Nobelovac koji smatra da su žene u znanosti samo problem ipak podnio ostavku na prestižnom koledžu

Tim Hunt izjavio je da bi žene trebale raditi u odvojenim laboratorijima

Tim Hunt
FOTO: AFP

Nobelovac Tim Hunt, koji je izjavio da znanstveni laboratoriji trebaju biti rodno segregirani te da je problem s “djevojkama” taj što se muškarci u njih zaljubljuju, dao je ostavku na svoju profesorsku poziciju na prestižnom londonskom koledžu UCL, javlja Guardian.

Engleski biokemičar već je ranije priznao da ima reputaciju šovinista, a ovu seksističku izjavu dao je tijekom Svjetske konferencije znanstvenog novinarstva u Seoulu u Južnoj Koreji. “Dopustite mi da vam kažem što je moj problem s djevojkama… tri stvari se događaju kad su one u laboratoriju… Zaljubiš se u njih, one se zaljube u tebe, i kad ih kritiziraš – one plaču”, objasnio je svoja genijalna zapažanja Hunt, misleći valjda kako će svima izjava biti urnebesno humoristična (jer je seksizam urnebesno humorističan) i kako će mu bez problema proći takvo otvoreno pljuvanje žena u znanosti.

Na UCL-u se ograđuju od Huntovih izjava

Ipak, izgleda da se ovaj put prevario. U priopćenju na svojoj internetskoj stranici, UCL je potvrdio da je Tim Hunt jučer dao ostavku na mjesto počasnog profesora na Fakultetu prirodnih znanosti “nakon izjava o ženama u znanosti na svjetskoj konferenciji o novinarima i novinarkama u znanosti 9. lipnja”. “UCL je prvi koledž u Engleskoj koji su žene pohađale u uvjetima jednakima muškarcima te smatramo da je ovakav ishod u skladu s našom predanosti rodnoj ravnopravnosti”, stoji u priopćenju.

Hunt, 72-godišnjak koji je 2001. godine osvojio Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu, rekao je također da se zalaže za odvojene laboratorije za muškarce i žene i da ne želi “stajati na putu ženama”.

Ispričao se, ali kaže da i dalje stoji iza svega

U srijedu se na BBC-u pokušao ispričati za svoju izjavu, ali je i iz isprike poprilično jasno da Hunt ili ne razumije zbog čega je njegova izjava problematična ili se jednostavno pravi da ne razumije. Rekao je da se ispričava ako je nekoga uvrijedio, ali da stoji iza svojih komentara i da je samo bio “iskren”. “Bilo je jako glupo izjaviti to ispred svih tih novinara”, rekao je Hunt za BBC te dodao kako mu je “jako, jako žao”.

Žao mu je, očito, jedino zbog toga što je bio dovoljno glup da svoj seksizam pokaže pred medijima. Kao što se već pretpostavljalo, on misli da ima smisla za humor. Naime, i u ovom pokušaju isprike inzistirao je na tome da je njegova izjava trebala biti shvaćena kao “lagani, ironični komentar”, ali da je “protumačena smrtno ozbiljnom od strane publike”.

Reakcija znanstvenica na seksizam

Njegovu izjavu zapravo je s javnošću podijelila Connie St. Louis, koja je bila na konferenciji, a inače vodi program znanosti i novinarstva na Gradskom sveučilištu u Londonu. “Uistinu, misli li ovaj Nobelovac da smo još u viktorijanskom dobu”, napisala je St. Louis na svom Twitter profilu.

Nakon ovakvih izjava uglednog znanstvenika, koje mogu dobro dočarati s kakvim se preprekama suočavaju žene u znanosti, ne čude brojna britanska i svjetska istraživanja, koja pokazuju manjak žena u znanosti te rodnu neravnopravnost na sveučilištima. Znanstvenica Karen James upozorila je upravo na tu situaciju. “To što se Tim Hunt i ostali osjećaju posve ugodno davati otvoreno seksističke izjave u javnosti govori mnogo o široj slici stanja u znanosti”, napisala je James na svom Twitteru nakon sporne izjave i prije odluke o ostavci.

 

“Na svaku primjedbu Tima Hunta, dolazi još jedna žena u znanosti kojoj se budi interes za feminizam. Jeste li se ikad zapitali zašto nas je tako mnogo?”, napisala je jedna druga istraživača na post doktoratu.