pa istražitelji stoga sumnjaju na nemar, jer upozorenja nisu izdana ni dovoljno jasno ni na vrijeme.

“Početna sumnja znači da je to što nije došlo do upozorenja bio barem jedan od uzroka nekih smrtnih slučajeva i ozljeda do kojih je došlo”, kažu iz ureda, a prenosi RTL. Ipak, ured tužitelja naglašava kako presumpcija istinitosti vrijedi sve dok se ne dokaže suprotno.

Pföhler nije jedini političar u skandalu oko poplava

Dodajmo ovome kako Pföhler nije jedini političar upleten u skandal oko poplava. Kada je demokršćanski kandidat za kancelara na parlamentarnim izborima u Njemačkoj Armin Laschet stigao na područje pogođeno poplavom, smijao se zbog čega se na kraju i ispričao. „Žalim zbog dojma koji je nastao nakon jednog razgovora. To je bilo neprimjereno i zbog toga mi je žao. Nama sudbina pogođenih leži na srcu“, poručio je Armin Laschet (Kršćansko-demokratska unija CDU) preko Twittera.

Isprika se odnosi na jednu situaciju tijekom zajedničkog obilaska s njemačkim predsjednikom Frank-Walterom Steinmeierom poplavama pogođenih područja u gradu Erfstadtu u pokrajini Sjeverna Rajna-Vestfalija kojoj je Laschet na čelu. U jednom trenutku, dok se predsjednik obraćao okupljenima, na snimci je u pozadini vidljivo kako Laschet i njegov suradnik razgovaraju i pritom se smiju što su mnogi zbog ozbiljnosti situacije i trenutka ocijenili neukusnim.

Britanska hidrologija tvrdi da je Njemačka upozorena na vrijeme

Nakon poplava se oglasila i britanska hidrologija i jedna od autorica Europskog sustava za upozorenje od poplava (Efas) Hannah Clocke koja je rekla kako je Njemačka 24 sata uoči izlijevanja rijeke Ahr bila upozorena na tu vjerojatnost. Kasnije je upravo u ovom području poginulo preko 100 osoba. “Prve naznake da se sprema katastrofa su Njemačkoj upućene devet dana uoči izlijevanja rijeka, a 24 sata prije je Njemačka dobila precizne podatke gdje će doći do poplava”, rekla je Clocke za Sunday Times.

Ona je i za njemački javni servis ZDF rekla kako je Njemačka bila upozorena ali da je očito došlo do “pucanja lanca upozorenja koja na kraju nisu dospjela do građana”. Ministarstvo unutarnjih poslova savezne pokrajine Sjeverne Rajne-Vestfalije, jedne od dviju pokrajina najteže pogođenih poplavama, priznalo je da je već dva dana prije poplava, imalo saznanja o “ekstremnom nevremenu” koje se nadvija nad pogođenim područjem.

Njemačka vlada i ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer odbacili su istog dana kritike o neučinkovitom sustavu uzbunjivanja. “Iz Ureda za uzbunjivanje i zaštitu građana mi je rečeno da su komunikacijski putovi funkcionirali”, rekao je ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer. “Katastrofa se proglašava lokalno, a ne iz Berlina”, rekao je Seehofer i dodao kako je na saveznoj razini komunikacija funkcionirala, a u ono što se događalo na razini saveznih pokrajina se “ne želi miješati”. Istodobno je kritiku na račun komunikacije tijekom poplave nazvao “jeftinom predizbornom kampanjom” koja na trenutke djeluje “otrcano”.