Nobelova nagrada za mir ide u Bjelorusiju, Rusiju i Ukrajinu, dijele je pritvoreni aktivist i dvije udruge za ljudska prava

Nagrađene su ruska organizacija za ljudska prava Memorial te ukrajinski Centar za građanske slobode

STOCKHOLM 20201203 Democracy activist Ales Bialiatski and the human rights organization Vjasna (Belarus) received the 2020 Right Livelihood Award on Thursday Dec. 3, 2020. He was the only one of four prize winners to be present in Stockholm for the digital award ceremony. Photo Anders Wiklund / TT kod 10040 *SWEDEN OUT* (Photo by ANDERS WIKLUND / TT NEWS AGENCY / TT News Agency via AFP)
FOTO: TT News Agency via AFP

Nobelovu nagradu za mir 2022. godine dobili su trenutačno pritvoreni bjeloruski aktivist za ljudska prava Ales Bjalacki, ruska organizacija za ljudska prava Memorijal te ukrajinski Centar za građanske slobode. “Dugi niz godina oni promoviraju pravo na kritiku vlasti i štite temeljna prava građana”, kazala je Berit Reiss-Andersen, predsjednica norveškog odbora za Nobelovu nagradu.

Bjalacki je 1996. osnovao organizaciju za ljudska prava Viasna (Proljeće), a od 2020. nalazi se u zatvoru, gdje je završio bez suđenja pa ga se smatra političkim zatočenikom. “Unatoč ogromnim osobnim poteškoćama, gospodin Bjalacki nije popustio ni milimetra u svojoj borbi za ljudska prava i demokraciju u Bjelorusiji”, rekla je.

Rusku organizacija Memorijal osnovali su 1987. godine aktivisti za ljudska prava u bivšem Sovjetskom Savezu, dok se ukrajinski Centar za građanske slobode, nakon ruske invazije na Ukrajinu, uključio u napore da identificira i dokumentira ratne zločine protiv ukrajinskog stanovništva.

Je li ovo poruka Vladimiru Putinu?

Na pitanje je li nagrađivanje pojedinca i organizacija iz Rusije, Bjelorusije i Ukrajine svojevrsna poruka ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, predsjednica Odbora kazala je da se se Nobelova nagrada uvijek dodjeljuje “nekome za nešto, a ne protiv nekoga”.

Upitana očekuje li neku reakciju iz Kremlja, kazala je da “Nobelova nagrada za mir uvijek izazove reakcije diljem svijeta” te da se “kao zagovornici slobode govora, raduju komentarima, kakvi god bili”.

Tko se sve spominjao kao favorit

Kao mogući dobitnici ovogodišnjeg Nobela za mir spominjali su se ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, bjeloruska oporbena čelnica Svetlana Tihanovska, kao i pritvoreni kritičar Kremlja Aleksej Navaljni.

Prošlogodišnji dobitnici su filipinska novinarka Maria Ressa i ruski novinar Dmitrij Muratov. Maria Ressa filipinska je istraživačka novinarka i osnivačica neovisnog informativnog portala Rappler, a Muratov je glavni urednik neovisnog ruskog lista Novaja Gazeta, koji je uslijed rata u Ukrajini zabranjen.